Téma: středisko

Buďme lepší

Posouvejme své limity. Najděme si svou cestu. Jděme příkladem. Pracujme na sobě

Díky nástroji hodnocení kvality jsme schopni popsat kvalitní družinu, oddíl, středisko či tábor nebo kurz. Umíme pojmenovat silné i slabé stránky v naší činnosti a víme, jak se na ně zaměřit a jak svou činnost efektivně plánovat. Máme silné týmy, které zvládnou diskuzi, umějí se podívat zpátky a poučit se ze svých chyb. Jsme schopni se dozvědět, jak si stojíme ve svém okrese či celém Junáku – českém skautu. Víme, v jakých oblastech potřebujeme podporu a pomoc z ústředí.

Hodnocení kvality v kostce – jak to funguje?

Hodnocení kvality je vaše sebehodnocení, při kterém můžete zjistit, jak na tom jste, díky tomu lépe poznat své silné a slabé stránky a vědět, na co se zaměřit v dalším rozvoji a plánování.

Jednotky či akce, které jsou rozděleny do čtyř skupin, se samy podle určitých vodítek hodnotí:

Základní jednotky: družina, oddíl, tábor, středisko
Vyšší organizační jednotky: okres, kraj
Kurzy: rádcovský kurz, čekatelský kurz, vůdcovský kurz
Ústředí: Náčelnictvo, Výkonná rada, Kancelář ústředí, TDC, HKVS

Již samotné sebehodnocení je velice cenné – vyžaduje diskusi v např. oddílové radě a pohled zpátky, jak na tom oddíl je a co se mu daří. U každé otázky (kritéria) se volí jedna ze čtyř odpovědí. Hodnocení může být: hodně slabé, slabé, dobré, hodně dobré. Po hodnocení si můžete prohlédnout výsledky ve formě grafů či doporučení. S pomocí pracovního listu „Jak dál?“ si určíte, na co se příští rok zaměřit. 

Jak na hodnocení

  • Oddíl dostane jednoduchý dotazník (sada otázek s variantami odpovědí).
  • Celá oddílová rada dotazník společně vyplní.
  • Před společným hodnocením je vhodné nejprve vyplnit otázky samostatně v rámci „individuálního hodnocení“ ve skautISu, kdy se jeho výsledky načtou do společného hodnocení a ušetří čas při společném procházení (otázky, kde panuje 100% shoda, není nutné znovu probírat).
  • Na odpovědi se musí shodnout celá oddílová rada, diskuse nad kritérii je dobrou příležitostí k pozastavení se nad stavem oddílu.
  • Úroveň, na kterou oddíl nedosáhne, ukazuje cestu, v čem by se měl/mohl zlepšovat.
  • Výsledky hodnocení se zadají do skautISu, který je rovnou vyhodnotí. Výsledkem je informace, jak moc je oddíl perfektní, dobrý, slabší nebo v krizi.
  • S pomocí pracovního listu „Jak dál?“ si určíte, na co se příští rok zaměříte a co zahrnete do plánu činnosti na další období.
  • Jednotlivé otázky se započítávají s různou váhou, jsou zohledněny specifika oddílu (věkově koedukovaný, vlčata, …).

Tipy na úspěšný průběh hodnocení

  • Využijte individuální hodnocení před společnou diskuzí.
  • Určete si moderátora diskuze.
  • Nezasekněte se na jednom kritériu (je možné ho odložit na konec debaty).
  • Jestliže se nevidíte v žádné navrhované úrovni nebo kritéria nevystihují situaci vaší jednotky či akce, zamyslete se nad tím, co kritérium měří a ohodnoťte se na škále 0 až 3.
  • Viditelně zaznamenávejte výsledky – např. do skautISu přes dataprojektor (v procentech informuje, jaká část hodnocení je hotová) nebo na velký papír, tabuli atd.
  • Sledujte probíraná kritéria – rozdejte třeba papírové dotazníky do dvojice nebo promítejte přes dataprojektor.
  • V průběhu hodnocení mějte vyhrazený čas také na pauzu.
  • Prostředí, ve kterém hodnocení probíhá, hraje důležitou roli. Vhodné je připravit malé občerstvení pro účastníky.

Celková délka hodnocení je zamýšlena na jednu poradu, tedy přibližně na tři hodiny. Dá se tomu určitě věnovat i více času, ale vždy s rozmyslem, aby účastníci nebyli délkou zpracování odrazováni od další práce na hodnocení. Při každoročním opakování je průběh hodnocení rychlejší – účastníci jsou již seznámeni s obsahem a průběhem hodnocení a řada věcí je již vyjasněna z předchozích ročníků.

Stručný pohled na hodnocení v roce 2015

Kdo využil možnost ohodnotit se:

  • V roce 2015 hodnocení dokončilo 327 jednotek (od družin po kraje či ústředí) z celkového počtu 3829.
  • V roce 2015 hodnocení nedokončilo 329 jednotek. Podíl těch, kteří hodnocení začnou, ale nedokončí, každým rokem stoupá.
  • Oddílů, které hodnocení projdou, každým rokem přibývá, i tak je ale počet stále velmi nízký – v roce 2015 přes 10 % tj. 181 z 1479.
  • Naopak ostatní jednotky (okresy, družiny, …) dělají každým rokem hodnocení méně a méně.

B

Jak sebehodnocení dopadlo:

  • Jednotkám, které se do hodnocení zapojí, většinou vyjde „dobré“ hodnocení, tedy 2 na stupni od 1 (= hodně dobré) do 4 (= hodně slabé).
  • Oblasti, kde máme největší prostor pro zlepšení, tedy kde je hodnocení nejslabší, jsou „Program a činnost“ a dále „Řízení a plánování“. Nejlépe se nám daří v oblastech „Zázemí“ a „Působení navenek“.

Najděte si čas, seznamte se s hodnocením, zapojte se do něj a využívejte ho smysluplně.

„Hodnocení kvality není jen o hodnocení současného stavu, je to komplexní nástroj, díky kterému si v týmu můžeme společně uvědomit vize, pro které skauting tvoříme.“

„Hodnocení kvality není radno brát na lehkou váhu. Nejednou se nám ve středisku stalo, že jsme si díky němu uvědomili věci, na které bychom jinak nepřišli nebo zapomněli. Nutí lidi přemýšlet a bavit se spolu nad řešením problémů. Pomáhá sladit očekávání a předejít nedorozuměním dříve, než nastanou za provozu.“ 

„Na hodnocení kvality jsme přešli hned po jeho zavedení a nedám na něj dopustit. Možná není dokonalé a má pár much (lidé se často přou o slovíčka), ale to vše je maličkost oproti skutečnému přínosu. Jednotný pohled, sladění vizí a očekávání o dalším směřování oddílu, střediska, táboru, kurzu.“

Ing. Marek Batelka – Wonder, zástupce vůdce vůdcovského lesního kurzu Quo vadis, volený člen střediskové rady, středisko Květnice Tišnov

„Hodnocení kvality nám dalo příležitost zastavit se, zamyslet se a podívat se za horizont všedních aktivit. Tříbit pohled na další směrování a společné priority. Prostor sdílet se svým okolím společnou cestu.” 

Lukáš Spurný – Lucky / středisko Přelouč

Chceš nám říci něco k projektu nebo k samotnému průběhu hodnocení? Máš připomínku k metodickým materiálům či výstupům? Chceš se podělit o své zkušenosti s ostatními? Nebo se jen chceš dozvědět o hodnocení více či s námi na projektu spolupracovat? 

Napiš nám na

HK na skautské křižovatce  Obsahuje informace o celém projektu, metodiku, dokumenty ke stažení, dotazníky, kritéria, články, které informují o projektu a novinkách.

On-line hodnocení ve skautISu – Obsahuje on-line podobu dotazníků pro sebehodnocení a základní pohledy na úspěšnost jednotky. Obsahuje možnost vyplnit „individuální hodnocení“ i celkové společné hodnocení. Dále nabízí různá doporučení na základě vypočtených výsledků z odpovědí, vykresluje grafy, srovnání a přehledy.

O autorech

Členka střediska Uragan Zbraslav, koordinátorka Hodnocen