Téma: instant

Polarizující otázky skautingu

Dilemata skautingu si nenechávejme pro sebe, pracujme s nimi
Foto: Lucie Horáková – Basa

Skauting má na rozdíl od jiných volnočasových aktivit ambici ovlivňovat své členy i po stránce morální a duchovní. Jak si ale opravdu poradíme s těžkými otázkami, které skauting a život přináší? Dokážeme najít svůj opravdový názor a srozumitelně ho obhájit před ostatními?

Cíl:Rozvíjet schopnost formulovat vlastní názor a diskutovat ho s ostatními. Rozvíjení schopnosti odhalit podstatu svých názorů a argumentovat ji. Zamyšlení nad ideovými základy skautingu a jejich projevy v životě.
Účastníci:Minimálně 5, věk 15+ (aby pro ně byly diskutované otázky pochopitelné)
Délka:cca 1 h
Prostředí:Příjemné, pohodlné a klidné, např. u čaje
Materiál:Natištěné karty, manuál pro moderátory (viz Materiál)

Průběh

Po uvedení programu (stačí proslov o důležitosti diskuze o těžkých otázkách v rámci skautingu, ale může být i sofistikovanější – scénka, konfliktní situace, která nastala v realitě, …) se účastníci náhodně rozesadí ke stolům s otázkami. U každého stolu je instruktor, který otázku uvede. Každý účastník dostane oboustrannou kartičku se zopakovanou otázkou a na jedné straně s odpovědí ano, na druhé ne, viz doprovodné Materiály.

Účastník musí během krátkého času na přípravu (cca 2 min) zaujmout názor a podpořit ho pár argumenty, které si v odrážkách napíše na kartičku, buď na stranu Ano, či Ne.

Po přípravě všichni ukáží svou kartičku a zdali odpovídají Ano / Ne. Poté během cca 7 minut v kolečku představí své argumenty. Argumenty píší dopředu na kartičku proto, aby se příliš neovlivňovali během kolečka. Kartičky jim zůstanou, aby se k nim mohli po programu vrátit.

Pokud jsou odpovědi podobné a otázka nevyvolává velkou diskusi, instruktor debatu posouvá nadnášením doplňujících otázek a modelových situací. Tipy pro moderátory jsou také mezi Materiály. Zároveň moderátor hlídá případné vyostření diskuse nebo osobní útoky mezi účastníky.

Po vypršení časového limitu se účastníci promíchají a přesouvají k jinému stolu a pokračují stejným způsobem. Na jednu otázku je tedy třeba cca 10 min. Účastníci si nechávají svoji kartičku s otázkou a odpovědí, aby mohli o tématech dále přemýšlet a diskutovat.

Pokud během programu nenastanou zásadní rozpory nebo neočekávané situace, není potřeba reflexe programu.

Otázky

Otázky můžete ladit dle svých potřeb, v případě VLK Oikos byly tvořeny malým online průzkumem, aby byly dostatečně polarizující. Výsledky průzkumu a tipy na další otázky najdete mezi Materiály.

Doporučené otázky:

1. Může o sobě někdo prohlásit, že našel nejvyšší Pravdu a Lásku?
  2. Skautský vedoucí má „větší povinnost“ dodržovat morální zásady než skaut stejného věku, který se přímo nepodílí na výchově dětí v oddíle.
  3. Může oddílová porada probíhat v hospodě, kde si všichni (i nezletilí) dají pivo?
  4. Skaut, který maximum volného času věnuje druhým, zanedbává povinnost k sobě.
  5. Může být člen KSČM skautem?
  6. Jsou skauti lepšími občany naší vlasti než neskauti?

Všechny materiály najdete na bit.ly/polar_otazky.

Program vznikl na objednávku VLK Oikos v kooperaci s projektem Hledání prvního principu, který se snaží rozvířit debatu nad principem „povinnost k Bohu“ a nabídnout k ní podněty, materiály, semináře i programy na míru. Viz skautskyinstitut.cz/hledani-prvniho-principu. Autory programu jsou Anče Doupovcová – Tlampa, Ivana Čurdová – Bzííí, Pavel Fornůsek – Stopař, Aleš Vitinger.

Hledá první princip a rád o něm debatuje, jinak dělá #