Téma: editorial

Dřív než bude pozdě

Koronavirus jako zkouška na změny klimatu
Foto: Zdislava Dolečková

Představme si situaci, při níž jako svět čelíme závažné krizi. Ohrožuje naše způsoby života, možná dokonce ohrožuje samotné životy některých z nás. Žádá si od nás, abychom upravili naše návyky, abychom omezili cestování či nakupování. Důsledky krize nedokážeme plně odhadnout, naštěstí však od vědců a odborníků víme, že je lze významně zmírnit, dokážeme-li se spojit a obětovat kus svého pohodlí dřív, než bude pozdě.

Umíme jako lidstvo odborníkům naslouchat a postavit se takové krizi čelem? Poslední týdny – zcela neplánovaně – ukazují, že ano. V souvislosti s pandemií COVID−19, která zachvátila planetu, česká společnost s pochopením naslouchá pokynům vlády, aktivně šije roušky a odevzdaně přijímá dramatická opatření a omezení lidských svobod, jaká by ještě o pár dní dříve, před vyhlášením nouzového stavu, nebyla vůbec myslitelná. Virus není viditelný, přesto všichni chápeme, že představuje závažný problém, který, nemá-li propuknout v nekontrolovatelnou pohromu, musí být mírněn adekvátní změnou chování. Jako skauti a skautky jsme zavčasu zastavili pořádání všech schůzek a akcí a nabídli svou službu potřebným. Jako společnost jsme přijali nutná opatření a nehledě na ekonomické ztráty či snížený komfort jsme se jimi začali řídit. Při tom všem, navzdory napětí a nepřehlednosti situace, věřím, neztrácíme nadhled, na paniku reagujeme uklidňováním, držíme se skautské veselé mysli a do tváře výzvy hledíme s nadějí, že ji dokážeme zvládnout.

Nemám pochyb o tom, že to dokážeme. Počáteční krize odezní, skautská činnost bude zase kvést – a spolu s ní se nám, dřív nebo později, otevře prostor věnovat opět pozornost i jiným tématům. Jedno z nich přitom jako by pandemii z oka vypadlo. Hraje s námi podobnou hru, jen s delší časovou periodou. Neburcuje k překotným zasedáním vlády uprostřed noci, prochází kolem nás už celá léta, jako by vždy mohlo počkat až na zítra.

Klimatická krize se ovšem mezitím stala realitou. Změny klimatu, kterými naše planeta prochází, vykazují všechny v úvodu popsané znaky stejně jako koronavirová nákaza – naše dosavadní odezva je však vlažnější. Přitom potenciální důsledky jsou v případě, kdy jako lidstvo nedokážeme změnit naše počínání, dalekosáhlejší. Klimatické změny již dnes proměňují životní podmínky po celém světě. Jejich další mírnění si od nás paradoxně nežádá nepohodlí, které jsme byli ochotni podstoupit při mírnění pandemie, nýbrž spíše šetrnější spotřebu a zejména osobní angažmá v systémovějších změnách.

Proč a jak bychom se tomu měli věnovat ve skautské činnosti? Připravili jsme číslo o klimatických změnách nikoli proto, že by se z nás náhle měla stát organizace vyvíjející nátlak na společnost – tato úloha náleží jiným. Role nás jako skautského hnutí vyvěrá z naší povahy. Věnujeme se výchově a vzdělávání mladých lidí, usilujeme o to, aby z nich rostli odpovědní občané. Na těchto základech může stát též naše odpověď na klimatickou krizi: zasadit se, aby u nás rostla generace, která bude klimatickým změnám na osobní i společenské úrovni, – vybavena potřebnými informacemi, návyky a příkladem celého našeho hnutí – odpovědně čelit.

V posledních týdnech jsme se o sobě dozvěděli, že když na věc přijde, tak dokážeme překonat naše reptání, dokážeme během pár dní dělat věci, které doteď jaksi nešly a najednou jdou, dokážeme se omezit, přiložit ruku k dílu, převzít odpovědnost za další vývoj. Prosím, pokračujme v tom a když už nelze skrývat, že to umíme, pojďme totéž udělat i s klimatickou krizí.

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk