Téma: vlčata–světlušky

Chyby, které už nikdy neuděláme

Foto: Lukáš Fuchman

Článkem o psychické bezpečnosti skončil seriál věnovaný nešvarům, na které bychom si měli ve smečkách a rojích dávat pozor. Nešvarů, které často neúmyslně děláme, je celá řada. Nepropadejme panice, zároveň děláme spoustu věcí dobře. Když jsme připravovali nový ročník, přemýšleli jsme, na který aspekt výchovy nejmladších členů se zaměřit. Jelikož celý ročník jsme se věnovali přístupu k dětem se zaměřením na skautskou výchovnou metodu, volba byla jasná. Ukažme vedoucím největší prohřešky společně s návody, jak se jim vyvarovat.

Pojďme si nyní krátce připomenout, kterých chyb se ve výchově u této věkové kategorie nejčastěji dopouštíme:

  • Přílišný tlak na děti: první díl se zaměřil na přetěžování dětí a vytváření velkého tlaku na ně. Pro děti je důležité si v oddílu hrát, navazovat přátelství a malými krůčky se posouvat kupředu. Zkusme tedy ubrat na vyžadovaných povinnostech a úkolech, přemýšlet o aktivitách, které s nimi děláme a více si užívat spontánní okamžiky a kontakt s dětmi. (Nemůžeš? Přidej víc. Slovo nejde u vlčat existuje, Skauting, říjen 2018)
  • Vyskautování a vykrádání programu: druhý díl upozornil na současný fenomén, a to vykrádání programu původně určeného pro starší děti a s tím spojené takzvané vyskautování. (→ Haló, policie? Mám podezření na vykrádání programu, Skauting, prosinec 2018)
  • Vedoucí jako vzor: třetí díl se věnoval vztahu mezi dětmi a vedoucími. Mohli jste si přečíst, jak nastavit vztahy mezi sebou navzájem a jak pozitivně působit na děti, tedy být jim dobrým příkladem v různých situacích, i preventivně, když jste mimo jejich dohled. (→ Vedoucí jako parťák, Skauting, únor 2019)
  • Podceňování dětí: čtvrtý díl pojednával o přístupu k dětem jako k rovnocenným partnerům, které bychom neměli podceňovat, ale důvěřovat a svěřovat jim vhodné a zvládnutelné úkoly. Jako vedoucí bychom jim měli být stále k dispozici, ale také si dávat pozor, abychom je nepřetížili. (Vlčata a světlušky vzkazují: Už nejsme děti ze školky, Skauting, duben 2019)
  • Psychická bezpečnost: poslední díl se věnoval psychické bezpečnosti u dětí (→ To dáš! –Ale co když se bojím?, Skauting, červen 2019)

A s čím zápolíte ve smečkách a rojích vy? Napište nám do redakce na adresu , rádi o tom napíšeme.

O autorech

Do břeclavského skautského oddílu jsem přišla jako stu