Téma: stezka

Revidovaná stezka jede poprvé na tábor

Jak zapojit skautskou stezku do táborového programu?
Foto: Lucie Horáková – Basa

V článku jsou použity závorky ve stylu (1. 16.), (2. 6.), atp. První číslo označuje stupeň skautské stezky, tedy 1. je Země a voda, 2. je Vzduch a oheň, druhé číslo odkazuje ke konkrétnímu úkolu, po něm vždy následuje jeho název. 

Tábor. Dobrodružství, pobyt v přírodě nebo také učení se novým věcem. Ano, opět se toto období blíží. Než se však mohou oddíly holek a kluků rozjet do svých táborových stanů, je potřeba takový tábor připravit. Vedoucí si lámou hlavu s tím, jak by takový tábor měl vypadat a jakou stezkou se při jeho přípravách vydat. Co třeba zkusit tu skautskou?

Nová skautská stezka nemá ještě ani rok a tak ji čeká první zatěžkávací zkouška – poprvé pojede na tábor. Může vám posloužit jako dobrý pomocník při přípravě táborového programu nebo jako pomocník pro smysluplné trávení volného času na táboře. Stezka nabízí řadu úkolů, které si přímo říkají o zasazení do táborového prostředí. A teď nemám na mysli prachsprostou výplň času, aby se jako něco dělo. Mluvím o úkolech, které mají smysl. Vy, kteří se stezkou už pracujete, jste si takových úkolů jistě všimli a máte na některé z nich už chvíli spadeno. Vy, kteří se k tomu teprve odhodláváte, máte skvělou příležitost začít se stezkou právě na táboře.

Proč stezka na táboře?

Tábor poskytuje možnost věnovat se jednotlivým členům individuálně. Zároveň se můžeme učit věci postupně a sledovat posun. Na toto postupné učení se jeden od druhého máme na táboře více času než na schůzkách a výpravách během roku. Zkuste využít prostředí tábora k plnění úkolů, zkuste využít příležitost, kterou nám poskytuje. I díky plnění stezky na táboře se mohou skauti a skautky těšit na začátek nového skautského roku, protože budou chtít dokončit úkoly, jež na táboře začali.

Některé úkoly (např. ty zaměřené na tábornické dovednosti) v průběhu roku splníme jen stěží. Nezapomínejte však i na ostatní úkoly, stezka je sestavená tak, aby pomáhala k všestrannému rozvoji skautů a skautek a pomůže vám tábor lépe programově vyvážit. Zamysleli jste se nad tím, co udělá s motivací vašich členů, když se vrátí z tábora se spoustou splněných úkolů?

Foto: fotohavlin.cz

Jak stezku zapojit do táborového dění

Pojďme se podívat na několik příkladů, jak stezku můžete do táborového programu konkrétně zařadit. Představte si: Je krásné táborové ráno, vstáváte na rozcvičku a z dálky se k táboru blíží jedna z táborových družin. Vrací se z ranního nákupu a jde připravovat snídani (1. 3. Jídlo / 2. 3. Nakupování a vaření jídla). Stejně tak se podílí na přípravě svačin, oběda i večeře. V podobném duchu to může probíhat každé ráno tábora. Večer si rádce překontroluje seznam věcí, které má s družinou ráno nakoupit a ještě před budíčkem vyráží.

Po pořádné snídani je čas na dopolední program. Co tak zapracovat na vizáži svého stanu? Třeba si na něj vyrobit jmenovku a zkusit to spojit s něčím, co mě charakterizuje a každý mě podle toho pozná (2. 14. Hledám sebe). Vzít pilu, nůž, nějaké to dřevo a když už jsme v tom vyrábění, společně s družinou si můžete vytvořit svůj ešusovník. Abyste to trochu ozvláštnili, tak jména nad hřebíky nenamalujete barvou, ale vypálíte je do dřeva rozžhaveným drátem (1. 13. Tvoření).

Vrháte se do další činnosti. V rámci etapové hry za vámi přicházejí dvě zahalené postavy. Jsou to Aztékové a předávají vám hrst semínek, abyste z nich vypěstovali vlastní plodiny, a přidávají k tomu i živé králíky. Dáváte se tak do stavby malých políček ze starých palet, vysypáváte je hlínou a budete se o ně starat, aby vám na nich něco vyrostlo. Pro králíky vytváříte klec a dáváte jim seno a vodu (1. 36. Rostlina či zvíře). A to by mohl být teprve začátek toho všeho. Možná některým z vás přijde takový scénář jako utažený za vlasy, na druhou stranu, proč by měl? Já jsem přesně takový tábor zažil.

Jak jste mohli vidět výše, úkoly ze skautské stezky není příliš náročné použít při plánování etapové hry, zároveň však dávají smysl i bez použití symbolického rámce, například při našich běžných táborových činnostech jako je příprava ohně (1. 6. Oheň / 2. 7. Použití ohně) nebo když jdete do lesa na dřevo a používáte u toho sekeru (1. 5. Sekera) či jiné nástroje. Dobrou příležitostí k plnění stezky může být i stavba tábora, při níž může každý prokázat svou zručnost (2. 13. Zručnost) nebo se může podílet na stavbě některé z táborových staveb (2. 6. Práce na táboře). Možností máte nepočítaně.

Kolik jich využijete, závisí i na tom, do jaké míry necháte skauty a skautky podílet se na chodu tábora. Co třeba pomoc se správou nářadí (2. 5. Starost o nářadí) nebo ošetřováním drobných zranění (2. 10. Zajištění pomoci)? Vaši členové se tak mohou dostat nejen k plnění úkolů v umělých podmínkách, ale také si věci vyzkoušet naostro a pocítit za ně zodpovědnost. Druhý stupeň skautské stezky se kromě běžných úkolů zabývá i skautskými odborkami. Na tzv. zamčených stránkách je možné najít odborky, které jsou svou náplní podobné, jako úkoly v dané oblasti. Pokud tedy vidíte, že náš skaut nebo skautka projevuje o danou oblast zájem, můžete jim nabídnout kromě stezky taky odborku. Nemusí to být jen plnění typu „jdu bezmyšlenkovitě z bodu A do bodu Z“, ale můžeme k tomu přistoupit způsobem, kdy necháme skauty a skautky, aby nesli část odpovědnosti sami za sebe. Tábor vám k tomu poskytuje skvělou příležitost. Asistent zdravotníka ošetřuje určité typy zranění pod dozorem zdravotníka, asistent správce nářaďového stanu má na starost broušení seker a výměnu listu u pily, když se zlomí. Způsobů, jak toho využít, máte opět nespočet a je to jen a jen na naší vzájemné domluvě, jak s tím naložíte.

Je častým zvykem dělat táborové večery volnější, můžete tak například nabídnout skautům a skautkám ještě před samotným táborem, aby přišli se sportem netradičním nebo takovým, kterému se sami věnují a chtěli by ho představit ostatním (2. 9. Zkouším nové sporty nebo je organizuji). Může vám tak na táboře vzniknout třeba lakrosové hřiště nebo se dozvíte, co je to kanjam.

Foto: archiv střediska

Stezka není jen o plnění jednotlivých bodů

Kromě rozmanitých úkolů a odborek máte ve skautské stezce ještě jednu, zvláště ve spojitosti s táborem, zajímavou kategorii: výzvy. Na konci každé stezky (Země, Voda, Vzduch, Oheň) se skautům a skautkám odemyká možnost splnění určitých výzev. S ohledem na charakter výzev, je vhodné zařadit je do prostředí tábora. Revizí prošly jak stezky, tak výzvy, některé jsou upraveny, některé nahrazeny novými. Vedle Tří orlích per se tak skauti a skautky mohou pustit třeba do výzvy Věčný oheň, při které je potřeba udržet svíčku nebo ohniště 24 hodin bez zhasnutí plamene, nebo se pokusit mluvit celý den jiným jazykem.

Pomyslnou třešničkou na dortu v plnění stezky může být rituál na konci každého stupně. V závěru stezky jsou rituály krátce popsány. Je na každém oddílu, jak rituály pojme. Můžete je provázat s živly, stejně jako jsou s nimi provázány stezky. Co třeba dotyčnému zavázat oči a nechat jej nahmatat hlínu, trávu, seno, kamení, zkrátka různé složky země, odvést ho k rybníku, potoku a dát mu možnost pohlédnout na svůj odraz, na to, kým je a kým může být? Usadit jej k lesu, nechat ho poslouchat, jak se vítr opírá do stromů, vnímat svůj dech – jak vdechuje vzduch a opětovně ho vydechuje. Nakonec můžete upřít zrak do ohně, pozorovat, jak se vám odráží v očích, jak z něj sálá teplo. V této poslední části se s členem můžete pobavit o tom, co bude dál, kam bude směřovat a můžete jej nechat spát v týpí úplně o samotě, jen s ohněm a jeho myšlenkami. Celé to může být doprovázeno hudbou, čtenými příběhy, čímkoliv, co vám dává smysl ve spojitosti s takovým rituálem a oddílovými zvyklostmi.

Co dál?

Pokusil jsem se nastínit několik možností, jak je možné pracovat se skautskou stezkou, jakým způsobem lze nad jednotlivými úkoly přemýšlet, jak je pojmout v kontextu skautského tábora. Ať tak, či onak, nezapomínejte, že se jedná o nástroj, který se vám snaží věci usnadňovat, a ne komplikovat. Nevnímejte proto skautskou stezku jako soupis dogmat, nýbrž jako inspiraci, pomocníka pro pestrý a rozvíjející program.

Spousta oddílů plní hodně z výše zmíněných úkolů sama od sebe, aniž by jim to říkala stezka nebo cokoliv jiného. Přesto si troufám říct, že není tábora, který by ji obsáhl celou a který by se v ní nemohl inspirovat něčím novým, neznámým. Táborem práce se stezkami nekončí. Na konci tábora můžete mít dobře našlápnuto do dalšího skautského roku a skauty a skautky motivované do práce se stezkami.

Tipy v tomto článku jsou jen zlomkem toho, jak je možné se stezkou pracovat. Kdyby vás zajímaly další možnosti a chtěli byste vědět víc, můžete si náš stezkový tým zavolat prostřednictvím tzv. Programu na klíč a konkrétně programu Skautská stezka – jak na ni?. Všechny programy na klíč jsou dostupné na → Křižovatce. Budeme se těšit na případné setkání. Pokud vás zajímá cokoliv dalšího ohledně fungování stezky, na stránkách → stezka.skaut.cz můžete dohledat nejen tipy pro vedoucí a rádce. Mimo to si zde můžete stáhnout stezku ve formátu PDF, oddílové rozšíření a další materiály.

O autorech

Výchovný zpravodaj Zlínského kraje, instruktor na kurzec