Téma: hlavní téma

Slovníček družinového systému

Pojmy spojené s družinovým systémem každá jednotka používá po svém.
Foto: Radomír Švihel

Přinášíme vám tedy slovníček, který vysvětluje, jak s jednotlivými pojmy pracujeme v jednotlivých článcích. 

Družinový systém

Jednou z částí skautské výchovné metody je přirozený rozvoj členů pomocí týmové práce v malých skupinkách kamarádů skrze družinový systém. Jeho podoba záleží na podmínkách daného oddílu a na věkové kategorii, se kterou pracuje. Největší užitek přináší družinový systém klukům a holkám, kteří spadají do věkové kategorie skautů a skautek. S patřičnými úpravami se však hodí i pro mladší a starší věkové kategorie. 

Družina skautů a skautek

Družina je parta optimálně 6–10 vrstevníků, kteří spolu prožívají většinu skautského programu. Více družin tvoří oddíl. V čele družiny stojí rádce/rádkyně – o málo starší kamarád/kamarádka, který/á vede družinu a koordinuje její činnost. Díky tomu, že si mladí lidé musí v rámci svého týmu sami poradit, se nenásilně rozvíjí jejich schopnost spolupráce, komunikace a odpovědnosti. Soužití v družině také napomáhá budování demokratických návyků. 

Rádce/rádkyně

Rádce je vrstevník a kamarád ostatních členů družiny. Jeho úkolem je koordinovat činnost v družině – není to tedy ten, kdo všechno připravuje sám; ale ten, kdo rozděluje úkoly a hlídá, že všichni členové mají stejnou možnost se zapojit a přijít s dobrým nápadem. Rádce má často k ruce podrádce, kteří mu s vedením družiny pomáhají, a případně se i připravují na její převzetí. Rádce je také přirozenou spojkou mezi družinou a vedením oddílu. Články o práci s rádci a podpoře družinového systému najdete přehledně → na tomto odkazu

Oddílová rada

Mezi členy oddílové rady patří kromě vůdce oddílu, jeho zástupce a ostatních vedoucích i rádcové jednotlivých družin. Ti zde zastupují svou družinu, tlumočí nápady a potřeby členů svých družin a přinášejí věci z oddílové rady do družin. Dobře fungující oddílová rada má příležitost předávat prostřednictvím družinového systému členům demokratické návyky. Oddílová rada se schází pravidelně, a díky tomu může poskytovat základní podporu rádcům a celkově přispívat k fungování družinového systému. Náplní práce oddílové rady není jen rozhodování, její členové by také měli společně prožívat zajímavý program, který pak mohou rádcové a rádkyně použít jako inspiraci pro činnost svých družin.

Smečka vlčat/roj světlušek

Označení oddílů vlčat a světlušek je součástí symbolických rámců (Kniha džunglí/ Kouzelná lucerna) pro tyto věkové kategorie. Ve větších, věkově smíšených oddílech, mohou smečky a roje fungovat jako samostatnější sekce věnující se vlčatům a světluškám. 

Šestka vlčat/světlušek

Šestka je varianta družiny pro vlčata a světlušky. Počet členů šestky se pohybuje kolem šesti dětí. U dětí v tomto věku ještě není možné uplatnění družinového systému v jeho plné šíři, tak jako u skautů a skautek (např. úplné předání odpovědnosti za činnost šestky jejím členům). I tak má ale smysl s šestkami pracovat. Díky šestkám lze činnost v oddíle lépe organizovat. Pomocí šestek děti také připravujeme na fungování skautských družin. Více článků o vlčatech a světluškách si přečtěte → zde.

Šestník/šestnice

Šestník je jeden z členů šestky, který pomáhá vedoucímu a současně je jakýmsi zástupcem ostatních členů. Tak jako šestka není skautskou družinou, ani šestník není rádcem. Na to bychom neměli zapomínat a zbytečně ho přetěžovat odpovědností a starostmi – na ty bude dost času později. Šestníci nám mohou pomoci s organizací a vysvětlením hry, ukázáním zvyklostí šestky nováčkům nebo starostí o nástěnku šestky. Může to být funkce volená, kterou člen šestky vykonává celý rok, nebo putovní – pravomoci šestníka si potom děti mezi sebou předávají.

Vedoucí šestky

Vedoucí šestky je člen vedení smečky/roje, který se stará o danou šestku, chystá jí program, komunikuje s rodiči jejich členů. Na rozdíl od družin skautů a skautek jsou vedoucími šestek zpravidla dospělí činovníci, roveři a rangers, kteří se chtějí věnovat věkové kategorii vlčat a světlušek. Jaké vlastnosti by měl mít vedoucí šestky si můžete přečíst → zde.

O autorech

Zástupce šéfredaktora časopisu Skauting.