Téma: trendy

Sokratem ve skautském oddíle

Jednou z nejvýznamnějších dovedností pro život v dnešní době je umění kriticky myslet.Umíme jej pěstovat?
Foto: Vojta Petr – Ojta

Aktivita na začátek

Drahý čtenáři, čtenářko, nabízíme možnost si odpočinout od čtení a vyzkoušet si, jaké to může být, stát se na chvíli Sokratem!

1. Sežeň si tužku a papír.
  2. Zvol si téma, činnost, objekt, vlastně cokoli, co tě právě zajímá. Ať je to večeře, téma školní práce, film v čerstvé paměti, filozofický problém, článek v časopise či cokoli dalšího.
  3. Po dobu cca 10 minut se na svou volbu zaměř a podrob ji nekončící palbě otázek, které si zapíšeš. (Např. Proč je toto rajče žíhané? Odkud pochází? Kdo všechno na něj sahal?) Ve svém snažení se zkus koncentrovat, nepolevovat a v myšlenkách neodbíhat jinam.
  4. Ve svých otázkách se poté pokus zorientovat, trochu si v nich udělat pořádek. Kolik jich je? Na které z nich znáš odpověď? Na které naopak odpověď neznáš? Nacházíš mezi otázkami spojitosti? Zkoumají Tvé otázky téma různými pohledy? Na kolik dalších témat Tvé otázky navazují?

Otázky nám nabízejí možnost nahlédnout pod vrchní obal světa, ve kterém žijeme. Poodhalit vrstvy, vzájemné souvislosti, chápat vztahy a zákonitosti. Porozumět naší schopnosti vidět svět i sama sebe. V konečném důsledku hledat a poznávat pravdu. Tak, jak to dělal kdysi Sokrates.

Úvodní aktivita i tento článek nabízí pohled na schopnost kriticky myslet, kterou nechápe pouze jako nástroj při ověřování pravdivosti informace, ale jako umění využitelné v naší každodennosti. Protože se skauting snaží porozumět světu kolem sebe a zanechat jej o trochu lepší, může být obohacující nechat se inspirovat různými myšlenkami a nástroji kritického myšlení, které nám mohou pomoci v naší snaze porozumět světu.

Co je kritické myšlení?

Kritické myšlení můžeme chápat jako umění se tázat, porozumět, rozhodnout se a znovu se tázat s cílem rozvinout takovou úroveň uvažování, která bude fungovat samostatně a nezávisle – která bude analyzovat a rozklíčovávat příchozí informace, hledat rozumné důvody a důkazy, zvažovat možná řešení a nabízet jiné úhly pohledu, tak abychom ve výsledku rozuměli svému cítění a myšlení, prostředí kolem nás, a byli schopni se chopit akce.

Stejně jako schopnost kreslit, psát básně, řečnit či žonglovat, i kritické myšlení můžeme chápat jako formu umění. I když se s nadáním nemusíme narodit, během svého života máme prostor jej zdokonalit. A stejně jako u každého jiného, i umění kriticky myslet si žádá pevné vůle, pokory a cviku.

Jak kriticky myslet?

Hledá-li člověk inspiraci, jak se sám v kritickém myšlení zlepšit, či jak toto myšlení podpořit jako vedoucí, rádce, může začít z mnoha stran. Jinak toto umění praktikují (praktikovali) staří Řekové, jinak literární kritikové, přírodovědci, psychoterapeuti, jazykovědci, pedagogové či žurnalisti. Skaut, jakožto činný ve výchově a vzdělávání, (se) může inspirovat ostatní(mi) v pedagogické oblasti. Níže nabízíme různé zdroje, které, ať už čerpají z pedagogické sféry, či ji naopak rozšiřují, mohou sloužit jako inspirace při hlubším zkoumání kritického myšlení.

Ptáte-li se na konci tohoto článku, jak být tedy Sokratem v oddíle, zkuste někdy v oddílové diskusi přinést místo názoru prostou otázku. Otázky, kromě toho, že nás učí o světě zdravě pochybovat, mají oproti názorům totiž tu krásnou vlastnost, že odpovědi na ně můžeme hledat společně.

Kde hledat inspiraci – příručky, kurzy, metodiky:

• Čtením a psaním ke kritickému myšlení na globální tématanabídka kurzů a periodik
  • Lidé v pohybu metodická příručka, popisující procesy učení a kritické myšlení
  • Respekt nebolívýukový a metodický materiál pro studenty i učitele II. stupně ZŠ a SŠ, zaměřený na oblast lidských práv
  • Filozofie pro děti – vzdělávací kurz pořádaný projektem Varianty
  • Stephen Brookfield díla S. Brookfielda (oceněného myslitele, vzdělavatele a učitele) jsou tu pro ty, kteří se nebojí ponořit hlouběji do tajů kritického myšlení.
  • The Critical Thinking Community – široká nabídka knih a materiálů k prohloubení pohledů na kritické myšlení
  • Na Plovárně – talk-show s Markem Ebenem (krásnější otázky aby člověk pohledal)

Jak jste na tom s kritickým myšlením vy? Dáváte svému oddílu dobrý příklad? Umožňujete svým členům diskutovat o dění v oddíle a ovlivňovat jej? Umožňujete jim zpochybňovat vaše názory nebo oddílové normy? Vedete je k tomu, aby o světě kolem sebe, včetně toho oddílového, zdravě pochybovali?

V nové rubrice Trendy se rozhlížíme po aktuálních pedagogických inspiracích mimo skauting.

Student pedagogiky a bývalý vůdce brněnské čtrnáctky,