Téma: ze světa

V čem nás může inspirovat výchovná metoda WAGGGS?

Co z ní můžeme vytěžit pro náš oddíl? A může být užitečná i pro kluky?
Foto: Vojta Petr

Srovnání výchovné metody WOSM a WAGGGS

WOSMWAGGGS
– slib a zákon
– družinový systém
– podpora dospělými
–učení se zkušeností
– osobní
– rozvoj
– příroda
– symbolický rámec

– učení se v malých skupinách
– učení se zkušeností
– moje cesta, mé tempo
– spojení s ostatními
– propojení se světem

Cílem tohoto článku rozhodně není dělat závěry o tom, která z metod je lepší. Naopak, ráda bych, aby přinesl zamyšlení nad tím, čím se můžeme u WAGGGS inspirovat a obohatit tak náš výchovný program.

Skautská výchovná metoda v Junáku se shoduje s výchovnou metodou WOSM. Metoda WAGGGS, jejímiž členkami jsou i všechny dívky v Junáku, se od ní v některých věcech liší, v jiných se shoduje. Tyto rozdíly však mohou obohatit jak dívčí, tak chlapecké oddíly. Jádro metod je stejné – učení se v malých skupinách, učení se zkušeností i postupný osobní rozvoj. V naší výchovné metodě je zároveň neoddělitelnou součástí skautský slib a zákon. V metodě WAGGGS je na rozdíl od naší ukotveno spojení s druhými i propojení se světem.

Co konkrétního se za těmito dvěma body skrývá?

Podle příručky Prepared To Lead, Prepared To Learn

Spojení s ostatnímiPropojení se světem

– učit se oceňovat rozmanitost
– spolupráce s místní komunitou a různými skupinami v ní
– spojení s jinými kulturami
– společná setkání mladších a starších členů
– mezigenerační dialog
– pobyt v přírodě i městském prostředí
– spolupráce s jinými organizacemi
– být aktivní v místní komunitě s vnímáním globálního přesahu
– otevřené vyjadřování k otázkám, na kterých nám záleží
– zájem o globální problémy, poznávání širšího světa v souvislostech
– účast na mezinárodních akcích

V Junáku chceme vychovávat mladé lidi s autonomní morálkou, kteří budou nositeli pozitivní změny a aktivními články společnosti 21. století. Jak se nám to v oddílové praxi daří? Abychom mohli naplňovat myšlenku R. B. Powella „zanechat svět o trochu lepším, než jaký jsme jej našli“, naše oddílová činnost by měla vést k zájmu o místní komunitu, ale i k vnímání propojenosti světa v souvislostech a k proaktivnímu přístupu. Pokud hledáme oporu a cesty, jak v ní tyto prvky posílit, výchovná metoda WAGGGS a nástroje, které z ní vychází, jsou jednou z možných inspirací.

Tipy na metodickou podporu od WAGGGS:

Thinking Day – svátek 22. února, kdy si připomínáme výročí narození R. B. Powella a jeho ženy Olave. WAGGGS k oslavám každoročně vydává metodickou podporu ve formě aktivit a námětů k zamyšlení. Každý rok má Den zamyšlení ústřední téma, pro rok 2017 je jím Grow – „růst“. Metodika je ke stažení na stránkách WAGGGS, kde najdete i ty z minulých ročníků. Lze je využít pro oddílovou činnost během celého roku. Zahraniční odbor každoročně vydává zkrácený překlad metodiky, který najdete na Křižovatce během února.

Be The Change – metodická příručka pro vedoucí skautů a skautek (14+) nebo roverských kmenů, která přináší praktický návod k výchově k aktivnímu občanství s globálním přesahem v rámci místní komunity skrze vytváření a realizaci projektů. Jako zdroj v češtině můžete použít i novou metodiku ke Skautskému dobrému skutku.

WAGGGS vydal i metodiky k dalším zajímavým tématům:

Free Being Me – metodika přinášející aktivity k tématu sebehodnocení, vnímání sebe a svého těla a zdravého sebevědomí

Surf Smart – metodika obsahující aktivity k tématu bezpečnosti a chování na internetu

Všechny materiály jsou volně ke stažení na stránkách wagggs.org.

Prepared To Learn, Prepared To Lead (WAGGGS, 2014)

Metodická příručka, která detailněji popisuje výchovný program WAGGGS

Světový skauting (Eduard Vallory, Junák, 2016)

Především 3. kapitola „Glokální” občanská výchova, která se věnuje zakotvení výchovy k aktivnímu občanství ve skautingu