Téma: vlčata–světlušky

Nedali byste si propečený BX380?

Foto: Lucie Jírová

V naší smečce se na ohni opékají BX380 a do bramborového guláše přidáváme BX340. Že naší hantýrce nerozumíte? Nevadí. Tyto názvy vznikly jeden večer u ohně na táboře. Během celotáborové hry odehrávající se v minulosti jsme objevili špekáčky, které jsme si opékali. Jenže nám pořád chybělo pojmenování nového pokrmu. Rozhodli jsme se, že ho vybereme společně. Na začátku jsme každý předložili návrh, jak bychom masovou pochoutku pojmenovali. Po prezentaci všech nápadů přišlo první kolo hlasování. Každé vlče mělo tři hlasy, které mohlo libovolně přidělit vybraným návrhům. Do druhého kola se nám probojovali dva favorité – masrolBX380. U ohně se tedy ještě odehrály obhajoby dvou finálních návrhů a následně přišlo druhé hlasování. Tentokrát měl každý člen smečky jeden hlas a návrh, který získal více hlasů, byl přijat. Nakonec těsně vyhrálo pojmenování BX380. A i když pro něj hlasovala těsná polovina, celá smečka jej přijala a pořád jej používá. Následně jsme ještě odvodili pojmenování pro klobásu, která je nazývána BX340.

My jsme si odhlasovali pojmenování nových potravin, s vlčaty a světluškami nemusíte zůstat jen u toho. Pokud však zvládnete základy a dětem přiblížíte demokratický proces, jste na dobré cestě. Učíte je se vzájemně poslouchat, obhájit konkrétní variantu nebo respektovat výsledek. Od základů se můžete odpíchnout a postupně nabízet další situace, o kterých je možné společně rozhodovat. U vlčat a světlušek má důležitou roli vedoucí, který dětem vysvětluje, proč je potřeba se zapojit, dohlíží na pravidla či řeší konflikty. Někdy se společné rozhodování i přes velkou snahu vedoucího nepovede. Nic si z toho nedělejte.

Naše vlčata se do rozhodování zapojují také v jiných záležitostech. Všichni, kteří splnili Nováčka a mají přehled o fungování oddílu, jsou přijati do smečky a mohou se zapojit do rozhodování. Prostor pro rozhodování je vždy na setkání, kterému říkáme Poradní skála a má status nejvyššího rozhodovacího orgánu. Už jsme projednávali názvy šestek, pravidla chování ve smečce, náplň výprav a už dvakrát jsme udělili důvěru vůdci smečky v jeho vedení.

Nebojme se tedy vložit vlčatům a světluškách do rukou možnost rozhodnout. Můžeme začít od banalit, při kterých je naučíme základy demokratického procesu, a propracovat se k rozhodování o důležitých věcech. Základem je ale vždy dětem důvěřovat a ukázat jim, že nemusí jen zvedat ruku při hlasování, ale mohou být aktivními členy celého procesu. I ony mohou přicházet s vlastními nápady, které je možné prosadit a přijmout.

O autorech

Do břeclavského skautského oddílu jsem přišla jako stu