Téma: rozcestník

Příručka pro pěstitele rostoucích oddílů

Starší články, které mohou být nápomocné při zvládání růstu.
Foto: Kateřina Štěpánková

Sestavila Arya.

Růst naší organizace s sebou přináší různé radosti i strasti. Zamysleli jsme se nad tím, co všechno může pro jednotlivce, kolektivy i celá střediska růst znamenat a zároveň si prolistovali archiv časopisu Skauting. Jestliže řešíte nástupnictví, zapojování dospělých nováčků nebo roverů a rangers, případně koncepční změny ve fungování oddílu, snad vám některý z následujících textů bude nápomocný. Ke všem se dostanete na tomto webu časopisu Skauting:

Průvodce zaváděním změn do oddílů a středisek

říjen 2019
Jak se neutopit ve velkých změnách? Článek vyjmenovává časté chyby a nabízí metodiku, jak na ně v sedmi krocích.

TIP: Jestli chcete nahlédnout pod pokličku konkrétního oddílu, doporučujeme reportáž Cesta k šestkám a zase zpět z téhož čísla.

Skauting za 10 let

říjen 2019
Zkuste se společně zamyslet nad tím, jakou vidíte budoucnost Junáka. Diskuze může probíhat jak mezi vedením, tak formou programu pro naše členstvo.

TIP: Pokud vás zajímají další tipy na program, hledejte je na časopisovém webu pod slovem „instant“.


Ale kdo to všechno odvede?

červen 2020
Reportáž o vedoucích z různých oddílů a jejich nápadech, jak řešit personální nedostatky.

Pořád je vás ve vedení oddílu málo? Dělejte jen tolik práce, na kolik všichni stačíte

červen 2020
Někdy prostě nejsme schopni splnit všechny povinnosti. Ale nepramení některé z nich z přehnaných očekávání?

TIP: Pokud byste se chtěli v oddíle věnovat tématu kapacit víc, můžete vyzkoušet strukturovaný program Dělej méně, měj se lépe, který najdete ve Skautingu z února 2019.

Kdo to udělá aneb jak si s úkoly nechat pomoct

červen 2020
Praktický průvodce tím, jak delegovat práci. Může to znít banálně, ale někdy je upozaďování vlastních preferencí a představ, jak by se věci měly dít, pěkná námaha.

Dospělý nováček

červen 2020
Autor na vlastním příkladu popisuje, jak se zapojoval do nového střediska, co bylo náročné a co ho překvapilo. Dodává zároveň i konkrétní doporučení do praxe.

TIP: Další materiály k tématu dospělých skautujících jsou dostupné také na Křižovatce.

Rovering se nevylučuje s vedením oddílu

červen 2020
Jak nám může roverský program pomoci udržet mladé vedoucí v oddílech? Na lidi v mladším roverském věku se často nakupí oddílové povinnosti a ještě k tomu se od nich očekává, že si sami pro sebe budou dělat roverský program. Autoři článku ale popisují smysl funkčních roverských kmenů nebo výzev a projektů a nabízí i modelový harmonogram roverského roku. Péče o rovery je totiž důležitá investice do budoucna!


Jak předat oddíl… a nebýt přitom převozníkem zbavujícím se vesla

únor 2018
Článek se zamýšlí nad tím, jak dlouho je optimální vést oddíl, kdy začít řešit nástupnictví, a hlavně podrobně metodicky zpracovává, na co v pozici předávající*ho myslet. Na konci je i praktický checklist, na co nezapomenout.

TIP: Pokud řešíte nástupnictví intenzivněji, ve Skautingu jsme mu věnovali celé číslo (únor 2018).


10 tipů pro práci s nováčky

říjen 2016
Nábory jsou jedna věc, ale udržení si spokojených kluků a holek v oddíle je práce jiná, dlouhodobá a koncepční. Přečtěte si kuchařku na to, jak postupně začleňovat nováčky.


Co je podstatné na družinovém systému?

prosinec 2019
Celé číslo Skautingu je věnováno družinovému a šestkovému systému. Jde o součást SVM, která nám může dobře pomoct držet oddíl pohromadě, motivuje děti a poskytuje jim srozumitelné a bezpečné místo.


Nakonec v tom nejsme sami

červen 2022
Autor popisuje rysy syndromu vyhoření a zároveň sdílí osobní zkušenost. Tento stav totiž hrozí všem, kteří nějakým způsobem pracují s lidmi, skautské vedoucí nevyjímaje.