Téma: sloupek

Earth Tribe

Nový environmentální program WOSM
Foto: Štěpán Hašek

Několikaletá příprava nového environmentálního programu WOSM bude dovršena v roce 2020. Program má na světové úrovni dva cíle:

1. Slouží jako inspirace národním skautským organizacím. Ty jej mohou buď adaptovat na vlastní podmínky, nebo z něj převzít pouze část.
  2. Deklaruje, k jakým myšlenkám se v oblasti ekologické výchovy hlásí Světová organizace skautského hnutí.

Hlavními posuny jsou návaznost na Cíle udržitelného rozvoje OSN a zjednodušení, které umožňuje využití základní části programu (kompetencí pro environmentálně odpovědné jednání) i na úrovni oddílu. Program je rovněž otevřený k zapracování již existujících národních programů. To znamená, že podmínky pro získání mezinárodního ocenění za splnění programu si stanovuje každá národní skautská organizace kombinací světového programu a vlastních částí.

Program je členěn do čtyř oblastí:

• Lepší volba – vytváření návyků pro ekologicky šetrný a zdravý životní styl.
  • Příroda a biodiverzita – rozvíjení citlivosti k přírodě a její ochrana.
  • Energie a klima – poznávání nízkouhlíkových řešení a jejich uvádění do praxe.
  • Čistá a zdravá planeta – čištění a předcházení znečištění ekosystémů.

Každá z těchto oblastí je navázaná na cíle OSN a rozpracovává kompetence pro jednotlivé věkové kategorie. Například pro oblast Energie a klima pro skautský věk jsou kompetence definovány takto:

• Znalosti: Znám příčiny klimatické změny. – Dokážu uvést vliv jednotlivých zdrojů energie na klimatickou změnu. – Vím, jak snižovat spotřebu energie v každodenním životě.
  • Sociálně-emoční kompetence: Uvědomuji si svoji odpovědnost za ochranu klimatu.
  • Chování: Snažím se snižovat dopad mého životního stylu na klimatickou změnu.

Samostatnými částmi programu zůstává síť skautských ekozákladen SCENES a téma snižování vlivu činnosti WOSM na životní prostředí, které pokrývá jak fungování Světové skautské kanceláře, tak i organizaci akcí mezinárodního skautingu.

Člen přípravného týmu uvedeného programu, přednáší