Téma: rozcestník

Kde ještě hledat inspiraci pro demokratickou výchovu?

Foto: Čmelák
Svět okolo nás

Metodika k oblasti stezky, ve které je pro téma demokratické výchovy zajímavá hlavně kapitola Já a demokracie a závěrečný přehled her a aktivit doplněný drobnou metodikou. Publikace nejen o práci se stezkou, ale obecněji o výchově k občanství a demokracii.

Respektovat a být respektován

Demokratická výchova se dá jen těžko provozovat bez respektujícího přístupu k dětem a víry v jejich schopnosti. Tato, dnes již kultovní publikace, nabízí jak praktické tipy do každodenní mezilidské komunikace, tak pohled na širší souvislosti respektujícího pojetí výchovy. (Kopřivovi, Nováčková a Nevolová, Spirála, 2005)

Summerhill: příběh první demokratické školy na světě

Přijde vám demokratický skautský oddíl jako nebezpečný experiment? Pak tuto knihu v žádném případě nečtěte – je o škole, kde o všem rozhodují děti společně s dospělými a všichni při tom mají rovný hlas. Mimochodem tato škola funguje již 97 let. (A. S. Neill, Peoplecomm, 2015)