Téma: oddíl

Vrstevnické nebo věkově různorodé skautské družiny?

Úvaha nad výhodami a nevýhodami různých typů složení družin
Foto: archiv střediska

Těžko lze jednoznačně odpovědět, která forma družiny je lepší. Zda je to ta, ve které jsou všichni její členové zhruba stejně staří, nebo naopak ta, kde jsou členové družiny různého skautského věku (zhruba od 11 do 15 let). Pojďme se podívat na výhody i nevýhody obou typů a ukažme si, nad čím uvažovat při volbě nastavení věkového rozptylu družin v oddíle.

Vrstevnické družiny

Jednou z možností je v oddíle mít vícero družin, jejichž členové jsou si vždy věkově blízcí. V oddíle tedy například máme jednu družinu, ve které jsou skauti a skautky ve věku 11 a 12 let a druhou družinu, která má výhradně patnáctileté členy. Toto rozdělení nejspíše odpovídá stanovám Junáka, které hovoří o družině jako o „přirozené skupině vrstevníků“. Podívejme se nejprve na výhody vrstevnické družiny:

  • Je pravděpodobné, že v takové partě, která si je věkově blízká, vzniknou opravdová přátelství. Ve stejné věkové skupině nejspíše kluci a holky najdou více společných zájmů a témat, snadno se shodnou na náplni družinové činnosti.
  • Pokud program pro družinu připravuje vedení, bude pro něj snadné pro takto věkově homogenní družinu atraktivní program připravit. Například odpadá starost, že by některý program byl pro výrazně mladšího člena družiny nezvladatelný.
  • Další nespornou výhodou vrstevnické družiny je, že její členové spolu po celou dobu vyrůstají v jednom kolektivu a do vedení oddílu přecházejí společně.
  • Když je nejstarší družina ve věku brzkého přechodu do sekce vedení oddílu, můžeme pro ni volit takovou činnost, která její členy na jejich budoucí funkci efektivně připraví.

Těchto pár výhod ještě neznamená, že vrstevnická družina je ideální. Podívejme se i na její nevýhody:

  • Problém u vrstevnické družiny může vzniknout s výběrem rádce nebo rádkyně. V družině jedenáctiletých se nejspíše do jejího čela postaví někdo podstatně starší z řad vedení oddílu, který sice bude schopný družinu dobře vést správným směrem, avšak vzhledem ke svému věkovému odstupu od ostatních členů bude pravděpodobně stát mimo kolektiv družiny, byť formálně bude její součástí. 
  • Podobný problém pak vzniká i u družiny patnáctiletých, kdy ze stejně starých členů družiny je jako rádce vybrán jeden, ten zdánlivě nejschopnější. Nemůže to u ostatních členů družiny vyvolávat pocit méněcennosti? Obzvláště v tomhle věku jsou kluci a holky v tomto ohledu citliví a fakt, že funkci rádce získá jejich stejně starý kamarád, může vést až k tomu, že i nadějní členové družiny odejdou z oddílu.
  • Nevýhody vrstevnické družiny však nejsou spojeny pouze s rádci. Komplikace může vzniknout i tehdy, kdy máme v oddíle v každé věkové kategorii vždy jednu družinu, a tedy pouze jednu možnost, kdy skaut nebo skautka může chodit na schůzku. V dnešním časovém shonu se může stát, že nějakému členovi zkrátka onen jediný termín schůzky nebude vyhovovat a oddíl o něj v podstatě tak může přijít.

Věkově různorodé družiny

V tomto případě máme ve všech družinách zastoupeny členy napříč celým skautským věkem. Je to trochu takový model ze skautských románů. Podívejme se nejprve na výhody věkově různorodé družiny:

  • Hlavní výhodou takové družiny je zejména věková různorodost sama. Tedy fakt, že se kluci a holky učí jednat s jinak starými dětmi. Je to jedna z velkých příležitostí, kterou skauting přináší. Školní prostředí zřídkakdy nabízí takovou možnost. 
  • V čele družiny stojí rádce, ten nejstarší a nejzkušenější, který je mladším členům vzorem. Starší pomáhají mladším, mladší se učí od starších.
  • Velkou výhodou u věkově různorodých družin je snadnost přípravy takových programů, které se zaměřují na soupeření družiny s ostatními družinami. Jde například o družinové boje, etapové hry a zejména skautské závody.
  • Přestože jsme u vrstevnické družiny považovali za výhodu zachování stejného kolektivu, od věci není ani střídání družiny, ve které člen působí. K tomu často dochází, pokud jsou v oddíle věkově různorodé družiny. Vede to jistě k lepšímu poznání se s ostatními členy oddílu. Věkově různorodá družina střídání členů spolehlivě umožňuje. 

Když se podíváme na nevýhody tohoto typu, tak bude nutno podotknout, že:

  • Příprava programu ve variantě věkově různorodých družin přináší obtíže. Není zrovna lehké připravit stejný program pro 11letého a 15letého tak, aby oba bavil a byl zároveň přínosný.
  • Komplikuje se i práce se stezkou, neboť členové v družině plní různé stupně stezky.
  • Problém může pak nastat se začleňováním nováčků. Mladšímu nováčkovi nemusí vyhovovat kolektiv, ve kterém jsou i o čtyři roky starší členové. V případě věkově různorodých družin může být zároveň problém v přestupu z věkové kategorie vlčat nebo světlušek mezi skauty a skautky. V tomto případě se nejstarší členové družiny rázem stanou nejmladšími a práce s nimi vyžaduje zvláštní pozornost.

Na co je třeba dávat obzvláště pozor? 

Myslím, že u věkově různorodých družin je třeba myslet na odlišné potřeby jejich členů související s jejich různým věkem. Zejména na to, aby mladší členové stíhali tempo družiny a aby členy všeho věku družinová činnost naplňovala. U vrstevnických družin je pak potřeba dohlédnout, zda boj o pozici lídra kolektivu je stále zdravým bojem.

Můj chlapecký oddíl funguje na bázi věkově různorodých družin, ve kterých si kluci pomáhají a tolerují se. Naopak dívčí oddíl z našeho střediska je založen na vrstevnických družinách. Musím říct, že lepší partu, než je skupina patnáctiletých skautek z tohoto oddílu, jsem nikde jinde neviděl. Oba příklady z našeho střediska jsou důkazem, že obě varianty mohou celkem dobře fungovat.

A jaké uspořádání mají družiny ve tvém oddíle? Jsi s tím spokojen? Pokud uspořádání plánuješ měnit, uvažuj nejen nad uvedenými výhodami a nevýhodami obou typů a sám si je zhodnoť. Můžeš zvážit i to, jak bys chtěl, aby tvoje družina vypadala, kdybys byl jejím členem.

O autorech

Vedl vlčata v Českých Budějovicích, nyní se stará o v