Téma: recenze

Respektovat a být respektován

V čem se inspirovat v respektujícím přístupu
Foto: Jaroslav Šafer

Koncept výchovy, komunikace, motivace a vztahů Respektovat a být respektován manželů Kopřivových vyšel poprvé na světlo světa v roce 2005. Od té doby se kniha dožila dvojího přepracování a v současné době se pracuje na dalším, protože každý náklad je prakticky ihned rozebrán.

Nosnou myšlenkou konceptu je rovný přístup založený na neautoritativním vztahu a přímé empatické komunikaci. Pracuje s pěti základními prvky respektující komunikace, kterými jsou:

• Vyjadřovat se k situaci, věci (Hrnek je rozbitý.)
  • Držet se přítomnosti, tady a teď (vyhýbat se vyčítání – nikdy, pořád, …)
  • Přibrat ke spoluúčasti (Co navrhuješ? Co teď s tím?)
  • Komunikovat pozitivně (Sdělovat, co se může. Všímat si toho, co je v pořádku, oceňovat.)
  • Uvědomovat si emoce a potřeby a komunikovat o nich (vlastní i druhého člověka)

Pro naplnění těchto zásad pak můžeme používat pět jednoduchých komunikačních dovedností:

• Popis (konstatování, oznámení)
  • Informace (sdílení vlastního pozorování)
  • Přibrání ke spoluúčasti
  • Já-sdělení
  • Empatická reakce

Respektujícím vztahem sdělujeme: Toto je potřeba udělat proto a proto, jinak by to mělo takové a takové následky. Je to na tobě, věřím, že sám rozhodneš, co je správné. Tímto nastavujeme rovnocenný partnerský vztah. Nikdo není v pozici moci, nikdo není osočován nebo hodnocen. Komunikace probíhá oboustranně, je upřímná a emotivně nevyhrocená.

Kniha Respektovat a být respektován se věnuje více do hloubky efektivním komunikačním dovednostem a motivačním strategiím. Společným jmenovatelem je zde právě respekt – přesvědčení, že nikdo nemá právo utlačovat svobodnou vůli druhých a vnucovat jim svou. Záměrem je směřování k dohodám a spolupráci (namísto soupeření), které přinášejí uspokojení a užitek všem zúčastněným.

Psychologové Tatjana a Pavel Kopřivovi tento koncept šíří prostřednictvím kurzů již déle než 15 let. Žijí spolu 31 let a vychovali 5 dětí. Více je možné dozvědět se na respektovat.com.

Působí ve vedení 3. dívčího oddílu skautek Strážkyn