Téma: rozhovor

Odhodlání klást si otázky

O nové odborce Občan s jednou z jejích autorek
Foto: Forbes

Čím se odborka Občan vyznačuje mezi ostatními?

Ostatní odborky navádí kluky a holky relativně přímočaře k tomu, jak odborku plnit. U Občana jsme se spíše snažili nastínit směr, kterým by zkoumání mohlo jít, ale necháváme na každém skautovi nebo skautce a jejich patronech a patronkách, jak ta cesta bude vypadat. Není přesně dané, kolik bude mít její plnění kroků, co se cestou naučí a jak k této cestě přistoupí. Je tudíž důležitá role patrona a jeho zvídavých a dobře cílených otázek. Aktivity jsou postavené tak, že vyžadují aktivní a kritické zkoumání, které by bez patronů šlo jen těžko.

Vnímáš jako problém, že je odborka vystavěná podobně jako stezka, kterou mělo hodně oddílů problém začlenit do své činnosti?

Občan se snaží poskytnout inspiraci k vlastní cestě učení a v tomto se stezkám podobá. Aktivní občanství pro nás není daná věc, ale spíše něco, co si každý musí sám promyslet a sám se k tomu vztáhnout. Sebehodnocení, reflexe a kritické přemýšlení tudíž od podstaty tohoto tématu nejde oddělit.

To jsme se snažili promítnout i do cíle odborky, ve kterém pracujeme s nejistotou, že všechno může být taky trochu „jinak“, než jak jsme to doposud vnímali a vyhodnocovali. Můj vztah k demokracii i chápání vlastní role v ní může procházet proměnami. Že to zároveň bytostně ovlivňuje zbytek společnosti, vyžaduje odhodlání a odvahu klást si zvídavé, někdy možná nepříjemné otázky a neustále přehodnocovat, co jsme si už v hlavě ustálili.

Na co by měli při plnění odborek dávat vedoucí nejvíce pozor?

Aby kladli dobře promyšlené otázky a ne zas tolik odpovědí. Určitě by měli být pozorní k záměru, který za těmi aktivitami je, a dále přemýšlet, jak podpořit plnitele, aby toho prozkoumal co nejvíce. 

Kterou z aktivit Občana bys vyzdvihla jako obzvlášť vydařenou?

Mám takový milý vztah k aktivitě Kořeny kolem nás, protože upozorňuje, že to, odkud pocházíme, si neseme i do budoucna. Líbí se mi na ní ta paralela s demokracií. Baví mě, jak je 

zvídavá, že opravdu navádí k tomu, aby se lidé kolem sebe aktivně dívali a vnímali původ věcí. A že ty věci mají nějaké příčiny, kořeny a rozměry, které třeba teď na povrchu nevidíme, ale ony přitom hrají zásadní roli.

Jako důležitější pro život v občanské společnosti ale vnímám aktivity Společná představaSpolečné řešení. Přijde mi na nich zásadní naslouchání ostatním a zohledňování jejich zájmů. Věřím, že na úrovni oddílu lze společné soužití krásně trénovat.

Rozvíjí odborka Občan spíš skauta jako jedince, nebo jej rovnou vede k tomu, aby byl prospěšný svému okolí?

To je pro mě jedna a ta samá věc. Snažili jsme se její aktivity vystavět tak, aby byl člověk vedený k zájmu o to, co se děje kolem něj. To se ale zároveň nemůže dít, aniž by zkoumal, jakou roli v tom hraje on sám. Přijde mi, že to třeba ve stezkách trochu chybí. Něco si myslím, něco dělám, ale stejně důležitá otázka pro mě je kriticky reflektovat, proč si to myslím, proč mi to zrovna takto dává smysl a jaké to má dopady. To jsme se snažili aktivitami probouzet. Jestli se to podaří, se teprve uvidí v praxi. Moc bychom si přáli, aby to tak bylo.

Rozhovor vedl Twist.

Vendula Menšíková

Vendula Menšíková je spoluautorkou odborky Občan. V rámci projektu Skauti na Zemi se s ostatními lektory a lektorkami pokouší otevírat širší souvislosti toho, co děláme, co neděláme a proč. Pracuje v analytickém centru Glopolis zabývajícím se globální politikou. Ráda tančí, lenoší a zkoumá, v jakých příbězích lidé žijí a jak jim co dává smysl. Dobře je jí na horách a na houbách.