Téma: rozcestník

Tvořivosti naproti

Foto: Lucie Jírová

Mohli bychom na tomto místě snést nekonečně mnoho odkazů na nejrůznější kreativní techniky, rukodělky a umělecké hrátky, které by nás nepochybně obohatily a inspirovaly. Naší dnešní snahou ovšem není učit členy technikám, které už vymyslel někdo jiný. Chceme členům otevřít prostor, v němž něco vlastního vymyslí sami. Nabízíme tedy mix tipů, které prohlubují naše porozumění rozvíjení kreativity a podmínkám, které pro ni jako dospělí průvodci utváříme

Sestavil Tom.

Do hlubin kreativního rozvoje

Gymnasion Tvořivost

Tematické číslo časopisu pro zážitkovou pedagogiku. Nabízí pronikavé eseje a řadu programů pro rovery a dospělé. Volně ke stažení → gymnasion.org/g5-tvorivost (2006)

Kreativita a její rozvoj

O čem je vlastně tvořivost a jak ji můžeme u sebe a druhých rozvíjet? Přehledný a praktický úvod do tématu. (Petr Žák, 2017)

Kdo netvoří, ten boří

Jak na rukodělky a další hrátky, aby skutečně otevíraly prostor tvořivosti? (Beru a Pampeliška, časopis Skauting, duben 2015)

Dívej se, tvoř a povídej

Předškoláci, světlušky a vlčata, slyšte! Zážitek výtvarného tvoření ve vás může zanechat víc, než si myslíte. (Slavíková, Slavík, Eliášová, 2015)

Na tepu doby

Proč obrazy nepotřebují názvy

Hravý komiksový průvodce moderním a postmoderním výtvarným uměním. Ocení puberťáci i dospělí. (Ondřej Horák, Jiří Franta, 2014)

Volný čas nadevše

Kam zmizelo dětství

Děti mají stále méně opravdu volného času. Čím to je a jak jim dopřát více svobody vzít tvořivost do vlastních rukou? (Petr Třešňák, Respekt 2019/19)

Tvořivost kvete venku

Objevujeme přírodu

Jedním z míst, která přímo volají po kreativním vzepětí, je příroda plná inspirace. Kniha nabízí řadu otevřených programů i principů. (Joseph Cornell, 2012)

Dát dětem prostor

Svoboda učení

Aby děti mohly vzít život za svůj, potřebují k tomu dostatek svobody a důvěry. Přílišná omezení jim v rozvoji a tvořivosti brání. (Peter Gray, 2016)

K výchovnému přístupu

Dítě v osobnostním pojetí

Strhující sonda do tématu, jak k dětem přistupujeme a co to s nimi dělá. Vybízí nás k větší pozornosti a otevřenosti. (Zdeněk Helus, 2009)

Rozšíření perspektiv

Šest klobouků aneb jak myslet

Průlomové dílo kreativního seberozvoje a skupinových postupů vedoucích k tvořivému uchopení problému. (Edward de Bono, 1997)

Kreativita ze všech stran

TED

Inspirativní portál, na kterém se potkávají přednášky ze všech oblastí lidské tvořivosti, včetně mnoha zajímavých videí o tvořivosti samotné → ted.com.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk