Téma: oddíl

Kdo je to rádce? A kdo je to rádkyně?

Možná kdybych se zeptal deseti z vás, dostal bych deset různých odpovědí
Foto: 69. skautský oddíl Modrý Delfín

Pojďme si tedy zkusit odpovědět na pár otázek týkajících se rádců a rádkyň skautského věku, třeba nám to při práci s nimi pomůže. 

Jsou rádci či rádkyně pro oddíl důležití?

V tom se asi shodneme. Jsou. Jsou dokonce základním stavebním kamenem našeho oddílu. Jsou těmi, kdo v družině skautského věku tvoří program, kdo mluví za družinu a tak tvoří nebo určují většinu činnosti oddílu. Proto si zaslouží co nejvíc naší pozornosti.

Jak mají být rádci či rádkyně staří?

Na tom se všichni asi neshodneme. Někdo by možná poznamenal, že v dnešní době zaměřené na bezpečnost už snad ani nejde svěřit družinu čtrnáctiletému člověku. Jistě, pokud je rádci 17, 18 můžeme na něm nechat víc odpovědnosti. Bude mít víc zkušeností, možná bude mít už čekatelskou zkoušku, lépe se třeba vyzná v psychologickém profilu dětí. Ale bude jim opravdu lépe rozumět? Svěří se mu dvanáctiletý kluk nebo holka se vším jako svému kamarádovi? Bude ještě členem party, jedním z nich?

…skautská výchova se odehrává především v malé, přirozené skupině vrstevníků

stanovy Junáka

Máte patrona či patronku družiny?

O mladšího rádce či mladší rádkyni se určitě budeme muset víc starat. Svěřovat úkoly postupně, stavit se na schůzku, po ní probrat, co se povedlo, co udělat líp. Je pochopitelné, že u oddílu, který má víc družin nebo i věkových kategorií, nezvládne vůdce chodit na schůzky všech družin a každého rádce či rádkyni ze začátku trpělivě vést. Může využít některého odrostlého rádce či bývalou rádkyni, rovera či rangers jako patrona či patronku družiny. Ten nevede schůzku, program připravuje rádce či rádkyně. Ale může

  • se stavit na schůzku, zúčastnit se programu spolu s ostatními
  • pomoci plánovat program, vést k přípravě kvalitní schůzky
  • s rádcem vyhodnotit, co se jak daří, jak se kterým členem či členkou družiny pracovat
  • pomoci s autoritou, zasáhnout ve chvíli ohrožení

Proto se nebojme svěřit rádcování třináctiletým a čtrnáctiletým klukům a holkám a v patnácti už myslet na to, že mají nejvyšší čas družinu předat. Když se o ně budeme starat, třeba s pomocí patronů, jistě to zvládnou.

Chceš vést oddíl jako Drozd nebo jako Sojka?

Nebojme se svěřovat co nejvíce úkolů rádcům, delegovat odpovědnost. U každého úkolu, který jako vůdce oddílu přijímáme, se ptejme, jestli bychom jej nemohli delegovat dál.

Bratr Drozd, který vedl oddíl skautů, si mně často stěžoval: „Ale jak já mu to můžu svěřit, když se nedokáže postarat ani o tuto drobnost. Až dokáže, že je zodpovědný, svěřím mu i důležitější úkol.“ Ale tak to prostě nefunguje. Pokud nedáme klukům a holkám důvěru, neočekávejme projevy zodpovědnosti. Drozdovi oddíl šlapal pěkně, registrace v termínu, o většině věcí rozhodoval sám, tak to šlo lehce. Ale brzo jsem slýchal, že rádce na rady nebaví chodit, ptali se, k čemu tam jsou – Drozd začal mít problém s tím, kdo povede družiny.

Sojka, která vede oddíl Sýkorek, se rozhodla, že na to půjde jinak. Pro začátek si zvolila tři zásady: ⚜️ Předsevzala si, že už nikdy nezačne oddílovou radu větou: „Tak, co všechno musíme dneska udělat.“ A i jinak být prostě pozitivní. ⚜️ Ptát se a víc poslouchat než mluvit. ⚜️ Nechat rádkyně navrhovat řešení a nejlépe nechat je i řešení zvolit. Sice to trvá trochu déle a někdy zvítězí řešení, které se nakonec ukáže jako ne úplně nejlepší, ale tím, že o něm rozhodly holky samy, ochotněji napravují jeho následky. A podle Sojky to stojí za to.

Jak vzděláváte rádce a rádkyně?

Mají vaši rádci a rádkyně absolvovaný rádcovský kurz nebo tábor? Znají Žirafy, krajská setkání rádců a rádkyň? Kromě znalostí, dovedností a širších kompetencí, které tam získají, bude pro ně neméně důležité sdílení sounáležitosti se svým rádcovským údělem, zjistí, jak se to dělá jinde a načerpají do rádcování pořádnou dávku energie.

Neméně důležité je i vzdělávání v rámci oddílu, na oddílové radě nebo na rádcovské schůzce.

Taky je fajn, když dokážeme rádci poradit, kde může najít potřebné informace:

Na závěr bych už jen chtěl popřát Sojce, ať se jí její předsevzetí daří realizovat. Ani my nezapomínejme na důležitost komunikace a nepostradatelnost dobrých vztahů v oddíle a v oddílové radě. A zkusme si co nejčastěji uvědomovat, že náš přístup a nasazení je rozhodující pro to, jak budou k oddílu přistupovat ostatní a že naše nadšení je pro ně tou nejlepší motivací.

O autorech

Je členem SKABORu, na středisku dělá revizora a rodnému