Téma: náčelníci

Je pro mě ještě uplatnění?

Foto: Matěj Šafránek

Blíží se tábory, pro některé spojené s předáváním vedení oddílů. Zakončení lesních kurzů zase dává instruktorům impuls k přemýšlení o případném dalším ročníku. Podzim tentokrát přinese sněmy, které mohou být spojeny se změnami ve vedení střediska nebo okresu. Nevyhnutelně dojde u řady z nás k rozhodnutí, že nebudeme dále pokračovat v činnosti, kterou jsme dělali – podílet se na vedení oddílu, starat se o hospodaření střediska nebo předávat metodiku vedení oddílu na čekatelském kurzu. V drtivé většině případů vězí za rozhodnutím dobré důvody. Předávání rolí je navíc na všech pozicích občas potřebné. Nemělo by to ale vést k tomu, že tím pro nás skauting skončí. Pobavme se o dalším výhledu při vyhodnocení dobrovolnické dohody (viz níže) – či prostě před ukončením práce. Tomu, kdo roli předává či v ní končí, leckdy chybí představa o dalším uplatnění. Zároveň existuje možnost pustit se do užitečné práce na různých úrovních – od oddílů přes středisko, okresy či kraje až po ústředí (Náčelnictvo, Kancelář ústředí Junáka, odbory…), i mimo tyto úrovně, např. ve vzdělávání nebo na projektech a akcích s celostátním či regionálním dopadem. Probrali jste s vedoucím střediska nebo zpravodajem pro personalistiku vaše další možnosti a v domovském středisku vás nic neoslovuje? Neostýchejte se ozvat předsedovi okresu či kraje. Proberte, co vás zajímá, co máte za sebou a jaké máte časové možnosti, a téměř jistě budete vítanou posilou. Nebo to za sebe zkuste zformulovat a sdílet na svých sociálních sítích:
„Předala jsem po čtyřech letech skautský oddíl, nastoupila jsem do práce, tak už nemám tolik času. Bavilo by mě připravovat akce pro R&R, ale nechci to dělat sama.“

Foto: Petr Čížek – Pešl

Lidé, kteří uvažují o kandidatuře na vedoucí středisek, okresů či krajů, možná zrovna dávají dohromady svůj tým a třeba právě vaše „troška do mlýna“ bude pro ně přispěním, díky němuž se do toho pustí. Pro naplnění svého poslání potřebuje naše organizace velké množství lidí ochotných podporovat oddíly a střediska způsoby, které si nejspíš snadno vybavíte (výchovný zpravodaj střediska, hospodářka, instruktor na rádcovském kurzu). Tím to ale zdaleka nekončí – kolem ústředí existují pracovní skupiny Náčelnictva a odbory Výkonné rady pro různá témata (IT, vzdělávání, velké akce, ekologie, stavby, psychologie), naše vzdělávací akce potřebují instruktory, skautské časopisy autorky článků, Skautské instituty šikovné nadšené členy týmu a iniciátorky projektů. Všude tam najdete partu fajn lidí, se kterými můžete dělat svět o kousek lepší.

Jsi‑li vedoucí střediska, který s vedoucím oddílu přemýšlí o jeho dalším působení, zkus prosím předestřít i tyto možnosti a nabídnout pomoc s hledáním nového uplatnění – propojit jej s týmem vzdělávací akce nebo navrhnout schůzku s předsedou okresní rady. Naše poslání nám nabízí nespočet příležitostí – a každá připravená akce nebo i pomoc pár hodin měsíčně se počítá!

Možná si připadáš příliš nezkušený a pomýšlet na službu v nejvyšším skautském orgánu ti přijde až nepatřičné. Ale Náčelnictvo prostě jen potřebuje, aby bylo plné lidí zapálených pro věc a schopných přemýšlet nad směřováním naší organizace. Pro kandidaturu na Valném sněmu je stanoveno, jakou kvalifikaci musíš mít (nad rámec vůdcovské zkoušky nebo střediskového minima je to např. praxe na úrovni okresu či kraje, nebo ve vzdělávání), pro zástupce krajů v Náčelnictvu jsou podmínky výrazně volnější. Abys věděl, co to obnáší, je dobré přijít se na nějaké jednání nebo jeho část podívat – termíny a pozvánky na ně najdeš na Křižovatce. Kdybyste měli nějaké otázky či pochybnosti, obraťte se na některého člena Náčelnictva nebo přímo na náčelníky prostřednictvím adresy .

  • Dobrovolnická dohoda nám pomáhá ujasnit si náplň naší práce. Při jejím závěrečném zhodnocení se bavíme i o budoucích možných příležitostech.
  • Řád Valného sněmu shrnuje požadavky na kandidáty a kandidátky do Náčelnictva, Rozhodčí a smírčí rady a Ústřední revizní komise.

O autorech