Téma: inspiro

Sportovní hry v přírodě

Jaro a léto jsou skvělou příležitostí vyzkoušet venku něco nového. Přinášíme náměty na několik netradičních sportů, kterými lze rozšířit naši radost z přírody
Foto: Zuzana Havlinova

Discgolf

Discgolf je hra s létajícími talíři odvozená od klasického golfu. Disk se hází z určeného místa na jamku, kterou může tvořit pařez, kůl či strom. Výhodou je, že se dá hrát kdekoliv v přírodě, a co víc, čím rozmanitější terén (a tedy zajímavější umístění jamek), tím lépe.

Lesní golf

Lesní golf je další hra inspirovaná golfem. Cílem je dostat tenisový míček pomocí dřevěné hole co nejmenším počtem úderů do jamky. Větší část hřiště musí být umístěna v lese, rozmanitosti terénu se však meze nekladou. Předností obou golfových her je, že umožňují zakoušet zajímavá pravidla golfu, aniž by bylo nutné ničit životní prostředí golfovými hřišti.

Brännball

Brännball je pálkovací hra podobná baseballu či softballu. Hraje se na louce s tenisovým míčkem a pálkou vyrobenou z prkénka. Hra je dynamičtější než výše zmiňované sporty a zabaví se u ní i malé děti či méně sportovně zdatní jedinci. Jedno z pravidel totiž říká, že pálkař si nadhazuje sám do té doby, než dobře odpálí, takže si každý přijde na své. Z osobní zkušenosti musím říci, že pro naši malou věkovou kategorii je brännball nejoblíbenějším sportem už několik let.

Fotorally

V této variantě orientačního běhu rozdělíme hráče do skupin. Každá skupina obdrží na startu mapu se zakreslenou linií postupu a sadu fotografií. Na linii jsou zakreslena a očíslována kontrolní místa. Jednotlivé fotografie jsou označené písmeny, např. A, B, C atd. Úkolem družstva je přiřadit správnou fotografii ke správnému místu. Družstva startují v předem určených intervalech. Vítězí to družstvo, které má v cíli nejrychlejší čas a fotografie správně přiřazené k jednotlivým kontrolním bodům.

📖

Sport jako prostředek skautské výchovy

Metodika toho, jak nakládat se sportováním ve skautském programu (Káťa Šmajzrová, Skauting, 2015)

Lékárnice a trenérka s nadšením pro hory a přírodu.