Téma: mimořádně

Nouzový stav jako příležitost

Jak pracovat s oddílem na dálku a vyjít z mimořádné situace posíleni
Foto: Štěpán Filip

Při pohledu do prázdných kluboven by se mohlo zdát, že se český skauting zastavil. V souvislosti s celosvětovou pandemií byla mezi 10. a 15. březnem 2020 vyhlášena opatření, která ze dne na den proměnila život nás všech. Byly zavřeny školy i státní hranice, bylo zakázáno shromažďování a omezeno vycházení. Zrušeny byly též veškeré skautské schůzky a akce. Skauting se ovšem nezastavil. Stovky skautů a skautek nečekaly a zapojily se do služby Skautské pomoci. Oddíly začaly objevovat, jak přesunout svou činnost do virtuálního prostoru. Krize nám otevřela nové příležitosti, které můžeme využít pro dobro naší činnosti i celé společnosti

Rozcestník všech aktuálních informací k současné situaci: skaut.cz/koronavirus

Přehled námětů a materiálů k programu s oddílem na dálku: skaut.cz/skautingdoma

Kontakt pro všechny dotazy a potřeby k současné situaci:

Krize je příležitost

1. Omezení činnosti a uzavření doma je příležitostí dopřát si klid. Příležitostí čerpat síly, urovnávat si myšlenky, číst knížky, vzdělávat se. Není nutné mimořádnou situaci šponovat stresujícími ambicemi. Je v pořádku, pokud se potřebujeme zastavit, odpočatí budeme užitečnější.
  2. Pandemie je samozřejmě příležitostí být prospěšný a pomáhat druhým. Je důležité tak činit s rozvahou a neohrozit sebe ani nikoho dalšího. Aktuální možnosti a doporučení jsou k nalezení na skaut.cz/koronavirus.
  3. Krize a mimořádné podmínky jsou příležitostí začít dělat věci jinak. Dramatické chvíle nás donutily vstát ze židle – nedovolme, abychom si následně sedli zase na totožné místo zpátky. Využijme pohybu k dalšímu pohybu a popožeňme změny, po kterých v oddílech a střediscích toužíme. Chtěli jsme vést členy k větší samostatnosti v plnění stezky? Teď je vhodný čas. Chtěli jsme na středisku digitalizovat papírovou agendu? Teď je pravá chvíle. Věci, které doteď nešly, najednou jdou. Změny, které by jindy trvaly celé roky, nyní můžeme odehrát během pár týdnů. Pojďme dělat věci jinak a kde je to žádoucí, dělejme je jinak už napořád.
  4. Zrušení všech schůzek a akcí je neplánovanou příležitostí zažít skauting na dálku. Řada oddílů se pustila do virtuálních schůzek a dalších aktivit na doma, další mohou tuto činnost rozvíjet. Jak na to?
Foto: 140. oddíl

Jak přistupovat k programu

1.  Je důležité zůstat v kontaktu nejen s dětmi, ale též s jejich rodiči a dospělými členy oddílů a středisek. Je dobré vědět, jak kdo situaci prožívá, zda někdo nepotřebuje pomoc. Udržení kontaktu je základem pro to, abychom si udrželi vzájemnou důvěru (aby nikdo neměl pocit, že jsme na něj v krizi zapomněli) a dobře navázali, až budeme zase skautovat naplno.
  2.  Je rozumné nezahlcovat děti úkoly. Mají jich dost ze školy, řada rodin je nároky ze všech stran přetížená. Rozvoj běžných dovedností nikam neuteče, nyní je spíš čas pro osobní podporu, vzájemné sdílení, pro šíření pohody, radosti a veselé mysli.
  3.  Členové mohou samostatně plnit stezky a odborky, pokud chtějí a mají pro to dobré podmínky. Nevyžadujme to po nich, nabízejme. Je připravena speciální nabídka:
  1. Na dálku lze pořádat i společný program. Může jít o virtuální schůzky, hry, domácí rukodělky, aktivity pro celé rodiny. Vedoucí z celé země dali dohromady rozsáhlé sdílené dokumenty s náměty aktivit, zapojit se může každý. Kompletní rozcestník najdete na skaut.cz/skautingdoma.
  2. Nakonec je dobré také dále podporovat oddílového ducha. I na dálku může být užitečné prohlédnout si fotky a videa z činnosti, zavzpomínat na nejlepší zážitky roku, uspořádat živý přenos čtení z kroniky či zpívání a hraní na kytaru. O to víc se pak můžeme společně pouštět do náhradních aktivit a těšit se, až se znovu uvidíme naživo.

Zamyšlení v dalších časopisech

Co nám vzkazuje koronavirová krize? – vedle dalších informací k současné situaci najdete v dubnovém Skautském světě (2020) úvahu šéfredaktora Václava Zemana – Šíka o výchově k samostatnosti namísto k závislosti.

Jak skautujeme za nouzového stavu? – Roverský kmen (duben 2020) přináší tři glosy: z práce zdravotnice, z koordinování dobrovolnických aktivit a ze života studentky, která byla povolána do výkonu práce zdravotní sestry.

Tematická čísla Skautingu

Jak měnit skautskou výchovu k lepšímu? – krizi lze využít jako impuls ke změně. Postupy a zkušenosti k proměně oddílů i středisek najdete → v čísle z října 2019.

Jak se ve výchově postavit k technologiím? – o výzvách a příležitostech virtuálního prostoru, počítačových hrách a užitečných nástrojích se dočtete v čísle z dubna 2018
casopis.skauting.cz/archiv/duben−2018.

Jak rozvíjet mediální gramotnost? – online spojení je dobrým okamžikem pro věnování pozornosti mediální gramotnosti. Nástrahy internetu a další tipy mapuje číslo z dubna 2019
casopis.skauting.cz/archiv/duben−2019.