Téma: kontext

Klima a skautské hnutí

Klimatická změna je problémem, který je v odborných kruzích známý už dlouho, ale do povědomí široké veřejnosti se dostával jen pomalu.
Foto: Tomáš Tkáčik – Rozum

Tato situace se měla změnit 20. srpna 2018, kdy Greta Thunberg, švédská středoškolačka, zahájila kampaň Fridays For Future, za kterou se brzy postavili mladí lidé po celém světě. Stávky převážně středoškoláků odmítajících studovat pro budoucnost ve „světě, kterého se možná nedočkají,“ přitáhly pozornost vlád i neziskových organizací. Kladně či negativně se k demonstracím vyjádřil víceméně každý, kdo měl s tímto tématem alespoň částečnou souvislost. Až donedávna byl ovšem výjimkou Junák – český skaut.

Jak zahraniční sesterské organizace (například belgičtí FOS Open Scouting, rakouští Pfadfinder und Pfadfinderinnen nebo chorvatští Savez izviđača Hrvatske), tak zastřešující WOSM (Světová organizace skautského hnutí) vydaly oficiální prohlášení na svých komunikačních kanálech jasně deklarující jednak podporu Fridays For Future (většina nabádajíce své členy k účasti na protestech) a jednak apel na individuální zodpovědnost svých členů (například v otázce recyklace, omezení automobilové dopravy, omezení jednorázových obalů nebo snaze spíše opravovat než vyhazovat).

V Junáku ale dlouho zelo vakuum. Jednotliví členové se sice často účastnili protestů, oddíly a střediska organizovaly sázení stromů nebo úklidy okolí, dělo se tak ovšem „na vlastní pěst“. Jak ale říkají belgičtí skauti na svých oficiálních webových stránkách, „jednotlivé akce jsou nedostatečné, je třeba masivní mobilizace“ – tedy společné iniciativy ve světovém měřítku. Nedostatečnost těchto izolovaných aktivit ilustruje i to, že se mnohé skautské kraje, okresy i střediska na svých sněmech rozhodly vyzvat ústřední orgány k jednotné iniciativě, především ve věci tvorby materiálů pro použití v jednotkách a koordinaci úsilí v rámci republiky. Jak také zdůrazňuje například Jihomoravský kraj TGM, nelze se soustředit jen na členskou základnu, ale ústřední orgány by měly zároveň „komunikovat aktivitu členů Junáka a jeho organizačních jednotek k tomuto tématu vůči veřejnosti“. Pražský sněm by zase rád viděl aktivnější „vzdělávání dospělých“.

Další popud k této mobilizaci/aktivitě v rámci naší organizace dalo uskupení Skauti za klima, vzniklé na KORBU 2019. Jedná se o neformální sdružení vedoucích a RS, kteří se chtějí ve věci klimatu aktivně angažovat, sloužící pro koordinaci, podporu nebo diskuzi.

Jinou iniciativou je otevřený dopis Náčelnictvu a Výkonné radě Junáka (do které se zapojilo i mnoho skautů za klima). Signatáři tohoto dopisu požadovali mimo jiné oficiální veřejné prohlášení, ustanovení týmu, který se bude speciálně touto tématikou zabývat, a prozkoumání některých z jejich pohledu problematických aspektů našeho hnutí, jako je třeba Skautská energie. Znění celého dopisu je dostupné → zde.

Nejen na základě dopisu se vede velká debata o Skautské energii, která členům a jednotkám Junáka sice poskytuje levnější energii a další finanční zdroje celé organizaci, otázka je ovšem za jakou cenu (levnější energie pochází často z neekologických zdrojů). Skautská energie už se k této problematice vyjádřila, aktuálně se údajně snaží najít způsob, jak pokračovat v plnění svého primárního cíle, dle slov svého zástupce „zajistit Junáku zdroje a zapojeným úspory“, a současně se „zajímat o více než jen cenu“. Obchod s energií je ovšem komplikované odvětví a je otázka, jak tyto dva aspekty půjdou skloubit.

15. února 2020 Náčelnictvo zareagovalo na otevřený dopis. Je dobré si uvědomit kontext, ve kterém reakce vznikla. Diskuze o klimatické změně byla v České republice od počátku bouřlivá a téma se neubránilo zneužití mnoha populistickými hnutími. Ani v rámci naší organizace není postoj jednohlasný a názory na správné postupy se liší, ostatně i proto je potřeba přijít s jednotným plánem. Náčelnictvo se tak muselo vyjadřovat opatrně. I v apelech místních jednotek se ozývala důležitost udržet si v poslední době tolikrát diskutovanou apolitičnost. Vzpomeňme kontroverzi okolo nošení krojů na demonstrace, tak vzdálenou od otevřené podpory německých skautů těm ze svých členů, kteří se rozhodli do nich pro tuto příležitost obléci.

V prohlášení Náčelnictva proto nenajdeme žádné konkrétní odkazy k Fridays For Future nebo Gretě Thunberg. Vyzývá také, aby se jednotky nenechaly tímto tématem odvést od všestranné výchovy, která je jádrem naší činnosti. Je však neoblomné ve věci nutnosti reagovat na klimatickou změnu systematickou aktivitou a přislíbilo vyhodnocení všech faktorů specializovaným týmem a následnou reakci. V této věci je otevřené iniciativám, které již v rámci Junáka vznikly, a vybízí k další diskuzi. Celá reakce → k přečtení zde.

V tuto chvíli tedy Junák jako takový nemá jasný plán, s dalším soudem budeme muset počkat na výsledek Valného sněmu. Není ovšem jasné, zda se toto téma na Valném sněmu bude vůbec probírat (je zařazeno až na pátém místě) a pakliže ano, kolik se mu dostane prostoru. Pozitivním aspektem ovšem je, že uvnitř Junáka je téma otevřené a energie ho řešit rozhodně existuje, jen čas tedy ukáže, jak ji dovedeme koncentrovat.

O autorech

S ostatními ve svém kmeni připravuje zážitkové akce p