Téma: skauti – skautky

Právní aspekt družin s vrstevnickými rádci

Foto: David Sochor

Jednou z nejčastějších obav v souvislosti s vedením družin rádkyněmi či rádci mladšími 18 nebo i 15 let je otázka právní odpovědnosti za činnost takových družin. Nejedná se o jednoduchou otázku a nedá se poskytnout odpověď obecně platná pro všechny situace.

Této otázce se věnuje i článek ve Skautingu od Petra Pavloka – Vrány, který vyšel v červnu 2011.

Pro oddílovou praxi přináší zajímavé tipy na snížení rizika při práci s družinovým systémem.

Tipy pro zajištění adekvátního dohledu:

1. Plnit požadavky vnitřních předpisů Junáka – českého skauta (předepsaná kvalifikace vůdce apod.).
  2. Stanovit program dne, z nějž děti vždy jasně vědí,
    co mají dělat.
  3. V každé chvíli mít určeného vedoucího popř. rádce, který má konkrétní děti/program na starost.
  4. Stanovit pravidla pro rizikové činnosti (neopouštět tábor, používat nástroje jen s vědomím vedoucího).
  5. Poučit děti, co smí a nesmí dělat (poslouchat rádce, nehrát si
    v lese se sirkami, …).
  6. Začít se samostatnou činností družin postupně.
  7. Mít zkušené, poučené a proškolené rádce, kteří např. absolvovali
    rádcovský kurz.
  8. Před programem provést přípravu (zkontrolovat nástroje,
    seřídit lyže/kola, …).
  9. Pro zvláštní činnosti (vodáctví, horolezectví) mít potřebnou kvalifikaci.
  10. Nedopustit se vědomě porušení obvyklých pravidel opatrnosti.