Téma: strategie

Bezpečná atmosféra v oddílech

V jakém stavu je jedno ze strategických témat Junáku?
Foto: fotohavlin.cz

Strategie Junáka zaměřuje pozornost naší organizace na témata, která jsou klíčová pro její další zdravý rozvoj, a ústředním orgánům říká, kam nasměrovat své úsilí a aktivity. Jedním z těchto témat je ochrana a bezpečí dětí, která má mezi dalšími strategickými tématy poměrně velkou váhu. 

O důležitosti tématu jsme začali přemýšlet nejprve sami na základě diskuzí o prevenci zneužívání dětí, šikany a dalších závažných provinění vůči dětem. Následně správnost našeho uvažování potvrdil také WOSM  Světová organizace skautského hnutí. Malou pozornost, kterou jsme v minulých letech věnovali tématu bezpečné atmosféry v organizaci, označil WOSM jako jednu ze slabých stránek v rámci auditu naší činnosti v roce 2016. 

Kam směřujeme

V tuto chvíli má téma ochrany a bezpečí dětí definované zadání. To ve zkratce říká, že všichni, kteří v Junáku pracují s mladšími členy, mají: 

  • znát, sdílet a dodržovat pravidla fyzického bezpečí
  • znát, sdílet a dodržovat pravidla, která v maximální možné míře zajišťují psychické bezpečí 
  • mít k dispozici pestrou škálu nástrojů, které podporují a rozvíjí prevenci nežádoucích jevů a budování otevřeného dialogu o tématu napříč celou organizací

Kde jsme teď

Zajištění fyzické bezpečnosti při skautské činnosti aktuálně nevěnujeme větší pozornost než dříve také proto, že je téma řadu let dobře pokryto skrze skautské vzdělávání, zdravotnické kurzy, školení o bezpečnosti apod.

Daleko větší důraz klademe na podporu psychického bezpečí coby oblasti, která byla dlouhodobě spíše opomíjena. Zde můžete již nyní využít následující nástroje.

Pro diskuzi o tom, jak máte ve vašem oddíle či středisku ošetřenou ochranu a bezpečí dětí, je možné použít návrh Kodexu jednání dospělých (více o Kodexuv tomto článku). Ten popisuje principy, které bychom se měli snažit naplňovat při jednání s dětmi, jejich rodiči nebo s jinými dospělými v organizaci a podobně. Čím lépe se nám to bude dařit, tím lepší prostředí budeme umět holkám a klukům v oddílech nabídnout k jejich rozvoji. 

Pro střediskové, okresní nebo krajské setkání můžete využít tematické programy ze Vzdělávání na klíč. Ty se věnují například budování bezpečné atmosféry v oddílech, zmíněnému Kodexu jednání dospělých, sexuální výchově a dalším tématům a je možné si programy objednat včetně lektora, který je pro vás zrealizuje.

Už nějakou dobu k tématu vychází články v časopisech pro dětské i dospělé členy. Pohromadě je můžete najít na stránkáchskaut.cz/bezpeci v sekci Vyšlo k tématu.

Na zmíněných stránkách najdete také další materiály a texty, které se oblasti ochrany dětí věnují, jako je plakát Safebook, jenž ukazuje, jak se chovat na sociálních sítích, nebo Kodex jednání dospělých doplněný o příklady z oddílové praxe pro lepší pochopení.

Pomoci vám mohou také materiály zpracované pro předsněmovou diskuzi‚ ve kterých je ochrana a bezpečí jedním ze tří témat. Najdete v nich např. návrh programu, který můžete k tématu zrealizovat se střediskovou radou, nebo nástin toho, jak by s ním organizace mohla dále pracovat.

Foto: fotohavlin.cz

A co lze dále očekávat

V aktuálních plánech počítáme s těmito dalšími kroky.

Na Kodex jednání dospělých by měly navázat tzv. Safecards. Přehledný a stručný materiál pro dospělé, který představí doporučení pro konkrétní situace z oddílového života. Ta budou vycházet z principů popsaných v Kodexu a mohou se týkat např. témat, jako je užívání alkoholu na oddílových akcích, spaní dětí a dospělých v jedné místnosti, organizace mytí a koupání dětí na táboře a podobně.

Chceme také, aby se téma psychické bezpečnosti a budování bezpečné atmosféry v oddílech stalo součástí připravovaných nástrojů (například vůdcovský handbook) a skautského vzdělávání.

Spolupracovat budeme při nastavování podmínek pro vstup a samostatnou práci dospělých nováčků.

Dle možností a aktuálních potřeb organizace chceme případně převzít či vytvořit další nástroje, které vhodně podpoří práci s tématem v oddílech (např. stolní hra pro dětské členy o jejich právech a vhodném jednání, spolupráce s tvůrci filmu V síti apod.). Více k tématu hledejte na → skaut.cz/bezpeci. Máte-li nápady, co by vám s tématem ve vašich oddílech pomohlo, napište nám na

O autorech

Místostarostka a zpravodajka pro program, instruktorka a le