Téma: vlčky

Testujte nové vlčky a světýlka!

Foto: Radek Lampíř

Od začátku roku 2018 probíhá revize odborek pro světlušky, žabičky a vlčata – vlčků a světýlek. Cílem revize je aktualizace obsahu jednotlivých vlčků a světýlek. Byly upraveny zastaralé úkoly, sjednocen počet úkolů jednotlivých vlčků/světýlek a zrušeno věkové rozdělení některých z nich. Úkoly jsou formulované jako aktivity, při kterých děti prokáží znalosti, dovednosti či postoje, tedy ne jako cíle typu: „vím, znám“. Vlčci a světýlka jsou propojeny se skautskými odborkami, aby tvořily jeden systém (identické oblasti, vyjasněné návaznosti, …), a stejně jako skautské odborky budou dobře dostupné na webu. Vlčci a světýlka také budou mít nové nášivky ve tvaru rovnostranného trojúhelníku a grafiku stejnou jako mají skautské odborky.

Jak vypadá vlček/světýlko po revizi? Má cíl formulovaný dětskou řečí a obsahuje deset úkolů. Z toho první úkol je stejný či velmi podobný jako úkol ve 3. stupni stezky pro vlčata a světlušky (stezka také prochází revizí a stejným úkolem dojde k propojení obou nástrojů – v revidované stezce budou u těchto úkolů odkazy na odborky) a dítě si s pomocí vedoucí/ho může vybrat osm úkolů (dva tedy nemusí plnit).

Aby revize dopadla co nejlépe, spouštíme nyní její testování v oddílech. Neváhejte se zapojit, máte jedinečnou příležitost ovlivnit, jak bude konečná verze vlčků a světýlek vypadat. Co po vás ve zpětné vazbě budeme chtít? Potřebujeme odpovědi na různé otázky, např.: Je splnění osmi úkolů z deseti optimální? Jsou úkoly pro děti srozumitelné? Je dětem jasné, kdy mají úkol splněný? Jsou úkoly smysluplné? Líbí se grafika?

A co se teď děje a bude dít? Zveřejnili jsme odborkové listy jednotlivých vlčků a světýlek (některé i v ukázkové grafice) a přes léto budeme sbírat zpětnou vazbu. Během podzimu vyhodnotíme a zapracujeme připomínky. Na vydání brožury i podpůrných materiálů na webu včetně všech odborkových listů se můžeš těšit na valném sněmu. Vše potřebné pro testování najdeš volně ke stažení na odborkových stránkách → odborky.skaut.cz/testovani. Pro zpětnou vazbu jsou připraveny dva dotazníky. Jeden obecný zabývající se systémem a druhý univerzální, který lze vyplnit pro každého vlčka/světýlko.

Pokud budete mít nějaké dotazy, neváhejte se ptát na → .

Je v týmu odborek, pracuje na ústředí v programovém tý