Téma: komentář

Přiberme rádce a rádkyně do oddílové rady!

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Občas na mě na sociálních sítích vykoukne fotka, na které je parta mladých dospělých lidí a u ní popis typu: oddílová rada z oddílu skautů / skautek připravuje plán činnosti na další skautský rok, výpravu, akci… Z usměvavých tváří vyzařuje nadšení a dá se předpokládat, že program bude skvěle propracovaný a děti si jej určitě užijí. Přesto je mi z podobných obrázků trochu smutno. Na těchto fotografiích chybí totiž ti nejdůležitější, a to rádci a podrádci. Tedy chlapci a děvčata obvykle ve věku 13 až 16 let. Oddílová rada je nedílnou součástí funkčního družinového systému a měla by sloužit hlavně k tomu, aby dospělí vedoucí společně s rádci a rádkyněmi měli prostor pro společnou diskuzi a spolupraci nad rozvojem oddílu a družin. Ve fungování odddílové rady se tak zrcadlí, zda chceme my, dospělí, hlavně vymýšlet a připravovat program pro děti, nebo raději s nimi.

Rada by neměla sloužit jako setkání animátorů zábavy, kteří připraví kompletní obsah činnosti oddílu a vše dopodrobna naplánují a rozvrhnou. Kluci a holky nemají být pouze baveni, mají se bavit i sami! To znamená, že mají mít nezastupitelný podíl na organizaci oddílu. Jejich role není v tom být jen pasivními konzumenty dokonale připraveného programu od dospělých! Nechejme rádce, podrádce i ostatní členy spolurozhodovat. Rádci musí mít možnost aktivně zasahovat do chodu a oddílová rada je k tomu vhodným nástrojem.

Pořádejme alespoň jednou měsíčně oddílovou radu s našimi rádci. Spolupracujme s nimi a umožněme jim se vyjádřit k situaci v jejich družině i k činnosti celého oddílu. Dejme rádcům prostor pro seberealizaci i za cenu, že příprava programu nebude tak dokonalá. Důležité jsou nejen pravidelné oddílové rady, ale nalezněme například na každé výpravě chvíli času pro společné jednání vedoucích a rádců. Hledejme co nejvíce aktivit, o jejichž řešeních mohou rádci rozhodovat samostatně!

Rozbíhá se nový skautský rok. Snad se budeme setkávat společně v přírodě a v klubovnách častěji než u obrazovek počítačů. Kromě běžných akcí oddílů nás čekají i pravidelné oddílové rady. Nezapomeňme do nich včlenit rádce a podrádce družin. Zapojme děti do přípravy programu. Je to jejich oddíl a dejme jim příležitost jej aktivně ovlivňovat a řídit!

Mnoho let vedl oddíl skautů, nyní se věnuje vlčatům a