Téma: editorial

Pečovat o dobré vztahy

Foto: David Kolář

Dlouhodobě nejžádanějším tématem mezi čtenáři Skautingu jsou mezilidské vztahy. Jak zvládat konflikty mezi vedoucími, jak citlivě vstřebat milostné vztahy v oddíle, jak vést děti k tomu, aby se k sobě uměly chovat – to jsou otázky, které možná řešíme tak nějak neustále a často bychom si v nich rádi udělali jasněji.

Dobré vztahy mezi členy našeho společenství bychom si přáli asi všichni – vždyť skauti a skautky jsou přáteli všech lidí dobré vůle a sobě navzájem dokonce bratry a sestrami. Fungující kolektiv se bez zdravých vztahů neobejde a vůle k nim platí za jeden z nejvyšších cílů, které si ve výchově vůbec můžeme klást.

Co je to ale ten dobrý vztah? Jak se pozná? Je to přátelství, kamarádství? Je to tehdy, když se na sebe můžeme spolehnout? Když si důvěřujeme? Když se máme rádi?

Náš vztah vůči každému člověku je jedinečný. Někdo je nám kamarádem, druhý třeba životním partnerem, třetího vůbec neznáme – – a přesto vstoupí do našeho života a my se k němu budeme muset nějak vztáhnout, zaujmout určitý vztah. Můžeme dobré vztahy definovat? Třebaže jsou naše vztahy značně rozmanité – tu velmi vřelé, tu spíše diskrétní – můžeme napříč nimi hledat určité společné principy, kterých stojí za to se držet.

Třeba respekt k druhému. Tedy ochota přijímat jej takového, jaký je, bez ambice jej nějakým způsobem ovládnout nebo přelstít, bez ambice mu ublížit. Nebo vzájemná rovnost, která s respektem úzce souvisí a ukazuje, že v mezilidském vztahu nemá být nikdo pánem nad tím druhým. Vodítkem pro takové principy může být náš skautský slib, ve kterém přísaháme sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce. Pravda ve vztahu, to je upřímnost, snaha o vztahy čisté a věrné. A láska – ta vyjadřuje, že nám na druhém záleží a chceme pro něj to nejlepší, ať už je to kdokoli.

Spojení pravdy a lásky – prolnutí rozumové a emoční složky – vede k dovednosti, která je pro vztahy klíčová – k empatii. Empatie je schopnost vcítit se do pocitů a jednání druhé osoby a jako taková nám umožňuje lépe porozumět tomu, co by jinak snadno mohlo být zárodkem rozepří. Jde o projev emoční inteligence, neobejde se bez ideje lásky, snahy chtít náš vztah rozvíjet a sváry překonávat –– stejně tak se ale neobejde bez ideje pravdy, neboť si žádá otevřenost a upřímné hledání, nezatížené vlastními předsudky a soudy.

Snaha porozumět druhým je klíčem k dobrým vztahům. Stojí mnoho energie, učení a pokory. Neméně důležitá a často neméně těžká je přitom snaha porozumět též sám sobě.

Členové našich oddílů jsou ze všeho nejvíc formováni příkladem, který jim nastavujeme. Chceme-li je tak vést k dobrým mezilidským vztahům, musíme začít u sebe. Musíme sami zpozornět a přemýšlet, jakým vztahům přispívá naše vlastní chování, náš způsob řešení konfliktů mezi vedoucími, náš přístup k dětem.

Abychom tomuto snažení poskytli pár základních vodítek, rozhodli jsme se vyslyšet volání po tématu vztahů a věnovat mu následující dvě desítky stran. V tomto čísle se tak dočtete o umění komunikace –– která je alfou a omegou každodenní reality vztahů – nebo také o práci se vztahy milostnými. Přinášíme též rozsáhlé svědectví oddílu, který se vydal na nelehkou cestu partnerské a respektující výchovy, stejně jako rozhovor s autory tohoto konceptu. A v neposlední řadě nabízíme v rubrikách Gejzír a Rozcestník přehled tipů na aktivity, prvky programu nebo další doporučenou literaturu, doplněný o širší zpracování dvou vybraných her v osvědčeném formátu Instantu.

Snad vám tyto materiály poskytnou aspoň určitou inspiraci a orientaci na cestě k rozvoji vlídných a hezkých

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk