Téma: skauti – skautky

Rádcové by měli být vrstevníky jejich členů

Co nám to může přinést a na co si dát pozor?
Foto: Lucie Horáková

Když se zamyslíš a představíš si ideální skautskou družinu, jak vypadá? Asi tě napadají výrazy jako parta kamarádů, učení se navzájem, spolupráce, dobrodružství, rádce, … 

Jak se atmosféra této představy změní, když v čele stolu skautů a skautek místo patnáctileté rádkyně usedne o deset, dvacet nebo i více let starší vedoucí? Z našeho vnějšího pohledu možná nijak zásadně, ale když se na život družiny podíváme očima jejích členů, změní se něco podstatného. Rádkyně a rádcové mají pro fungování družinového systému klíčovou roli. Co nám to přinese, pokud budou ve věku ostatních členů družiny? Jaká vyvstávají rizika a jak se s nimi dá pracovat?

Přínosy vrstevnických rádců a rádkyň 

Jak už je naznačeno výše, hlavní přínos je pro družinu samotnou a její členy. Když si vzpomeneme na své dětství v družině nebo i mimo skauting, jak jsme se cítili ve skupině svých vrstevníků a jak v situaci, kde byl někdo dospělý, byť nám velice blízký? Byla skutečnou partou spíše skupina vrstevníků, nebo skupina s někým dospělým? Členové družiny se s mladším rádcem nebo rádkyní budou cítit spíše jako v partě sobě rovných, kde jim i ten, kdo je vede, rozumí. A ten jim skutečně má větší šanci porozumět než dospělý. A to rozhodně není málo.

Tento bližší vztah se přenáší i do oddílové rady. Pokud jsou mladší rádci členy oddílové rady, má ke členům blíž celá oddílová rada. Rádci v ní mohou lépe zastupovat zájmy své družiny a tlumočit její názory a přání. Vrstevnickým rádcům se také logicky přizpůsobí i agenda oddílových rad, v rámci níž dostane větší prostor činnost družin, čímž můžeme z družinového systému udělat prioritu pro celý oddíl.

Převzetí zodpovědnosti často rádcům a rádkyním dodá motivaci a sebevědomí. Vždyť koho by nepotěšilo, že mu někdo dá najevo důvěru. Zvlášť když se má na koho obrátit s prosbou o radu či pomoc a může tak své první rádcovské krůčky činit v bezpečném prostředí. Navíc si předáním zodpovědnosti mladému rádci nebo rádkyni vychováváme v oddíle i do budoucna schopné a zodpovědné činovníky. Jak lépe učit zodpovědnosti než dát důvěru a následně poskytovat zpětnou vazbu? Dejme klukům a holkám důvěru, že vedení družiny zvládnou, samozřejmě je při této cestě veďme a sami uvidíme, že to zvládnou a naši důvěru nezklamou. Neměli bychom zapomínat ani na to, co všechno nového si mohou při vedení družiny vyzkoušet a naučit se nového.

Foto: fotohavlin.cz

Rizika vrstevnických rádců a rádkyň

Cesta, kterou se ubírá naše společnost, je často lemována důrazem na bezpečí, zodpovědnost, jistotu. To je bezesporu dobře, neboť nás to často vede ke změně našeho programu a fungování, k lepšímu zajištění těchto potřeb. Ale máme vždy nastavovat míru bezpečí tak, jak ji vidí naše okolí? Neodvádí nás někdy od podstaty, od základních principů skautingu?

Pokud je rádci či rádkyni 13, 14 nebo 15 let, budeme mít pochopitelně trochu obavy, když bude s družinou sám nebo sama. Pro vícedenní akci se jedná o zbytečně velké riziko, na schůzce nebo výletě by to za neustálého vědomí určitých rizik a jejich předcházení jít mohlo. Konkrétně můžeme uvažovat například o nedostatečně zajištěné bezpečnosti na družinových akcích, o menší zkušenosti s řešením krizových situací, o částečně chybějící přirozené autoritě mladšího rádce nebo rádkyně nebo o potřebě větší pomoci a dohledu při přípravě programu v případě, kdy je rádce méně zkušený, nevyzrálý.

Je pochopitelné, že některá rizika nebude chtít vůdce podstupovat. Neměli bychom zapomínat ani na obavy rodičů dětí. Lze najít model, v němž program zajišťuje a družinu vede mladší rádce nebo rádkyně, a přesto je schopen někdo starší dohlédnout na bezpečnost? U menších oddílů se o dohled nad družinami skautů a skautek a o vedení rádců a rádkyň většinou stará vůdce nebo vůdkyně oddílu. Pokud je oddíl větší a vůdce se tak nestíhá osobně starat o všechny družiny, bude mít patrně patrony nebo patronky, třeba i pro každou družinu jednoho. Oddílům, v nichž je vedení oddílu s rádci, rádkyněmi a jejich družinami v častém a blízkém kontaktu, se jistě bude dařit rizika vrstevnických rádců a rádkyň minimalizovat. Jakým způsobem rádcům a rádkyním pomoci, se dočtete v dalších článcích tohoto čísla časopisu. Důležitá otázka v souvislosti s riziky družinového systému je bezesporu právní stránka celé věci. Té se věnuje rámeček navazující bezprostředně na tento článek.

Odvahu a důvěru…

Teď už zbývá jen popřát odvahu jít do pro někoho možná nových řešení, pro někoho snad nevídaných předávání zodpovědnosti a pro někoho zase nové a náročné práce při vedení mladších rádců a rádkyň. Praxe mnoha oddílů ukazuje, že to určitě stojí za vynaložené úsilí!

O autorech

V oddíle a na středisku se věnoval výchově, byl členem