Téma: stezka

Den v naprosté tmě

a další výzvy ze skautské stezky
Foto: Štěpán Hašek

Jedním z velkých lákadel táborového života mohou být pro naše skautky a skauty výzvy. Době, kdy se mezi takové výzvy řadila pouze Tři orlí pera, už dávno odzvonilo. Už před několika lety k nim přibyly další alternativy určené i pro mladší skautky a skauty. Které výzvy to jsou a jak plnění takové výzvy může vypadat, se dočtete níže. Nejdřív se ale pojďme podívat, co to ty výzvy vlastně jsou.

Co to jsou výzvy

Výzvy jsou, podobně jako třeba odborky, jedním z výchovných nástrojů, určených pro výchovnou kategorii skautek a skautů. Cílem výzev je především skrze překonání sebe sama vést k sebevýchově a také k sebepoznání. Mezi výzvy dnes patří například noční bdění, věčný oheň nebo již výše zmíněná Tři orlí pera. Výzvy mohou plnit jen skautky a skauti, kteří splnili daný stupeň skautské stezky, slouží tedy zároveň jako určitá motivace k plnění úkolů ve skautské stezce.

Cesta zeměNoční bděníBosé nohyRanní svítání
Cesta vodyŽivot ve tmě / v tichuVěčný oheňDen cizím jazykem
Cesta vzduchuTři orlí peraPochod za sluncem15 věcí
Cesta ohněOsobní výzva

Jaké je plnit výzvu

Abychom si celou situaci kolem plnění výzev na táboře dokázali lépe představit, přiblížím vám ji krátkým fiktivním příběhem o skautce, která se jednu takovou výzvu rozhodla plnit. 

Po roce se zase blíží tábor a protože pravidelně plním stezku, mám možnost si vybrat některou z výzev. Nejvíc mě zaujala výzva Den ve tmě. Zní mi to jako skutečná výzva strávit celý den bez toho, aniž bych viděla. Je ráno a po snídani se připravuji na nástup. Kromě skautského šátku si s sebou beru i druhý šátek, kterým budu mít po zbytek dne zavázané oči. Ke konci nástupu si zavazuji šátek kolem hlavy a okamžitě upadám do naprosté tmy. Na začátku ani nemůžu najít, kde mám stan. Už u oběda mám tendence si šátek sundat, je to nepříjemné, ale svou slabou chvilku překonávám. Jdu si pro jídlo a pomalu se pohybuji po jídelně. Narážím do stolu a část polévky je všude po stole. Ostatní se lehce pochechtávají, ale v zápětí mi pomáhají stůl uklidit s nabídkou, že mi druhé jídlo přinesou. Pak přichází opravdová výzva, vyrážíme se totiž koupat k rybníku. S pomocí své spolubydlící si balím věci, aby mi nic důležitého nechybělo a vyrážíme. Po cestě mě vždy někdo vede a upozorňuje na překážky. Když už jsme skoro u rybníka, můj průvodce chvíli nedává pozor a já zakopávám o kámen. Bolí to, cítím, že mám rozbité koleno a teče mi z něj krev. Můj průvodce se mi hrozně omlouvá a zdravotník mi ošetřuje koleno. Přicházíme k rybníku a poté, co si s vedoucími stanovíme pravidla, můžu taktéž do vody. Ve zbytku dne už to je lepší, postupně si na slepotu zvykám. Večer už mi ani nepřišlo, že plním výzvu, a do ranního nástupu to byl už jen kousek. Zvládla jsem to! Bylo zajímavé přijít na jeden celý den o tak důležitý smysl, jako je zrak. Uvědomila jsem si, jak je pro mě důležitý, co bez něj zvládnu a co ne, ale především, že bez ochotné pomoci druhých bych se ještě teď motala v kruhu na náměstíčku. Já jsem neviděla jeden den, musela jsem věřit lidem, na které jsem byla odkázána, dokonce jsem se zranila, a tak si říkám – jak to zvládají lidé, kteří nevidí celý život?

Jak na výzvy

Výzvy jsou součástí skautské stezky a fungují na principu postupného odemykání. Po dokončení Cesty Země, Cesty Vody a Cesty Vzduchu následuje vždy nabídka tří výzev, které jsou svou náročností přiměřené věku. Je vždy možné plnit více výzev z nabídky splněných Cest, a to i zpětně (např. po Cestě Vody je možné plnit výzvy, které jsou spojené s Cestou Země). Doporučujeme však možnost plnění více výzev dobře zvážit, aby se nestalo například to, že se někdo kvůli plnění výzev nezúčastní velké části táborového programu. Po Cestě Ohně následuje jediná výzva, výzva Osobní, kterou si vytváří každý sám, podle návodných otázek, aby to pro daného jednotlivce byla vážně výzva šitá na míru. Osobní výzvu si tak jednotlivec vytváří ve spolupráci s vedením oddílu a má tak možnost přijmout větší odpovědnost za svůj seberozvoj. Výzvy mají sloužit jako nabídka individuálního rozvoje a motivace pro členy družin, není proto nutné se do plnění výzev pouštět, pokud o ně členové nejeví zájem.

Při plnění jednotlivých výzev vždy dbejte na bezpečnost a zvažte všechna rizika, která mohou nastat. Jako příklad můžeme zmínit výzvy Život ve tmě/v tichu (skaut/skautka nevidí nebo neslyší nebezpečí – srázy, silnice, oheň, práce s ostrými nástroji) nebo Věčný oheň (nevhodným umístění ohně může dojít ke vznícení okolí a ztráty kontroly nad ohněm). Rizika a jejich minimalizace jsou detailně rozepsána pro každou z výzev v celé kapitole brožury O stezce skautů a skautek pro vedoucí, která je součástí krabice se skautskou stezkou a je možné si ji prohlédnout také na: stezka.skaut.cz/vice-pro-vedouci. Na tomto odkaze najdete mimo to různé tipy a triky, jak s výzvami pracovat, na co si dát pozor a jak předcházet možným rizikům při jejich plnění.

Jak už jsme výše zmiňovali, výzvy slouží jako jeden z nástrojů individuálního rozvoje skautek a skautů. Motivují skautky a skauty k tomu, aby se překonávali, zkoušeli nové věci a vědomě se posouvali dál. Zároveň nám mohou sloužit jako inspirace nejen do skautského života. Svět je plný výzev, které čekají na své pokořitele a tohle může být jeden ze způsobů a malý krůček k tomu, jak se naučit tyto výzvy přijímat.

O autorech

Výchovný zpravodaj Zlínského kraje, instruktor na kurzec