Téma: rozcestník

Mediální kompas

Pochopit, kde se berou dezinformace? Naučit se kritickému myšlení? Načerpat inspiraci do oddílového programu? Nabízíme rozcestník dalších zdrojů.

Iniciativní portály a aktivity

Zvol si info

Vysokoškoláci učí středoškoláky nenaletět lžím na internetu. Pořádají besedy a nabízejí Surfařův průvodce po internetu, který si můžete stáhnout jako plakát a vyvěsit v klubovně → zvolsi.info

Manipulátoři

Rozsáhlý portál publikuje každý den několik článků k manipulacím a mediální gramotnosti. Analyzuje aktuální dění a přináší hlubší zpracování klíčových mediálních témat → manipulatori.cz

Hoax

Dlouholetá databáze internetových hoaxů a mýtů. Již od roku 2000 upozorňuje na aktuální poplašné a podvodné maily, které mohou ohrozit naši internetovou bezpečnost → hoax.cz

Fakescape

Dokážete uniknout dezinformacím? Zážitková hra atraktivní formou testuje a rozvíjí schopnost manipulacím vzdorovat. Můžete si ji objednat do oddílu nebo se inspirovat → fakescape.cz

Patrik Kořenář

Nevšední youtuber učí ve svých videích jak pracovat s fakty. Nabízí série jako Fakta vítězí, Dost hoaxů a jednotlivá videa k faktům v médiích či pokřivování vědy → bit.ly/fakta-vitezi.

Kovyho mediální ring

V pětidílné sérii videí známý youtuber Kovy vysvětluje teenagerům, jakými pěti otázkami se mohou nejlépe vyzbrojit proti dezinformacím na internetu → bit.ly/medialni-ring.

Aplikace a hry

Checkbot

Slovenský chatbot, tedy počítačový program vystupující jako uživatel a odpovídající na zprávy. Pošlete mu zprávu a spolu s vámi zkusí odhadnout, zda je důvěryhodná → checkbot.sk

Bad News

Interaktivní hra simuluje tvorbu dezinformací a přináší zážitek, kterak jednoduché je manipulovat veřejným míněním. Cílí na teenagery a je doplněna krátkou příručkou pro pedagogy → getbadnews.cz .

Metodické portály

Svět médií

Ostřílený učitel mediální výchovy Michal Kaderka nabízí všem zájemcům široké pokrytí tématu a řadu lekcí a materiálů zpracovaných v Otevřené učebnici → svetmedii.info.

Mediální vzdělávání

Rozsáhlý projekt společnosti Člověk v tísni, která pokrývá téma, vydává publikace, pořádá akce a konference, vzdělává pedagogy. Studnice materiálů → jsns.cz/medialni-vzdelavani .

Bulletin mediálního vzdělávání – pravidelný newsletter Člověka v tísni doručí každý měsíc do vašeho mailu všechny novinky ze světa mediální gramotnosti. Stačí se přihlásit: bit.ly/bulletin-jsns

Příručky a lekce

O pravduBýt v obrazeNa pravdě záleží – série metodických příruček Člověka v tísni nabízí exkurz do metodiky mediální gramotnosti a celou řadu připravených programů → bit.ly/publikace-jsns

Mapa lekcí a aktivit – šiklo by se vám, kdyby někde existovalo aspoň 30 audiovizuálních programů doplněných desítkami aktivit a tipů jen tak zdarma ke stažení? Existuje. → bit.ly/lekce-jsns

Skautské programy

Proč youtubeři rádi natáčejí videa?

Článek s aktivitami pro věkovou kategorii skautů a skautek najdete v čísle časopisu Skaut (duben 2019). Ideální příležitost stočit k tématu řeč.

Skaut je kritický

Náš úvod do mediální gramotnosti v čísle Skautingu z dubna 2017 nabídl program na ověřování faktů a hledání manipulací. Článek si přečtěte → zde.

Za pravdu

K mediální výchově lze přistoupit také skrze historické příběhy. Jeden takový najdete v tomto čísle v rámci našeho seriálu → Věrni v každé době.

Lidé v pohybu

Skautská příručka vydaná v roce 2017 v souvislosti s migrační krizí nabízí stále aktuální programy Hoax má krátké nohy a Rámy, rámce, rámečky.
lidevpohybu.eu/kriticke-mysleni

Jak dezinformace fungují

Média, lži a příliš rychlý mozek

Čím to, že manipulace tak často vítězí nad lidským rozumem? Mediální a psychologické souvislosti nabízí ve své knize (2018) novinář Petr Nutil.
prilisrychlymozek.cz

Pravda v čase lži

Proč vlastně západní civilizace začala výmysly a dezinformace tolerovat? Historické příčiny nahlíží nedávná pozoruhodná analýza Respektu.
bit.ly/pravda-respekt

Nejlepší kniha o Fake News

Odlehčeně a s nadhledem, zejména pro teenagery. Nejlepší kniha o mediálních manipulacích od Miloše Gregora a týmu Zvol si info (2018).
cpress.cz/nejlepsi-kniha-o-fake-news-2/

Co dokáže lež

Dokumentární film České televize z roku 2017 pátrá po strůjcích a fungování českých konspiračních webů. 51 minut jako šitých pro rovery.
bit.ly/co-dokaze-lez

Dezinformace

Speciál časopisu Respekt před dvěma lety shromáždil 27 článků o současné propagandě. Většina nabízí užitečný vhled dodnes.
respekt.cz/special/2017/dezinformace

Tip: Odkazy ke konkrétním manipulačním technikám, racionalitě a kritickému myšlení najdete na straně 9.

Instruktorka VLK Oikos s dlouhodobým zájmem o mediální g
Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk