Téma: oddíl

Svojsíkův závod 2017

Letos se opět koná Svojsíkův závod. Jak s ním v oddíle pracovat, aby měl na naše členy co největší výchovný dopad?
Foto: Radek Procyk – Maverick

V roce 2017 nás čeká další ročník Svojsíkova závodu, který skautkám a skautům nabízí možnost porovnat jejich schopnosti, dovednosti a znalosti, což je jeden z motivačních nástrojů našeho výchovného programu. Svojsíkův závod vychází z historické zkušenosti a je tradiční součástí programu Junáka již od roku 1946, kdy proběhl poprvé. Závod se koná v lichých letech a střídá se tak se Závodem vlčat a světlušek.

Svojsíkův závod má několik úrovní: základní kola (v roce 2015 jich bylo 65), 14 krajských kol a jedno kolo celostátní. Každé kolo se skládá z tzv. modulů s přesně vymezeným cílem, jejich skladba a minimální počet je dán pravidly a rozhodnutím pořadatele.

Modul Závod je hlavní část Svojsíkova závodu. Dovednosti testuje formou stanovišť. Jednotlivé disciplíny na stanovištích jsou zaměřeny na schopnost družiny týmově řešit nastalé situace.
Modul Brány se soustředí na individuální schopnosti jednotlivců, umožňuje vyniknout jednotlivým členům družiny.
Modul Přežití je zaměřený na hodnocení schopnosti družiny postarat se o sebe během kola Svojsíkova závodu. Není tedy tvořen simulacemi na stanovištích, ale hodnocením reálného života družiny na akci a zadaných průběžných úkolů.
Modul Před závodem je o přípravě úkolů zadaných již před závodem na doma. Testuje schopnost družiny sejít se a společně pracovat na určitém projektu nebo si jej rozdělit a věnovat mu individuálně volný čas.
Modul Zpětná vazba poskytuje družině zpětnou vazbu k jejímu chování, výkonu, vztahům. Tento modul se nehodnotí. 

Cíle Svojsíkova závodu

Pravidla definují hlavní cíle takto: [A] podpořit fungování družin a jejich spolupráci, [B] vést k praktickému využití skautských dovedností, [C] poskytnout družinám a vedoucím zpětnou vazbu, [D] motivovat k osobnímu rozvoji a obohatit oddílový program o nové prvky.

Neméně důležitá je také definice, co není cílem Svojsíkova závodu: [A] nalezení nejlepšího oddílu či družiny, [B] soutěž mezi činovníky.

Minimální počet použitých modulů je dán úrovní pořádaného kola:

Základní kolo musí mít 3–4 moduly, z toho moduly Závod a Zpětná vazba jsou povinné, zbylý jeden či dva moduly si volí pořadatel kola.

Krajské kolo musí mít 4–5 modulů, z toho moduly Závod a Zpětná vazba jsou povinné, zbylé 2–3 moduly si volí pořadatel kola.

Celostátní kolo musí mít všech 5 modulů.

Cílem tohoto pravidla je postupně zvyšovat náročnost i atraktivitu vyšších kol.

Termíny Svojsíkova závodu 2017Účastníci Svojsíkova závodu 2017
základní kola: 3. března až 14. května 2017

krajská kola: 26. května až 18. června 2017

celostátní kolo: 15.–17. září 2017
datum narození rádce – 1. září 2000 a později 

datum narození členů
družiny – 1. září 2001 a později 

počet členů soutěžní družiny je 4–8
Foto: Radek Procyk – Maverick

Příprava na Svojsíkův závod

Zde je nejlepším doporučením vzít si metodiku „Od Exzodu ke Svojsíkovu závodu“, která uvádí mnoho rad, jak zapojit závod do činnosti oddílu. Metodika jednoznačně radí účastnit se závodu s reálnou družinou. To je dnes již běžná praxe, ale je dobré to stále připomínat. Velmi dobrým doporučením je vyrazit na závod s celým oddílem. To, že v oddíle vznikla nově sestavená družina, která se ještě nestačila vše naučit, vůbec neznamená, že má zůstat doma. I jim závod ukáže jejich silné a slabé stránky a příprava na další ročník závodu bude zas o kousek snazší.

Je dobré si s družinami promluvit o jejich účasti na Svojsíkově závodu a co od ní očekávají. Příprava by měla daleko víc vycházet z dlouhodobého oddílového programu a zájmu družin než od vedení oddílu. Skvělou pomůckou, která nám ušetří mnoho práce, je i mezidružinová soutěž teepka a Skauta-Junáka Mise Svojsíkův závod.

První pomoc

To nejdůležitější jde rozdělit do dvou úkolů. Život zachraňující úkony a přivolání pomoci. Přivolání odborné pomoci je možné trénovat pomocí různých simulací. Důležité je, aby děti skutečně s někým telefonovaly, ne jen říkaly, co se má říct. Telefony zapojené do STSky jsou skvělým pomocníkem. I samotné resuscitaci se dá poměrně snadno věnovat v programu. Ideální je zapůjčit Andulu (zdravotnická figurína), na které je zkoušení techniky záchrany života nejreálnější. Jde to však i bez ní, např. sbalený spací pytel v kompresním obalu velmi dobře poslouží pro nácvik nepřímé srdeční masáže. Ideálním vyvrcholením takovéto přípravy je simulovaná záchranná akce s použitím maskování, které se dá nastudovat na internetu.

Krizové situace

Začněte tím, že zjistíte, co si vlastně děti pod pojmem krizová situace představují. Například tak, že je necháte krizové situace vyjmenovat. Následně si z nich děti nějakou vyberou a popíší, jak by se v ní zachovaly. Také si můžete popovídat o tom, jaké krizové situace již zažily a jak se v nich tehdy zachovaly, případně zda by to dnes udělaly jinak. Rovněž si zkuste některé situace přímo zahrát, je důležité, aby si děti věci vyzkoušely prakticky, ne jen poslouchaly, co a jak měly udělat. 

Práce s informacemi

Cílem této disciplíny je prověřit schopnost informace vyhledat, ne se je nabiflovat. Například je zbytečné, aby se děti učily zpaměti všechny rostliny nebo zvířata. Raději je naučte pracovat s atlasy na jejich rozpoznávání. Na minulém celostátním kole byl úkol vyhledat v ruském slovníku vybraná slova a určit tak jejich význam. Zkuste totéž na schůzce, klidně s pomocí internetu. Uvidíte, jak dovede azbuka zavařit.

Pobyt v přírodě

Ten se v závodě může objevit buď jako součást modulu Závod, nebo zcela samostatně jako modul Přežití. Pobyt v přírodě je jeden z bodů stezky, kde se rozvíjejí tradiční skautské dovednosti. Jde o takové dovednosti, které vytvářejí předpoklady pro bezpečný a příjemný pobyt v přírodě: orientace a práce s mapou, vybavení, balení batohu, oheň, vaření v přírodě, stanování, táboření, využití zdrojů z přírody, poznávání jedovatých hub a rostlin. Nápady, jak se pobytu v přírodě věnovat, najdete např. v metodice Příroda kolem nás.

Orientace

Orientace v terénu je nedílnou součástí všech výletů a výprav. Dejte dětem volnou ruku při plánování trasy výpravy. Někdo může vést družinu po předem stanovené trase a druhý může zaznamenávat trasu pomocí GPS. Následné vyhodnocení kudy jste doopravdy šli, může být velmi zábavné. Pokud nemíváte pravidelně na táboře závod v orientačním běhu, je nyní skvělá příležitost jej zařadit do přípravy na závody.

Práce v týmu

Tuto disciplínu zkuste trénovat pomocí tzv. Dynamics programů. Jsou to úkoly, které nemají předem jasné řešení. Postup a řešení závisí pouze na domluvě družiny. Při těchto programech se projeví rozdělení týmových rolí v družině a její schopnost spolupráce. Typickým příkladem úkolu Dynamics je „pavučina“. K její realizaci stačí jen několik lan, ze kterých se mezi dvěma stromy vytvoří pavučina. Úkolem družiny je dostat se postupně na druhou stranu pavučiny, aniž by se kdokoliv dotkl lan. V dalším opakování můžeme úkol ztížit tím, že každý otvor bude možné použít pouze jednou. Po splnění úkolu si s členy družiny udělejte zpětnou vazbu.

Foto: Radek Procyk – Maverick

Závěr

Svojsíkův závod je skvělou příležitostí prověřit schopnosti, dovednosti a znalosti družin. Nenechte si tuto příležitost ujít, abyste nemuseli čekat další dva roky na příští ročník závodů. Přípravu na závod je snadné zařadit do ročních oddílových plánů a výsledná radost dětí z překonání sebe sama nebo dokonce z vítězství je tou nejlepší odměnou za práci vedoucích. 

Přeji vašim družinám hodně úspěchu ve Svojsíkově závodu 2017.

Od Exzodu ke Svojsíkovu závodu (Magdalena Žárská – Skippy, Junák, 2007)

Metodika k pořádání i přípravě na Svojsíkův závod

Můj tréninkový plán (Časopis Skaut-Junák, říjen 2012–duben 2013)

Seriál k přípravě na Svojsíkův závod

Pravidla Svojsíkova závodu – ke stažení na skautskezavody.cz

O autorech

Vedoucí oddílu a střediska v Prostějově, člen Skautsk