Téma: rozcestník

Rozcestník k družinovému systému

Kde hledat další inspiraci pro fungující družiny a šestky?
Foto: Petr Kalousek – Robinson

Starší články o šestkách vlčat a světlušek

Nehodili by se vám náhodou šestníci? – kdo je to šestník, jak jej správně vybrat a jaké kompetence mu svěřit (Ondřej Vokál, Skauting, prosinec 2017)

Cesta k šestkám a zase zpět – reportáž z oddílu Lvíčat o zavádění šestek (Libor Brzobohatý, Skauting, říjen 2019)

Nedali byste si propečený BX380? – jak už od věku vlčat a světlušek budovat demokratické návyky (Ema Zezulová, Skauting, prosinec 2018)

Starší články o skautských družinách

Kdo je to rádce? A kdo je to rádkyně? – článek o postavení rádců a rádkyň v oddílech a možnostech jejich vzdělávání (Ondřej Letocha, Skauting, únor 2018)

Vrstevnické nebo věkově různorodé skautské družiny? – úvaha nad výhodami a nevýhodami různého věkového složení družin (Jan Turek, Skauting, červen 2018)

Družinové výpravy do přírody – inspirace a metodika k jednomu ze stavebních kamenů družinové činnosti (Vít Růžička, Skauting, červen 2017)

Smysluplný program na skautských schůzkách? – jak a proč pracovat s plány družinové činnosti (Jakub Holobrádek, Skauting, červen 2017)

Družiny a demokracie – o úloze družinového systému při budování oddílové demokracie (Jan Kaczor, Skauting, prosinec 2018)

Seriál o práci s rádci – pětidílný seriál od bývalého vůdce rádcovského tábora sv. Jiří (Michal Dobeš, Skauting, říjen 2012–červen 2013)

Metodické příručky

Družinový systém

Stále nepřekonaná obsáhlá metodika o družinovém systému pojednávající mimo jiné o jeho zavádění, klíčových prvcích a zvláštnostech pro různé typy oddílů (Ondřej Kupka, Junák, 2005).

Stezka a symbolický rámec vlčat a světlušek

Základní metodika pro práci s věkovou kategorií vlčat a světlušek (kolektiv autorů, Junák, 2015).

Od Exodu ke Svojsíkově závodu

Metodika k nástroji pro skautský věk, jehož jedním z hlavních cílů je podpořit fungování družin a jejich spolupráci (Magdaléna Žárská, Junák, 2007).

Rádce skautské družiny

Kniha nejen pro rádce a rádkyně plná námětů pro družinové schůzky a výpravy (Miloš Zapletal, Junák, 2002).

Beletrie

Vlaštovky a Amazonky

Třináctidílný románový cyklus o prázdninových dobrodružstvích dvou dětských skupin, který může posloužit jako inspirace pro vaše družiny.

Sedmička a Ostrov přátelství

Dva na sebe navazující romány od Miloše Zapletala z prostředí vodáckého oddílu se skvěle vykreslenými fungujícími posádkami; vyplatí se číst nejen díky družinovému systému.

Záleskautky

Moderní příběhy pěti kamarádek z prostředí skautského tábora.

Filmy

Existuje také spousta filmů, ve kterých funguje skupina dětí jako družina, která společně podniká a zažívá různá dobrodružství. Takovou skupinu dětí můžete najít například ve snímcích: Cesta do pravěku, Polární expres, Ať žijí duchové a v seriálu Jak vycvičit draka. Filmy mohou posloužit třeba jako námět na celotáborovu nebo celoroční hru s tématem spolupráce družin.

Vyrostl v oddíle vlčat a skautů v Břeclavi, který 4 rok