Téma: světlušky – vlčata

Jak se orientovat v dětském světě?

Gejzír plný nápadů, kde čerpat inspiraci
Foto: Štěpán Hašek

Pro vedoucí šestek je důležité znát prostředí, ve kterém se vlčata a světlušky pohybují, a vědět, čím žijí a co je baví. Nabízíme vám zdroje, které se vyplatí sledovat.

Odebírejte Světýlko

Časopis pro vlčata a světlušky nabízí v každém výtisku mnoho nápadů, se kterými můžete v rámci šestek pracovat. Společně s dalšími skautskými časopisy si ho můžete nechat doručovat do schránky a a číst tak stejný časopis jako vaše vlčata či světlušky. Pokud si nejste jisti, zda Světýlko děti čtou, přineste jej s sebou na schůzku a časopis si společně prohlédněte.

Čtěte dětské knihy

V dětských knihách objevíte svět plný dobrodružství, kamarádství nebo nadpřirozených bytostí. Jednou za čas si je prolistujte a povídejte si s dětmi o nich. A třeba tak světlušky a vlčata motivujete k pravidelnému čtení. Dětské knihy jsou také dobrým zdrojem pro symbolický rámec jednotlivých her či táborů. Pokud nevíte, kde s inspirací pro svou četbu začít, přečtěte si recenze knih na webových stránkách iniciativy Celé Česko čte dětem.

Dívejte se
na animované nebo akční filmy

Kromě svého oblíbeného filmového žánru zkuste sledovat v kinech nebo televizi také hrané či animované filmy pro mladší děti. Každoročně jich jen v české a americké produkci vyjde několik a často mají krásný a inspirující příběh. Na dětský film můžete s šestkou vyrazit také společně do kina nebo si jej pustit na výpravě či při přespání v klubovně. Pokud v tématu tápete, vyražte sami nebo s dětmi na některé dětské filmové festivaly, které se každoročně konají třeba ve Zlíně nebo v Ostravě.

Pusťte si kanál ČT:D

Až budete mít volnou sobotu a neděli, pusťte si k odpočívání po vydatném obědě dětský kanál Déčko, který primárně cílí na děti v mateřinkách a na první stupni. Na tvorbě obsahu se podílí mimo jiné také tým odborníků, který tuto věkovou skupinu zná, a snaží se jim obsah maximálně přizpůsobit. Podívejte se třeba na DějePIC!, Bankovkovi nebo Kriminálka 5.C.

Prolistujte si dětské časopisy

Kupte si na cestu vlakem Ábíčko, Mateřídoušku, Pastelku nebo Časostroj. Za těmito dětskými časopisy stojí týmy redaktorů, které (možná tak trochu za vás) sledují trendy a zároveň tvoří obsah pro zvídavé a hravé děti ve věku vlčat a světlušek.

Sledujte youtubery

Ať se nám to líbí nebo ne, už i vlčata a světlušky sledují převážně české youtubery. Oblíbená jsou videa s herním obsahem a nebo tzv. pranky, což jsou vtipné rošťárny. Které youtubery sledovat, poradí například seznam vystupujících na Utuberingu nebo se na Youtube podívejte na videa objevující se v kategorii Trendy. Ne všichni youtubeři ale tvoří bezproblémový obsah. Pokud budete tvorbu youtuberů znát, můžete se o jednotlivých videích s dětmi bavit a vysvětlit si, co se vám na nich líbí či nelíbí. S dětmi také můžete otevřít téma bezpečnosti na internetu.

Hrajte hry na počítači a mobilu

Děti na mobilu nebo na počítači nejvíce přitahuje hraní her. Zkuste si nějakou hru také zahrát a možná zjistíte, proč je hraní tak návykové. Když zjistíte, co a jak často děti hrají, můžete na to jako vedoucí reagovat. Mezi oblíbené počítačové hry dětí patří MinecraftFortnite. Stále ale přetrvává také obliba herních konzolí, playstationu nebo Xboxu. Zahrajte si na nich někdy společně s kamarády třeba tenisový zápas nebo se vyzvěte na taneční souboj. A taky nezapomeňte hru, která frčí, přeměnit v akční hru v lese.

Vedoucí břeclavské smečky vlčat.