Téma: literatura

Hry pro rozvoj skupinové spolupráce

Došla ti inspirace, co si zahrát na příští schůzce nebo výpravě? Autorky Soňa Hermochová a Jana Vaňková ti možná pomohu. Přicházejí totiž s publikací, která nabízí širokou škálu aktivit pro práci se skupinou. Kniha je určena především mimoškolním pedagogům, takže i skautský vedoucí si v ní přijde na své.

Je rozdělena do dvou částí. Užitečná mi připadá zejména druhá polovina knihy, která přináší konkrétní tipy, jak pracovat se skupinou a na co si případně dát pozor. Místy autorky zmiňují i důležitá pravidla, kterých by si každý vedoucí měl být vědom, pokud chce se skupinou pracovat bezpečně. Ta ale musí čtenář v textu hledat, chybí srozumitelný přehled.

Nejhodnotnější je potom samotný inventář her, který nalezneme v poslední třetině knihy. Je rozdělen podle zaměření her a autorky zde uvádějí už konkrétní aktivity, a to včetně souhrnu, pro kterou věkovou kategorii je hra určena, kolik času zabere a jak velká skupina ji může hrát. Zajímavý je také prvek Kritéria pozorování, kde autorky uvádějí, čeho si má vedoucí při dané aktivitě všímat. Upozorňují i na některá Úskalí, která může daný program přinášet.

Pokud ale čtenář potřebuje teoretický úvod k práci se skupinou, bude v této knize hledat marně. První část publikace se zabývá pouze otázkou volného času jako takovou a čtenáři nepřináší žádné užitečné informace. Některé úvodní kapitoly jsou jen plýtváním cizími slovy. I v úvodu praktické části autorky vyprazdňují některé pojmy – například kapitola Cíle a principy přípravy her čtenáři nevysvětluje, jak tvořit měřitelné cíle, s nimiž by mohl dál pracovat.

Obecně je podle mého názoru kniha vhodná čistě jako nápadník, nikoliv jako zdroj teoretického základu, který je k práci se skupinou potřeba. 

Hermochová, Vaňková: Hry pro rozvoj skupinové spolupráce (Portál, 2014)

O autorech