Téma: občanství

Jak dělat dobro dobře?

Přemýšlení o prospěšných akcích, aby dávaly smysl všem, kterých se týkají
Foto: Tomáš Tkáčik – Rozum

Proč chceme dělat dobro? Jak víme, že dobro pro nás je i dobro pro jiné lidi? Jak pomáhat tak, aby to mělo smysl? Tyto otázky si můžeme klást, když se rozhodujeme aktivně zasahovat do dění okolo nás. Lze k nim přidat zamyšlení nad tím, jak přispívat pozitivním věcem společně s oddílem a zapojovat do toho děti způsobem, který je naučí mnoho dovedností, které se jim budou v životě hodit.

Inspirací a metodickou podporou mohou být dvě iniciativy Junáka – českého skauta: Skautský dobrý skutek, který zažije své třetí opakování v květnu tohoto roku, a tzv. Informovaná akce, která staví na stejných základech, jen se zaměřuje vedle našeho bezprostředního okolí i na zbytek světa a na to, jaké má náš životní styl dopady na lidi i místa, jež nikdy v životě neuvidíme.

Skautský dobrý skutek

Dobrý skutek je prostředkem k naplňování jednoho ze základních principů skautingu – povinnosti k druhým. Je-li konání dobra naší každodenní a nedílnou součástí, proč existuje akce Skautský dobrý skutek (SDS)? Běžně a každý den se snažíme, abychom dobré skutky dělali jako jednotliví skauti a skautky. SDS je pobídka, jak větší dobrý skutek provést s družinou nebo oddílem, dobře jej zvolit, promyslet, zapojit do něj všechny členy. A jako správná pobídka je i určena časem. Protože spoustu věcí, které můžeme udělat kdykoli, neuděláme nikdy. SDS chce posílit povědomí o dobrých skutcích přímo ve skautském programu (tedy nejen jako slogan) a posílit vztah mezi skautským oddílem a prostředím, v němž působí.  

Jak na to?

Zapojit se do Skautského dobrého skutku není nijak složité. V nejjednodušší verzi stačí vymyslet nějakou akci a vyplnit přihlášku, kterou naleznete na skaut.cz/dobryskutek. Základní údaje za vás po přihlášení vyplní SkautIS  a na vás bude dopsat několik údajů spojených s vaším projektem, požádat si o plakáty nebo třeba o minigrant. Pak už „jen“ akci naplánujete a zrealizujete. Zaštítíte-li svůj projekt akcí Skautský dobrý skutek, dáváte tím svému středisku, okresu nebo celé organizaci možnost informovat o souběžně probíhajících akcích, které zaujmou média. Zároveň vědomí toho, že něco podobného dělají desítky dalších oddílů ve stejnou chvíli, může být pro účastníky motivující. A je to také o vzájemném sdílení nápadů, kdy se vaším projektem může jiný oddíl inspirovat při konání dobra. Ale můžete se do toho pustit i trochu víc z gruntu a položit si několik otázek jako například: Děláme dobro skutečně dobře? Vědí všichni účastníci, proč právě tohle děláme a proč tu jsou? Co nám uspořádání akce přináší a dává nám smysl ji dělat? A co tím přineseme ostatním?

V metodice Skautského dobrého skutku se dočtete mnoho tipů na to, jak lze váš projekt připravovat. Jednou z myšlenek je snaha provázat akce jednotlivých oddílů co nejvíce s okolím jejich klubovny, s městem, kde působí, či jiným místem, které je pro daný oddíl významné. Rozhlédněte se kolem sebe a určitě najdete místo či třeba organizaci, kde můžete být prospěšní. 

Dočíst se také můžete o žebříčku participace neboli míry zapojení mladších členů do výběru a plánování akce. Skauting se snaží vychovávat aktivní mladé lidi, kteří se zajímají o svět kolem sebe, ale sebedůvěra a schopnosti, které jsou k tomu potřeba, se budují postupně. Jednotlivé příčky participačního žebříku nám umožňují uvědomit si, jak velký aktivní podíl v rámci procesu příprav akce dětem dáváme. Zda je náš vzájemný přístup partnerský.

Výše uvedené odstavce lze naplnit například tak, že se místo schůzky v klubovně vydáte do jejího okolí a společně budete hledat možnosti, kde byste mohli „páchat dobro“. Můžete děti rozdělit i na několik skupin, kdy každá bude mít za úkol dívat se na své okolí jinýma očima – jedni budou hledat, jak pomoct přírodě, druzí se budou dívat po skupinách lidí, kterým můžete udělat radost, a třetí třeba na očividné problémy, což může být rozbitá lavička v parku. Tento postup nám možná zabere více času, ale jelikož se děti účastní vymýšlení a vytváření projektu (nevolí se předepsaná cesta dobra), projekt považují za svůj a mají vyšší motivaci pro jeho úspěšnou realizaci.

A co tedy dělat? „Úplně všechno“ může znít otřepaně, ale vlastně to tak je. Inspirace se dá čerpat z více než 10 vzorových projektů v již zmiňované metodice. A přinášíme i několik příkladů akcí, které se uskutečnily v loňském roce.

  • Chtěli byste radši dělat něco, při čem můžete být v klubovně? Skauti z Brna se spojili s vozíčkářkou Haničkou, která je malířka a ke své tvorbě tak potřebuje plátna. Holky a kluci se sešli v klubovně, kde se společně pustili do výroby malířských pláten i s rámečky. Hanička tam byla s nimi a měli tak možnost se vzájemně poznat. Najdete ve svém okolí člověka, který by třeba podobnou pomoc uvítal?
  • Skauti z Plzně se kromě výroby hmatové pohádkové knížky pro nevidomé zaměřili na děkovné dopisy s obrázky pro americké veterány, kteří osvobodili Plzeň. Je na vás, komu chcete poděkovat nebo udělat radost. Nemusíte posílat dopisy s obrázky, ale třeba písničky, nějaké drobné výrobky nebo něco podobného.
  • Rádi v družině či oddíle pečete? Můžete stejně jako skauti z Plzně upéct perníčky (nebo něco jiného) a udělat z nich balíčky. Do každého z nich přidejte citát, vtip či inspirativní text. Když se vám podaří přesvědčit lidi, že za takový balíček opravdu nic nechcete, můžete se radovat z vámi vykouzlených úsměvů.
  • A co takhle něco vyrobit a pak se dívat, jak to někdo prakticky využije? Můžete například jako skauti z Brna v klubovně dát nový život starým polštářům, vyčistit je a ušít na ně nový povlak. Oni je následně darovali lidem bez domova, nabídli jim čaj z termosky a s některými si při té příležitosti mohli popovídat.
  • Nechce se vám nic vyrábět? Nechte se inspirovat skauty z Chotěboře, kteří zorganizovali dobročinný běh, a tím podpořili rodinu jedné skautky, která bojuje s leukémií. Po běhu pro veřejnost připravili kulturní program u klubovny ve formě divadla, táboráku a písniček.
  • Všechny projekty, které jsou zmíněné výše, jsou pro vás nudné? Nejsou pro vás výzva? Tak v tom případě vás může inspirovat už jen skautský koncert, který uspořádali roveři z okresu Šumperk. Nejen že koncert organizovali, ale zároveň na něm vystoupili a byli hlavním bodem programu. Peníze ze vstupného věnovali na pomoc postiženému dítěti, a aby toho nebylo málo, udělali vystoupení v rámci setkání se seniory v Domově důchodců.
  • To skauti z Domažlic kromě úklidu v úvozu pomáhali s rekultivací tím, že vysázeli kolem stovky nových stromů. Podařilo se jim navázat spolupráci s Domažlickými městskými lesy, které jim poskytly veškerý materiál.
  • Mateřská škola Lidečko má díky skautům z Lidečka ukázkový hmyzí hotel. Vyrobili jej ve spolupráci s obcí a rozšířili tak smyslovou stezku v areálu mateřské školy. Zároveň připravili informační tabulku.
  • Raději byste věděli, pro kterou skupinu lidí budete připravovat program? Skauti z Brna se rozhodli navštívit děti v nemocnici a také připravili program pro děti z azylového domu pro matky s dětmi.
  • Jste spíše zaměření na ochranu životního prostředí a vzdělávání o přírodě? Skauti z Prahy se rozhodli uspořádat veřejnou akci, při níž uklidili černé skládky a odpadky z Proseckých skal, aby tak nejen pomohli přírodě, ale zároveň pomohli tomuto místu ukázat jeho krásu a zajímavost.

Skautský dobrý skutek 2017

V průběhu 3 týdnů, konkrétně od 21. dubna do 14. května, ukážeme společnosti, jak umíme být prospěšní a pomáhat jiným. Přihlašovat se můžete na skaut.cz/dobryskutek. Přestože uzávěrka přihlášek, v rámci kterých šlo žádat o minigrant či plakát, byla do konce března, i teď má smysl projekt přihlásit a dát tak o něm vědět. Máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte napsat na .

Ač chceme konat lokálně, je zajímavé přemýšlet i v širších, globálních souvislostech. Lidé i místa na různých kontinentech jsou dnes vzájemně propojeni. Spojují nás pravidla obchodování, pohyb lidí, zboží, technologií, politická rozhodnutí i příběhy, které se o světě vypráví (v médiích, ve školách). Naše každodenní rozhodnutí tak mají vliv na lidi a místa, která možná v životě neuvidíme, a opačně. Informovaná akce (IA) má být prospěšná okolí a širšímu světu a zároveň vzdělávat zúčastněné. Můžete tak svůj projekt v rámci SDS propojit s IA a např. v sobotu 13. 5., kdy slavíme Světový den pro fair trade a na různých místech po republice se bude odehrávat piknikový happening na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů Férová snídaně NaZemi, uspořádat tuto akci ve vašem městě. Uděláte tím radost spoluobčanům, společně se potkáte na nějakém příjemném místě a můžete debatovat o tom, co fair trade je.

Co je to informovaná akce?

Skauting je celosvětovým hnutím a Baden-Powell věřil, že má v sobě sílu, která může vést ke změnám. Změnám, které se skrz skautské oddíly rozšíří do celého světa. Globální informovaná a reflektovaná akce je možnost, jak lokální dobrý skutek propojit s globálním rozměrem. Na základě porozumění širším souvislostem účastníci akce určí, k jakým pozitivním změnám chtějí přispět a věnují dostatečný prostor k vyjasnění důvodů, proč uskutečňují zrovna tuto akci, promyslí, jaké by mohla mít nezamýšlené důsledky a hledají paralely v jiných částech světa. Akce je zakončena reflexí, která shrnuje učení o tématu i zkušenosti z jejího plánování a realizace. 

Globální rozměr pak tematicky propojuje roviny blízkého (místo, kde žijeme) a vzdáleného (zbytek světa). Námětem mohou být společné globální výzvy, např. odpovědná spotřeba nebo třeba porovnání jevu, který se děje u nás (městská chudoba, znečištění a práce s odpady) i v jiných zemích. Informované akce mohou tak být příležitostí pro starší skauty a skautky či rovery a rangers, jak přemýšlet o projektu, který může upozornit na jev, který je pálí a rádi by zapracovali na jeho změně.

Dvě kritéria informované akce

Je informovaná a doprovázena reflexí

  • Na základě porozumění širším souvislostem účastníci určí, jakým pozitivním změnám chtějí přispět a věnují dostatečný prostor k vyjasnění důvodů, proč uskutečňují zrovna tuto akci, a promýšlí, jaké by mohla mít nezamýšlené důsledky.
  • Je doprovázena reflexí, která shrnuje učení o tématu i zkušenosti z plánování a realizace akce. Akce je tedy nástrojem učení celé skupiny.

Má globální rozměr

Akce tematicky propojuje roviny místa, kde žijeme, a zbytku světa:

  • skrz společné globální výzvy: jsme součástí problému i jeho řešení (např. odpovědná spotřeba, klimatická změna, negativní dopady mezinárodního obchodu)
  • za použití paralel: tytéž jevy, které se dějí u nás (urbanizace, lokální konflikty, městská chudoba a sociální vyloučení, porušování lidských práv) se dějí i v ostatních zemích, můžeme se poučit ze zkušeností druhých a vzájemně se podpořit
  • podporováním solidarity s lidmi v jiných částech světa: akcí podpoříme jinou skupinu v jejím úsilí
  • rozvíjením kompetencí globálního občanství (tj. jednání ve prospěch spravedlnosti a rovnosti, porozumění vzájemné propojenosti světa, udržitelný život, zacházení s rozmanitostí a respekt k odlišnosti, nakládání s konflikty, kritické myšlení a otevřená mysl a etická odpovědnost a angažovanost). 

Není snadné naplánovat a realizovat akci, která zcela splní všechna kritéria. Nicméně věříme, že se jimi lze inspirovat a alespoň se snažit o jejich naplnění. Provedení lze přizpůsobit potřebám skupiny. Funkční může být pravidlo věnovat dostatek času a pozornosti přípravě a stejně tak uzavření a zhodnocení akce. Reflexi nelze ničím nahradit, protože až díky zpětnému pohledu se informovaná akce stává silným nástrojem (po)učení. Je vhodné, aby reflexi měl někdo na starost, aby byla důkladná. Více o reflexi, co si pod ní vlastně představit a proč o ní mluvíme jako o silném výchovném nástroji, se lze nejen dočíst v již zmiňované metodice Skautského dobrého skutku na str. 38, ale zároveň také v článku od Dana Vykoukala Rozumíme reflexi (?) z únorového čísla Skautingu 2017 na str. 43.

V případě, že byste přemýšleli o tom, uspořádat nějakou informovanou akci (např. Férovou snídani), lze kdykoliv, i v rámci SDS až do listopadu 2017, podat žádost o grant přes výzvu na Křižovatce: Grantová výzva II – máš radši činy místo řečí?

Způsobů, jak dělat dobro, je mnoho. Inspirací může být právě Skautský dobrý skutek nebo Informované akce. Základem obou metod je, že staví na společném přemýšlení a hledání smyslu, proč chceme činy dělat. Akce, pro které se rozhodneme, tak mohou mít velký smysl nejen pro příjemce, ale i pro nás samotné. Tyto dvě metody (SDS a Informovaná akce) slouží jako inspirace s příklady, avšak je na každém, jakou cestu konání dobra si zvolí.

Jednejme lokálně, mysleme globálně!

Dělejme svět lepším!

O autorech

Věnuje se metodám a lektorování globálního rozvojovéh
Druhým rokem má pod palcem Skautský dobrý skutek.