Téma: rozcestník

Ke kritickému myšlení 8km po červené

Autor: Jan Pešek

Sestavila Arya.

Kde brát inspiraci na kritický program?

Chystám program
Učím o klimatu
Světová škola

→ Kde brát inspiraci na program podporující kritické myšlení? Kromě skautského chystamprogram.skaut.cz, kde se dá různě filtrovat, může být zajímavé podívat se jak na stránky ucimoklimatu.cz (téma klimatické změny), tak na globalnirozvojovevzdelavani.cz nebo svetovaskola.cz (globální a multikulturní výchova).

Skauti na Zemi

→ Jaký je dnešní svět? Jaká jsou jeho témata? Funfacts i hlubší příčiny světových problémů objevíš v e-learningu, který připravil odbor Skauti na Zemi.

Bez faulu

Bez faulu názorně zpracovává příklady argumentačních faulů, kognitivních zkreslení nebo mediálních či statistických pastí.

Amnesty International

Online živá knihovna od Amnesty International přináší program o menšinách, diskriminaci a stereotypech.

RWCT neboli Čtením a psaním ke kritickému myšlení

→ Kritickému myšlení, čtení a psaní se dlouhodobě věnoval časopis Kritické listy, který se po čase proměnil a přejmenoval na Kritickou gramotnost.

→ Myšlenková mapa, T-Graf nebo podvojný deník… Tyto a další metody RWCT na jednom místě viz například tady.

→ Nakladatelství Šafrán vydává metodické publikace na podporu čtení a psaní u dětí, třeba Tvořivé psaní nebo Dílna čtení se sadou otázek a další.

Ve Skautingu k tématu vyšlo

Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, co čtu já (říjen 2022) – praktické tipy, jak dostávat knihy a čtenářství do oddílového programu a po kterých titulech pro děti sáhnout

Čelit manipulacím, od světlušky po rovera (duben 2019) – nápady na aktivity vedoucí kluky a holky ke kritickému přístupu k informacím

Mediální kompas (duben 2019) – rozcestník zdrojů k tématu mediální gramotnosti

Tvoříme oddílový časopis (říjen 2016) – sdílení zkušenosti z tvorby, činnost podporující aktivní práci s textem

Sokratem ve skautském oddíle (říjen 2016) – inspirace na aktivitu využívající kladení zvídavých otázek

Kriticky o současné (nejen) české společnosti

Nesnesitelná lehkost nakupování

→ kol.: Nesnesitelná lehkost nakupování, kritický pohled na konzumní styl života – jaký má dopad nakupování na přírodu, naše zdraví nebo lidi na druhé straně světa?

Stát v rozkladu

→ kol.: Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo. Jak se bydlí na Ostravsku, když většina nájemního bydlení patří jedné velké firmě? Jak se studuje na učňáku v Mostě a jakou mají místní perspektivu budoucnosti? A jak je to s hledáním práce na Zlínsku?

Slepé skvrny

→ Daniel Prokop: Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti, daty podložený pohled převážně na tzv. „Česko B“.

Zástupkyně šéfredaktora Skautingu, která dřív vedla d