Téma: komentář

Rádcovská kápézetka

Foto: Vojta Petr

Rádcovská role nebývá snadná, protože z ní vyplývají úkoly i povinnosti, které má rádce plnit, aby si jeho družina držela úroveň. Chci se nyní zastavit u jedné ze stránek rádcovské role, u vnitřního růstu. Proč o něj pečovat? Pěkně to ilustruje metafora z pohádky Byl jednou jeden král. V pohádce jsou dvořané zavaleni spoustou lahůdek všeho druhu, ale má to jeden háček – nikomu jídlo v určitém okamžiku nechutná, některým je dokonce špatně. Důvodem je, že v jídle chybí právě ta špetka soli, která by mu dodala chuť a podnítila nadšení… Nadšení a chuť k dobrému plnění své role je to, o co rádce nesmí přijít. Jakým způsobem tedy roli rádci „přisolit“? Veďte své rádce k tomu, aby nabývali ctnosti a přijímali každý den i svou skautskou službu jako dar. Nestačí je jen naučit ovládat metodiku práce. Přimějte je se zamýšlet nad jejich rolí i nad tím, jak být ostatním dobrým vzorem.

R. Baden-Powell ve své knize Scouting for Boys napsal: „Nejdůležitějším krokem je váš příklad, protože co vy sami děláte, budou dělat také.“ Svým rádcům bychom měli vysvětlit, že to, co dělají a říkají, ovlivňuje skauty a skautky v jejich družinách. A je-li to pozitivní, mohou tím výrazně pomoci naplňovat skautské poslání.

Domnívám se, že pokud svoji roli a její potenciál pochopí, a my jim přitom nepřestaneme dál naslouchat, důvěřovat a věnovat se jim, bude jim to vše duchovní potravou, která se jen tak nepřejí.

Spisovatel Bruno Ferrero v jedné ze svých knih napsal: „V tomto světě se studuje geologie až po zemětřesení a hydrologie po záplavách.“  I na osobnostní růst našich rádců a rádkyň je dobré myslet dopředu. Jestliže máme zájem zlepšit péči o rádce v této oblasti, můžeme si nastavit několik kritérií, která nám mohou posloužit jako bezpečné ukazatele našeho směřování: pěstované hodnoty mají být konkrétní, je nutné k hodnotám vychovávat, hodnoty se rodí ze vzájemného kontaktu, z dělání společných věcí a díky poskytování vzorů.

V kruhu Rádcovského setkání u stromu vznikla jednoduchá pomůcka, kterou jsme nazvali „rádcovskou kápézetkou“, ve které rádcové mohou najít některé hodnoty, jako jsou např. laskavost, odvaha, vděčnost, poctivost. Následně je pak mohou pěstovat a pracovat na nich. Celé znění rádcovské kápézetky najdete ke stažení na blogu Rádcovského setkání u stromu. Připomínáním hodnot a jejich posilováním přístupnou formou pomůžete rádcům a rádkyním. I velké věci začínají maličkostmi.

Vůdkyně 5. oddílu Kon-Tiki, výchovný zpravodaj.