Téma: tábor

Zelenější tábor

aneb jak být na táboře šetrnější k životnímu prostředí
Foto: fotohavlin.cz

Stojíš zády k prázdné louce, v hlavě se ti míhají momentky z právě skončeného tábora. Bilancuješ, co po táboře zbylo: zážitky, stmelený oddíl, ale jistě také odpadky, opotřebená louka a místa v okolí tábořiště. Napadlo tě někdy přemýšlet nad tím, zda by zrovna váš tábor mohl být šetrnější ke krajině a přírodě?

Teď, když se tábory blíží, je vhodná doba si říct, zda i my chceme, aby náš tábor měl na přírodu menší dopad než ten loňský. Jezdíme na tábory do přírody a za přírodou, a tak by měl být tábor právě k ní co nejvíc ohleduplný. A to nejen k té na tábořišti, ale i té vzdálenější po celém světě. Nechte se proto inspirovat tipy, na co se zaměřit, aby váš tábor byl šetrnější. Při plánování také nezapomeňte na hlavní a zásadní věc – aby se všichni táborníci s touto myšlenkou ještě před táborem ztotožnili a zapojili se do příprav a naplňování společných plánů. 

Téma šetrného chování se objevuje ve skautském programu od Pěšinek Benjamínků až po odborku Zelený Edison, kterou mohou plnit i roveři a rangers. Více si přečti v článku o skautských nástrojích a klimatické změně → zde. Stejně tak lze téma najít ve vůdcovských kompetencích, a to nejen v těch, které se věnují přímo šetrnému chování, ale i v těch týkajících se významu prostředí pro výchovu. Tábor je ideálním místem, kde se této oblasti skautské výchovy věnovat. 

Jak s tématem šetrnosti pracovat před táborem? 

Pro všechny: Sledujte 4 týdny, jaký odpad vyprodukujete během skautské činnosti v klubovně i na výpravách. Po měsíci své sledování s oddílem zhodnoťte a společně vymyslete řešení, jak odpad minimalizovat, a zjistěte, jak se to daří. 

Světlušky/vlčata: Připravte dvojice – méně šetrné x šetrné řešení (např. taška jednorázová x na více použití; čistý x z jedné strany potištěný papír; papírový x látkový kapesník; PET x odolná láhev apod.). Nechte vlčata a světlušky přiřazovat šetrné varianty k těm méně šetrným a povídejte si o rozdílech mezi nimi. Co lidé používali před vynálezem plastu? A proč se teď často vracíme zpět k původním materiálům?

 Skautky/skauti: S družinou vezměte alespoň 6 různých odpadků (např. papír, ohryzek jablka, slupka pomeranče, plechovka, sklenice, obal od sušenky), vyfoťte si je a zakopejte je 0‚5 m pod zem (místo vybírejte co nejvíc přírodní, ale zároveň takové, kde dočasně zakopat odpad lze). Místo si zapamatujte a po měsíci opět odpadky vykopejte. Sledujte, jak se změnily. Pokud chcete, můžete odpad opět zakopat a podívat se zase za měsíc. Nejpozději po 3 měsících je ale potřeba nerozložený odpad vyndat a vyhodit do směsného nebo tříděného odpadu (některé kusy už ale nejspíš nepůjdou vytřídit).

 Roveři/rangers: V kmeni si každý vyberte jeden typ odpadu a zjistěte maximum o jeho původu a možnosti následného využití. Z čeho pochází? Jaké jsou jeho vlastnosti? Kde byl, dřív než se stal odpadem, vyroben a kolik na to bylo potřeba energie? Jaké jsou možnosti pro snížení jeho produkce? Společně navrhněte řešení pro snížení dopadu činnosti vašeho kmene na svět.

Táborové tipy

Pojďme se podívat na různé táborové činnosti. Shromáždily jsme tipy z táborů z různých koutů republiky – i když některé můžou vypadat neproveditelně, věřte tomu, že tohle už některé oddíly vyzkoušely. 

Doprava má velký vliv na životní prostředí. Nejšetrnější je použít tu veřejnou, kterou se na většinu táborů hravě dostanete. A že se pak musí kousek jít? To přece skautský oddíl hravě zvládne. Doprava materiálu ale auto vyžaduje a čím víc toho vezete, tím víc nafty spotřebujete. Přemýšlejte už u balení, jestli opravdu potřebujete všechno. U nás se kvůli balení metodou „letos jako loni“ dlouho vozilo hrablo na sníh. A co velký táborový nákup potravin? Nedal by se udělat až v nejbližším městě, čímž by se ušetřilo místo v autě s materiálem a mohlo by se jet menším s nižší spotřebou? Pravidelné zásobování tábora je další oříšek. Zajet autem do nejbližšího obchodu pokaždé, když si vzpomenu, že něco potřebuji, je pohodlné. Ale je to nutné? Nemůže služba využít kola či chůze k přinesení základních potravin? Větší i menší nákupy lze často domluvit s někým, kdo na tábor stejně jede – skautští rodiče či roveři. Nebo lze nákupy spojit s družinovým výletem. 

Další velkou oblastí je zásobování a stravování. Už při plánování jídelníčku lze eliminovat plýtvání jídlem. Rozmyslete se, v jakých intervalech budete potřebovat jezdit na nákupy, a po nich zařaďte jídla z potravin, co se nejrychleji kazí (maso, jogurty na svačinu)‚ a postupně zařazujte ta, co vydrží déle (zelenina). Mnohdy se nám stalo, že do jídelníčku přibylo neplánované jídlo (natrhali jsme např. třešně, ze kterých mohly být knedlíky). Pro tyto účely zařaďte do jídelníčku jídlo, kterému se nic nestane (např. hrstková polévka z luštěnin), pokud se neuvaří nebo se přesune na poslední dny tábora. Jestliže děti mají možnost si říct, kolik jídla snědí, a zároveň vědí, že budou-li mít hlad, dostanou přidáno (i kdyby to mělo být jiné jídlo, protože to vařené už nezbylo), pravděpodobněji si nebudou nandavat víc, než snědí, a jídlo neskončí v odpadovce. A co když se stane, že jídlo zbyde? Můžete jej nabídnout k večernímu programu jako druhou večeři pro věčné jedlíky. Nebo máte-li v blízkosti spřátelený tábor, můžete jídlo nabídnout tam, popř. ho využít ke zpracování do dalšího jídla. V takovém případě nezapomeňte zmenšit porce nového jídla, aby opět nevznikaly zbytky. Při sestavování nákupních seznamů mějte na paměti, že množství snědeného jídla se liší podle počasí a doby na táboře strávené. Proto je ideální, když má jeden z vedoucích jídlo pod palcem, a může tak sledovat vývoj spotřeby potravin a přizpůsobit nákupy. Více se o plýtvání potravinami můžete dočíst v článku Jaká je opravdová cena potravin? (Skauting, duben 2019). 

Foto: Anna Šolcová

Další oblastí jsou nákupy:

  • Ušijte společně nákupní pytle a pytlíky na ovoce a zeleninu. Staré záclony nebo povlečení určitě mezi skautskými rodiči získáte. Na pečivo můžete místo spousty malých pytlíků vzít jeden velký pytel nebo se domluvte v pekárně na dovozu ve vratné přepravce. 
  • Před táborem si připravte s oddílem bylinkovou zahrádku, kterou vezmete s sebou na tábor – vysejte semínka do květníku či truhlíku, sledujte, jak z nich rostou bylinky, a na táboře je používejte v kuchyni. Na vaření zkuste pažitku, petrželku nebo bazalku, na čaje třeba mátu nebo meduňku. Pokud tábor nepřesouváte každý rok na nové místo, můžete bylinky zasadit do vytvořeného záhonu a zároveň sledovat, zda se rozrůstají, či jsou okolní trávou zadušeny. Pokud povezete zahrádku na tábor, promyslete to tak, aby cestu přežila – převoz autem žádným bylinám rozhodně nesvědčí. Pokud se porozhlédnete v okolí tábora, můžete narazit na kopřivy, heřmánek, pažitku, které můžete rovněž využít v táborové kuchyni. 
  • Jogurty ke svačině kupte ve velkém balení, z kterého naložíte do ešusů všem táborníkům. Obaly jsou často vratné a pokud ne, tak pro ně jistě na táboře najdete další využití (proti navlhnutí otevřeného koření, uložení příborů v kuchyni, obaly na hřebíky, organizaci výtvarných potřeb, …). 
  • Balené sušenky ke svačině můžete nahradit pečenými buchtami v táborové peci (Stavba pece, Skaut–Junák, červen 2017). Mnoho potravin lze nakoupit v bezobalových obchodech. Jejich mapu najdete na mapa.reduca.cz. Další tipy, jak předcházet produkci odpadu, najdete v článku Bez obalu, (Skaut–Junák, prosinec 2017). Při nákupu vám může pomoct i přehled v označování ekovýrobků: veronica.cz/ekoznaceni-vyrobku.

Pro mytí nádobí uprostřed přírody vyzkoušejte značky, které tolik nezatěžují životní prostředí. Na mnoha místech lze mycí prostředky koupit stáčené do vlastních nádob, čímž můžete snížit spotřebu plastů. Přehled prodejen se stáčenou ekodrogerií Tierra Verde najdete na eshop.tierraverde.cz/bezobalova-ekodrogerie. Zkusit můžete také předtáborovou samovýrobu. Návod hledejte například v již zmíněném článku Bez obalu (Skaut–Junák, prosinec 2017). Šetrněji lze přistupovat i k houbičkám na nádobí a utěrkám. Houbičky můžete pořídit pratelné nebo použít hadříky ze starého oblečení. Variantou jsou také houbičky z přírodních materiálů, (např. lufy), které, až doslouží, lze kompostovat v odpadové jámě. Utěrky vhodné tak akorát do táborových podmínek doma najde nejeden skautský rodič. 

Řekněte letos účastníkům tábora, že mýdla a šampony budou zajištěny z táborových zdrojů a že si nemají brát vlastní. Tak budete moct nejlépe zajistit, že do přírody nepřivezete zbytečnou chemii. Jak se rozhodovat při nákupu? Obecně platí, že obyčejná tuhá jádrová mýdla jsou šetrnější k životnímu prostředí než mýdla ovoněná a tekutá. Že jsou ta tuhá obalená prachem a trávou, a proto je nikdo nepoužívá? Dejte mýdla do starých silonek a zavěste na provázky, tak je snadno udržíte čistá. S šampony je to zrovna tak. Zkuste najít alternativu, kterou vyzkoušíte již doma před táborem a na táboře jí budete používat dál. Skvělé jsou tuhé šampony, tzv. šampuky, které můžete jednoduše vyrobit s celým oddílem. Stejně jako potraviny lze na řadě míst pořídit i šampon do vlastních nádob. Můžete také vyzkoušet umýt vlasy žitnou moukou nebo roztokem jedlé sody. 

táborovém programu jsou možnosti nekonečné, proto zde uvádíme jen tři ilustrační tipy: 

  • Nahraďte nové papíry těmi z jedné strany potištěnými.
  • Batikovat jde i bez práškových barev pouze s pomocí přírodních materiálů. O co je výsledek méně jistý, o to víc zábavy si užijete s testováním, jakou barvou různé rostliny barví. A kromě nezbytného octa to zvládnete úplně bez obalů. Batikováním znovu rozzáříte už trochu obnošená trička a nejen ta bílá.
  • Potřebujete na táboře motorovou pilu? Řada táborů se obejde bez ni, benzínu, olejů a hluku. 

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne, ale určitému množství odpadu se nevyhnete. Kam s ním? Vyšlete družinu do nejbližší obce zjistit, jak třídí odpad. Dává se tetrapak do plastu, nebo jinam? A mají i kontejner na kovy? V táboře pak mohou skauti připravit místo pro třídění odpadu a názorně popsat jednotlivé koše. Zjistěte před táborem, kteří rodiče a prarodiče ocení prázdné sklenice na výrobu marmelád. Nebo někoho takového najdete i v blízkosti tábora?

Výzva přijata? 

Zaujala vás nějaká oblast táborové činnosti a víte, že byste v ní mohli být šetrnější k přírodě kolem nás? Láká vás tato výzva? Nyní je nejlepší čas se zamyslet, do čeho přesně byste se mohli pustit. Každopádně až budete stát po táboře na prázdné louce a bilancovat, netruchlete, pokud se vám povedl jenom kousek toho, co jste chtěli uskutečnit. Velké změny jdou malými kroky, a pokud se vám povedlo aspoň něco, můžete být spokojení a příští rok zkusit další krok.

O autorech

Lesačka, která ráda zkouší šetrné chování v praxi.
Kartografka, která ráda zkouší šetrné chování v pra