Téma: stať

Výzva pro skautské vzdělávání

Potřeba skautských kvalifikací v oddílech a kapacity skautského vzdělávání
Foto: Petr Rokosný – Pardál

Skautské vzdělávání v naší organizaci představuje rozvinutý systém s bohatou nabídkou příležitostí pro získání kvalifikací a především pro osobní rozvoj dospívajících a dospělých skautek a skautů. V posledních letech se koná průměrně čtyřicet lesních kurzů a škol ročně a k tomu na sto dvacet nejrůznějších víkendových kurzů a seminářů. Přesto se zdá, že to nestačí. Obrazně řečeno, kurzy praskají ve švech. Zejména kurzy čekatelské a také vůdcovské. Vypadá to, jako by kapacity vzdělávání nestíhaly růst tak rychle, jak roste celá naše organizace.

Řada kurzů zaznamenává naplnění všech účastnických míst velmi brzy po otevření termínu přihlašování. Mnoho kurzů je v situaci, kdy počet náhradníků, tedy nepřijatých zájemců, je tak vysoký, že by dokázal naplnit celý další kurz nebo i několik kurzů. Někteří ze zájemců se bohužel v roce, kdy se na kurz hlásí, nedostanou ani na kurz jiný, náhradní. Na někoho to působí demotivačně, takže se už nechce pokoušet dostat na kurz v následujícím roce. Kvalifikovaní vedoucí jsou přitom pro fungování oddílů stěžejní a pořád tu bude významná potřeba organizace získávat pro tuto službu nové osobnosti a také jim nabízet a poskytovat kvalitní vzdělávání a podporu, tedy i dostatek míst na kurzech.

Situaci kolem vzdělávacích kapacit se nyní věnuje Odbor pro vzdělávání. Nejen v připravované analýze, kterou se snaží popsat okolnosti dnešního stavu a alespoň trochu odhadnout další vývoj, ale především v řadě konkrétních kroků. Pro řešení a posílení kapacit jistě nebudou stačit plány ústředí, ale bude potřeba širší spolupráce v celé organizaci. 

Zájmem Odboru pro vzdělávání je, aby všichni byli informovaní o připravovaných nebo už zahájených záměrech. Aby každý věděl, co může využít v konkrétní situaci svého střediska, aby se zájemci mohli zapojit do některých projektů, aby mohl přijít třeba ještě nějaký další nápad. Následuje přehled plánovaných nebo zvažovaných záměrů.

⚜️

Změna pohledu na roli nekvalifikačních kurzů. Dnes jsou jako vhodná první zkušenost se skautským vzděláváním vnímány především čekatelské kurzy. Střediska je doporučují svým členům a očekávají přitom jak podporu motivace účastníků, tak získání první kvalifikace, která se jim bude dříve nebo později hodit. Zájemci se pak hlásí na přeplněné čekatelské kurzy a na některé se nedostane místo. Podle informací ze středisek pak tito neúspěšní zájemci ztrácí motivaci k tomu, aby se snažili dostat na nějaký kurz v budoucnu. Popsaná situace jistě není jedinou příčinou přeplněnosti kurzů. Ukazuje ale na určitý myšlenkový vzor, který může mít docela rozumnou alternativu. Pravděpodobně není nezbytné, aby prvním kurzem, který absolvují patnácti nebo šestnáctiletí účastníci, byl právě kurz čekatelský. Významnou inspirační roli může velmi dobře sehrát i nekvalifikační kurz, zkušenostní nebo zážitkový, chcete-li. Nadšené skautky a skauti, podpoření takovým kurzem, jistě rádi v budoucnu získají i čekatelskou zkoušku, až to vzdělávací kapacity umožní. Rádi bychom tedy požádali výchovné zpravodajky a zpravodaje, ale i všechny ostatní činovnice a činovníky středisek, aby při doporučování skautských kurzů pracovali také s tou alternativou, kdy získání čekatelské zkoušky není hlavním motivem při výběru kurzu.

⚜️

Výzva k navýšení kapacit stávajících kurzů. Vzdělavatele jsme již před časem vyzvali k navýšení kapacit existujících kurzů a některé kurzy svou kapacitu již mírně navýšily. Podporujeme vznik nových kurzů (bavíme se o možnosti, že by účastníci instruktorského vzdělávání směřovali k přípravě nových kurzů, vydali jsme metodickou publikaci zaměřenou na přípravu a organizaci vzdělávacích akcí Pořádáme skautský kurz). V době koronavirové krize, která kapacitám vzdělávání jistě nepomáhá, jsme vyzvali vzdělavatele, aby se snažili udržet svoje kurzy i ve změněných podmínkách. Výkonná rada (VRJ) k tomu přijala celou řadu opatření, která mají usnadnit vzdělávání po zbytek roku 2020 – mj. je možné významně využívat dálkové formy komunikace.

⚜️

Možnost skládat současně čekatelskou a vůdcovskou zkoušku (ČZ/VZ). Starším a zkušenějším účastníkům doporučujeme, aby skládali současně ČZ a VZ. Máme za to, že pokud je někomu 20 a více let a je několik let aktivní u oddílu, nemusí skládat nejprve ČZ a po roce VZ. V odůvodněných případech dnes uděluje zpravodaj VRJ pro vzdělávání výjimku, která umožňuje složit obě zkoušky současně u kterékoli komise VZ (na kterémkoli vůdcovském kurzu) v případě předchozí vzájemné dohody. Respektive se k VZ ověří několik částí ČZ, které nejsou ve vyšší kvalifikaci zahrnuty. Do budoucna navrhneme odpovídající úpravu do Řádu pro vzdělávání, aby tento postup byl možný bez výjimky zpravodaje. Pokud byste potřebovali využít tuto možnost, napište na .

⚜️

Vůdcovské zkoušky bez kurzu. Na podzim 2020 uspořádá ústředí vůdcovské zkoušky pro zkušenější zájemce s praxí ve vedení oddílu. Půjde o zkoušky pořádané bez přípravného kurzu. Proto bude vyžadovaná jak praxe z oddílu, tak pečlivá domácí příprava a včasné plnění úkolů zadaných před zkouškami. Zkušební komise má s tímto formátem opakovanou zkušenost. Jistě to nemá být hlavní proud v získávání kvalifikace, ale jde o významný doplněk využitelný pro zkušené uchazeče. 

⚜️

Čekatelská akademie. Zvažujeme uspořádání vzdělávací akce pro 100–150 účastníků, kteří by zde mohli získat ČZ. Hledáme způsob, jak udělat tak velkou akci, aby se nestala jen masovým setkáním, ale aby nabídla opravdu dobré a inspirativní vzdělání. Zatím předpokládáme, že by byla určena pro účastníky od 17 let. Máme za to, že mladší se mohou dostat na čekatelské kurzy v dalších letech, zatímco starší účastníci se mohou velmi brzy podílet na významné odpovědnosti za oddíly. Čekatelská akademie, pokud se uskuteční, nemá být pravidelným kurzem, ale spíše mimořádným krokem, který uvolní kapacity na standardních kurzech nebo nabídne kvalifikaci těm, kteří se na jiné kurzy nedostanou. Původní plány uvažovaly o čekatelské akademii na podzim 2020, ale situace kolem koronaviru ji odsouvá spíše na začátek roku příštího. Mj. předpokládáme, že na letošní podzim se přesune řada běžných kurzů a lektoři budou dost vytížení.

⚜️

Nové kurzy jsou úkolem pro celou organizaci. Považujeme za důležité, aby vznikaly také nové kurzy. To není zcela v moci ústředí, je to spíš úkol pro regiony a vzdělavatele, začínající i zkušené. Pokud zvažujete uspořádání nového kurzu ve vašem regionu, rádi vás v tom podpoříme. Napište nám na a budeme hledat, co pro vás můžeme udělat. Pro podporu kurzů jsme v posledních letech opakovaně navyšovali dotace na vzdělávací akce. Pro ty, kdo se chtějí pustit do přípravy nového kurzu a třeba si nejsou jistí, jsme vydali metodickou příručku Pořádáme skautský kurz, která popisuje postupné kroky od zvažování, jestli uspořádat kurz, až po jeho úspěšnou realizaci. Je dostupná zdarma v elektronickém formátu (bit.ly/pripravujeme_kurz). Pro ty, kdo by potřebovali poradit konkrétně, nabízíme kontakt na zkušené vzdělavatele s nabídkou supervize. 

⚜️

Spolupráce s kraji. S Odborem pro vzdělávání připravujeme oslovení skautských krajů s nabídkou pomoci se vznikem nových kurzů v regionech, které by o to stály.

⚜️

Získávání odborných činovnických kvalifikací (OČK) a podpora vzdělavatelů. Vzdělavatelé někdy upozorňují na obtíže při získávání OČK, tedy kvalifikací nezbytných pro zkoušení u ČZ a VZ. Nejde přitom o obsahovou obtížnost OČK, ale o jejich dostupnost. U řady OČK se např. nedaří uspořádat semináře, které by nabízely vzdělání zájemcům o konkrétní OČK. Abychom podpořili větší dostupnost OČK, budeme pravidelně vyhlašovat společný seminář, pokud možno ke všem OČK. Poprvé pravděpodobně v únoru 2021. Vzdělavatelé pak budou moci počítat s tím, že přibližně ve stejném termínu budou mít příležitost pracovat na získání potřebné kvalifikace. (To neznamená, že se nemohou konat semináře jednotlivých oborů i jindy během roku.) Další podporu vzdělavatelů představují dvě aktuálně připravované publikace Úvod do lektorství, didaktiky a ověřováníKompetence ve skautském vzdělávání. Obě budou k dispozici zdarma elektronicky. Stálým prvkem podpory vzdělavatelů zůstává každoroční Ústřední lesní škola, letos plánovaná na 20.–22. listopadu. Její přínos nespočívá jen v nabídce rozvojových programů pro vzdělavatele nebo v diskuzích o směřování skautského vzdělávání, ale má význam také pro sdílení praxe a koncepcí mezi kurzy, pro vzájemnou inspiraci.

⚜️

Nová databáze vzdělávacích akcí. Připravuje se významná aktualizace Databáze vzdělávacích akcí – on-line přehledu vzdělávacích akcí, který je průběžně aktualizován na základě údajů ve skautISu. Nová podoba bude přehlednější a funkčnější. 

⚜️

Burza vzdělavatelů.Po návratu k běžné činnosti organizace vytvoříme cosi jako internetovou burzu, na které by bylo možné zveřejňovat inzeráty o tom, jaké kdo hledá vzdělavatele, ale také jaké kapacity mohou nabídnout jednotliví vzdělavatelé, budou-li chtít. Pokusíme se v té souvislosti oslovit také bývalé vzdělavatele, tedy ty, kteří se v minulosti aktivně podíleli na nějakém kurzu, ale v současnosti se takové službě nevěnují.

Se vzděláváním, ale i s celkovými kapacitami organizace, souvisí také péče o dospělé nováčky. Aktuálně vzniká metodický materiál, který by brzy měla mít k dispozici všechna střediska. Bude v něm popsána právě doporučená péče o dospělé nováčky včetně toho, co jim lze nabídnout. Velmi zjednodušeně se dá říct, že cílem péče o dospělého nováčka je doputovat v přiměřené době k tomu, že přestane být nováčkem, ale stane se skautem. Zásadní a ideální roli by v tom mělo sehrávat středisko a spolupráce s konkrétním oddílem. To pravděpodobně nenahradíme žádným kurzem.

Pokud jde o vstřícnost vzdělávání k dospělým nováčkům, v nabídce jsou i kurzy vhodné spíše pro starší účastníky, kurzy otevřené účastníkům s přítomností jejich dětí, ale také zkoušky skládané bez kurzu – tedy s menší časovou náročností. Doporučujeme, aby se dospělí nováčci nejprve seznámili se skautingem v oddíle a středisku, do kterého přicházejí, a teprve s nějakou zkušeností získávali kvalifikace, zejména pokud jde o účast na kratších kurzech. Lidem s menší zkušeností doporučujeme spíše delší kurzy. Stojí také za připomenutí, že pro zakládání nových oddílů je možné využít výjimku z kvalifikace vedoucího. I v tomto případě je nenahraditelná průběžná intenzivní komunikace se střediskem.

Pro shrnutí zopakujme, že kapacity skautského vzdělávání nevyřeší samo ústředí. Je to úkol pro celou organizaci. Nepochybně bude potřeba pomoc a podpora vyšších organizačních jednotek (výše zmiňované kraje) a řady dobrovolníků. Oddíly a střediska mohou pomoci už tím, že budou zvažovat, komu doporučí kurz čekatelský a komu kurz nekvalifikační, zážitkový. Jde mj. o docenění velké inspirace, podpory osobního rozvoje a životní zkušenosti účastníků, které nekvalifikační kurzy nabízejí. Okresy a kraje mohou zvážit, jestli by v jejich regionu nenašel uplatnění nový kurz. Mohou vznik kurzu podnítit, ať už samostatně, nebo ve spolupráci s Odborem pro vzdělávání. Mohou nově vznikajícím týmům zprostředkovat kontakty na činovníky, kteří v jejich regionu mají vzdělavatelské kvalifikace (OČK a IK). Bývalí vzdělavatelé mohou nabídnout spolupráci dnešním kurzům nebo se zapojit do nově vznikajících týmů. 

Pokud by někdo měl konstruktivní nápady k tomu, jak dál podporovat kapacity skautského vzdělávání, uvítáme je na .

O autorech