Téma: demokracie

Diskuse na horší časy

Kdo v demokracii spí, probudí se v totalitě
Foto: Jakub Sklář – 17. oddíl Lynx

Ještě před pár lety mohl člověk snadno propadnout iluzi, že dějiny skončily. Většina zemí Evropy včetně té naší platila za celkem stabilní místa, zmítaná snad jen běžnými politickými a ekonomickými výkyvy. Kdo by také tušil, jakými zkouškami bude evropské společenství i domácí politická scéna brzy procházet. Události jako migrační krize nebo odchod Británie z EU si jistě nezadají s daleko dramatičtějšími časy minulých staletí, přesto představují citelné rozvíření vod pro civilizaci, která si zvykla, že má u sebe doma už nějakou dobu relativní klid.

Jak připravit budoucí generaci, která roste v našich oddílech, na dynamiku zítřejšího světa, to nikdo zcela dobře nevíme. I tak se nám ale nabízí řada cest a aktivit, které mohou našim členům pomoci lépe porozumět, co se kolem děje, a zorientovat se tak nejenom v aktuální společenské situaci, ale také ve vlastním postoji k tomu všemu a v hodnotách, z nichž takový postoj pramení.

Junák je apolitická organizace v tom smyslu, že není napojen na stranicko-mocenské struktury a že jeho vedoucí nevedou svěřené členy k žádné konkrétní ideologii nebo volbě. To však rozhodně neznamená, že by politická témata neměla patřit ke skautskému programu, který má být přípravou na aktivní a odpovědné zapojení do občanské společnosti. Skauting je výchovou k demokracii, a bylo by znesvěcení památky těch, kdo v jeho jménu bojovali proti útlaku, kdybychom toto poslání neměli na paměti. Základem vyspělé demokracie je přitom diskuse – metoda, která otvírá cestu osobnímu rozvoji, učí nás nejenom formulovat myšlenky vlastní, ale především naslouchat těm cizím, a která zejména tříbí naše postoje, otupuje sváry a dává nám zažít kousku tolik žádané demokracie.

Skauti, skautky, roveři a rangers vnímají velmi bedlivě a často s ještě větším znepokojením než my proměňující se společenskou atmosféru. Oddíl či kmen může být místem, které dospívajícím umožní probrat toto prožívání v bezpečném prostředí a třeba pomůže najít jistoty ve společně sdílených hodnotách. Debaty o společnosti a politice, jakkoli nemusí být jednoduché, by tak měly patřit do standardní výbavy našeho programu, chceme-li, aby se naši členové dovedli za demokracii postavit, bude-li to třeba.

Diskusní aktivity a hry

  • Televizní debata – vybraní členové hrají hosty zaujímající určitá stanoviska, další člen představuje moderátora kladoucího otázky.
  • Umění argumentace – účastníci se zaměří na korektní diskusi, učí se rozpoznat různé argumentační fauly.
  • Články a projevy – diskusi můžeme uvést přečtením článku, zhlédnutím kousku politické diskuse nebo třeba archivního projevu Václava Havla.

Možná témata k debatě

  • Co je to populismus a jak se projevuje? Vyplácí se politikům lhát? Zachrání nás fact-checking?
  • Proměňuje se společenská atmosféra u nás a v Evropě? Setkáváme se s projevy xenofobie a nacionalismu? Mají lidé odvahu se těmto tendencím postavit?
  • Jaká je role Evropské unie v dnešním světě? Je pro nás důležitá? Je dobře, že z ní Británie odchází? Co to může způsobit?
  • Co jsou to konspirační teorie? V čem spočívají jejich rizika? Jak si zachovat zdravou a kritickou mysl?
  • Jakým prezidentem bude Donald Trump? A jakým prezidentem je Miloš Zeman? Jaká máme očekávání od vrcholných ústavních činitelů?
  • Měli bychom přijímat uprchlíky? Ohrožuje nás terorismus? Kdo je to vlastně uprchlík a kdo je to vlastně terorista?
  • Může opět přijít doba teroru? Jakých signálů bychom se měli obávat? Jak můžeme předejít nástupu totality?
  • Máme jít na studentskou demonstraci?

Tipy a doporučení

  • Vyhněme se sugestivním otázkám, nevnucujme členům určitý pohled. Diskuse má být skutečným hledáním bez předem plánovaných odpovědí.
  • Hledejme pozitivní vzory a východiska. Debaty by neměly končit frustrací a beznadějí, bavme se o tom, co je potřeba udělat pro žádoucí vývoj.
  • Snažme se reagovat na témata, která členové sami přinášejí. Dejme prostor spontánním diskusím.
  • Dobře se připravme. Debaty na kontroverzní témata jsou náročné. Pomoc lze hledat v doporučených příručkách.
Svět okolo nás

Základní skautská metodika nabízející průpravu a řadu aktivit k oblasti občanství, demokracie a civilizačních témat (Junák, 2008).

Lidé v pohybu

Metodika zaměřená na programy ke kontroverzním tématům, zvláště uprchlictví a migrace (Junák, 2016).

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk