Téma: skauti – skautky

Co se děje s družinovým systémem v organizaci?

Foto: Radomír Švihel

Aktuální záměry s družinovým systémem přibližuje Barbora Tichavová – Rozárka, místostarostka a zpravodajka pro program.

Proč je nyní věnováno
družinovému systému tolik pozornosti?

Vnímám družinový systém jako jeden z klíčových prvků skautské výchovy zejména pro kategorii skautů a skautek. Na základě posbíraných zkušeností se mi zdá, že správné porozumění principům družinového systému a schopnost je převést do oddílové praxe se z velké části z organizace vytratily a dost možná se to odráží v mnoha dnes vnímaných slabinách. Těmi jsou např. stále klesající počet skautů a skautek v poměru s jinými výchovnými kategoriemi, přetížení vedoucích oddílů a zkracování doby, po kterou u vedení oddílu zůstávají, nedostatek mladých lidí, kteří jsou ochotni převzít zodpovědnost za vedení oddílu či jinou činovnickou pozici apod. Věřím tomu, že posílení zdravého družinového systému postaveného na participaci kluků a holek, na životě oddílu skrze svou družinu, na učení se postupného přebírání odpovědnosti, na důvěře, kterou od nás kluci a holky dostanou už ve skautském věku, na možnosti dělat chyby v bezpečném prostředí a příležitosti učit se z nich, může hodně přispět k ošetření věcí, na které dnes žehráme. A posílit to, jak dokážeme kluky a holky vybavit do života.

Kam bys ráda, aby se v příštích letech
podařilo podporu družin posunout?

Ráda bych, aby oddíloví vedoucí rozuměli tomu, co je to družinový systém, a stejně jako my věřili jeho přínosu. Na straně organizace a středisek, okresů a krajů to znamená nabídnout jim různé cesty, jak se s družinovým systémem lépe poznat a nadchnout se pro něj. V druhé řadě jim pak nabídnout konkrétní cesty, jak na družinový systém v různých podmínkách – ať už je to zvýšený tlak rodičů členů na zajištění jejich bezpečnosti, věkově smíšené oddíly, nově založené oddíly atd. Nápadů na to, jak může podpora vypadat, mám v hlavě celkem dost, ale je důležité, co nám řeknou Sondy a co vedoucí opravdu potřebují. Pokud vás snad Sondy minuly a máte k tématu co říci, neváhejte nám napsat na . Předem díky.

Přehled novinek a plánů:

  • Sondy do skautského světa – na přelomu října a listopadu proběhlo rozsáhlé dotazníkové šetření. Všichni jsme se jako vedoucí mohli zapojit do zjišťování, jak s družinami pracujeme a co nás na nich trápí. Výsledky průzkumu budou základem pro další rozvoj tématu.
  • Strategické téma Podpora družinového systému – podpora družin dostává své místo v rámci Strategie Junáka do roku 2022. Nyní je připravováno přesné zadání tohoto tématu, aby bylo jasné, co všechno má v rámci podpory proběhnout. Návrh zadání bude v listopadu k dispozici k připomínkování.
  • Víkendy pro oddílové rady – na jaře byl spuštěn nový formát vzdělávací akce, který je známý pod zkratkou VOR. Vzdělávací víkendy míří právě na posilování rádců a družinového systému.
  • Workshop o družinovém systému – je připravován plošný workshop, ústředí usiluje o jeho zafinancování.
  • Nová metodika – diskutuje se o vydání nového metodického materiálu, ať už půjde o aktualizaci publikace Družinový systém od Ondřeje Kupky, nebo o zcela nový, široce dostupný informační zdroj.
  • Programové teze – Náčelnictvo nedávno schválilo tzv. programové teze, které upřesňují podstatné rysy skautského programu. Družinový systém je jednou z částí skautské výchovné metody, teze popisují, jak na něm mají být postaveny výchovné nástroje a další aktivity.
  • Revize nástrojů – vyšly nové stezky skautů a skautek a k nim vázané podpůrné materiály pro rádce i vedoucí oddílů, jež mají družinový systém podpořit. Podobně dochází k revizi Hodnocení kvality a jako jeho lehčí alternativa byl spuštěn Semafor. Opět je více akcentován družinový systém.
  • Propojení s personalistikou – z letošního Helpdesku vzešly definované principy, jak souvisí družinový systém s budoucí personalistikou oddílů a středisek – převládá mínění, že dobrá práce s družinami a jejich rádci je cesta k dostatku vedoucích a činovníků na vyšších funkcích. Propojení témat bude dále rozvíjeno.
  • Právní rozbor vedení družin nezletilými rádci – ústředí se zabývá právními aspekty družinového systému postaveného na mladších rádcích a připravuje k tématu právní rozbor. 
  • Databáze aktivit – na Valném sněmu bude představena a spuštěna online databáze aktivit. Vedle vedoucích oddílu jsou hlavní cílovou skupinou také rádci a rádkyně. Databáze by jim měla pomoci k snazší a kvalitnější přípravě družinových schůzek, programy jsou primárně zacíleny na podporu práce se stezkou, jsou členěny dle oblastí stezky a snaží se svým zpracováním uživatele vést od cíle k prostředku.
  • Rádcovský profil – Skautský odbor připravuje ke zveřejnění rádcovský profil, tedy soubor znalostí, dovedností a postojů, které je pro roli rádce/rádkyně žádoucí rozvíjet a posilovat. Materiál by měl být podporou pro rádcovské vzdělávání nejen na kurzech, ale také např. v oddílových radách.

Barbora Tichavová Rozárka

místostarostka a zpravodajka pro program

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk