Téma: skauti – skautky

Podpora rádců skautských družin

Foto: Lucie Horáková – Basa

Přinášíme vám pár tipů, jak podporovat rádce a rádkyně, kteří vedou skautské družiny.

Mluvte spolu

Stihli jste všechno, co jste plánovali? Jste spokojení s družinou, kterou máte? Jak se cítíte v roli rádce? Komunikace je základ. Rádce by měl vědět, že není na rádcování sám.

Rádcovské semináře

Najděte si čas na výchovu rádců alespoň jednou za měsíc a připravte pro ně vzdělávací posezení. Můžete se na něm zabývat stezkami či plavbami, skautskou výchovnou metodou apod. Nezapomeňte si takové akce zpříjemnit dobrůtkami.

Akce pro rádce

Naplánujte víkend plný zábavy jako poděkování za píli a nasazení při vedení družiny. Udělejte rádcům radost jejich oblíbenou aktivitou. Můžete jít do přírody, do muzea nebo třeba na lasergame.

Rádcovský zápisník

Mít všechno uspořádané na jednom místě je skvělé. Pořiďte svým rádcům na Junshopu rádcovský zápisník, do kterého si mohou zaznamenávat informace o svých členech a rozplánovat si průběh schůzky. Mimo jiné obsahuje tato užitečná knížka i tipy na hry nebo aktivity pro ozvláštnění běžných schůzek.

Předepsaná a předpřipravená forma nevyhovuje každému a rádce si může zápisník vytvořit i vlastní, dle libosti to může být sešit nebo poznámky zapsané v Google Dokumentech atd. Když se rádce se zápisníkem naučí pracovat, bude pro něj vedení družiny rázem jednodušší.

Patroni družin

Nechte svého rádce, aby si vybral svého patrona. Ten může individuálně poradit, čas od času dát na činnost feedback a brát ohledy na potřeby svěřeného rádce. Četnost schůzek patrona a rádce pak záleží na konkrétních oddílech a jejich domluvě, nicméně ideální je setkávání minimálně jednou do měsíce.

Osobní výzva

Zapojte se v rámci celého oddílového vedení do předsevzetí. Zvolte si každý to, v čem máte prostor pro zlepšení. Může se jednat o sport, překonávání se, sebelásku. Rádce se tak může rozvíjet i na poli osobního života. Když ještě navíc tuto výzvu propojíte se zahajovacím a zakončovacím rituálem, stmelí to celou vaši skupinu a podpoří týmového ducha.

Vzdělávací setkávání

Vyšlete rádce na Žirafu, Elixír nebo třeba Poradní skálu, kde si rozšíří obzory a uvidí, že všude to nefunguje stejně jako u vás. Přehled akcí pro rádce a mnoho dalšího pro ně můžete najít na Rádcovském rozcestníku.

Volná ruka

Dejte rádcům pocítit zodpovědnost a právo na rozhodování. Stupňujte úkoly. Například nejprve rádce zvládne naplánovat pouze schůzku a až po čase celý půlroční plán, nejprve zjistit odjezd autobusu a až po nějaké době zajistit klubovnu na výpravu. Nezapomeňte mu být stále oporou, jinak se rádce může začít cítit být „vhozen do vody“, jestliže neuvidí vaši starost a zájem.

Buďte tým

Počítejte s rádci jako se součástí vedení a nestavte je na vedlejší kolej. Rádci jsou v oddílu silný článek, nikoliv samozřejmost. Více o tématu týmu a jeho fungování se můžete dozvědět například v článcích Týmové role a jak s nimi pracovat (Skauting, červen 2016) a Jak motivovat členy týmu (Skauting, říjen 2016).