Téma: rozcestník

Kde pokračovat v hledání inspirace, výchovných nástrojů, aktivit a ověřených informací?

Nabízíme několik možností, kam se vydat dál
Foto: David Kolář

Literatura

Environmentální výchova: od cílů k prostředkům

Říkáte si, co to vlastně ta environmentální výchova je? Odpovědi snad najdete v této publikaci, společně s konkrétními hrami, aktivitami, projekty a spoustou dalších materiálů k využití v oddíle. (Jan Činčera, 2007)

Jak kultura utváří diskuzi o klimatické změně

Změny klimatu jsou vědecky dokázaným faktem. Proč je tedy společnost v této otázce tak rozdělená? Podle amerického profesora Andrewa J. Hoffmana představuje změna klimatu nejen environmentální, ale také kulturní problém. S různě zkreslenými názory na změny klimatu se můžete setkat i při diskuzi v oddíle. Jak pochopit původ různých postojů k tomuto problému a překonat kulturní rozkol s tím spojený? Na to nabízí tato kniha náměty. (Andrew J. Hoffman, 2017)

Metodiky

Lidé v pohybu

Metodika Skautů na Zemi vysvětluje, jak pracovat s kontroverzními tématy na příkladu uprchlické krize. Popsané výchovné metody však mohou být užitečným pomocníkem i při vypořádávání se s tématem klimatické krize a jeho zapojení do oddílového programu. (Skauti na Zemi, 2016)

Moje cesta ke světu: Portfolio globálního vzdělávání

Dosud vzniklé metodické materiály, výchovné i strategické nástroje a programy globálního vzdělávání od Skautů na Zemi, všechny hezky pohromadě v této nové publikaci – protože o klimatické změně se těžko baví bez globálního kontextu → skautinazemi.cz/portfolio.

Příroda kolem nás

Sice starší, ale pořád velmi užitečná metodika Junáka, která se zaměřuje na to, jak s vašimi členy rozvíjet pozitivní vztah k přírodě, a trocha ekologické výchovy k tomu. (Junák – český skaut, 2008).

Směs pro les

Hravý soubor aktivit a jednoduchých programů od Hnutí Duha k využití při návštěvě lesa. Ke stažení na webu → smesproles.cz po vyplnění formuláře a zadání hesla „Směs-pro-skauty”.

Weby

Fakta o klimatu – chybí vám tu více faktických informací? Na tomto přehledném webu najdete spoustu ověřených infografik a datasetů od vědeckých institucí, které můžete snadno využít k přiblížení vědeckých poznatků při diskuzi v oddíle nebo kmeni.
faktaoklimatu.cz

Hra o zemi – kalkulačka ekologické stopy – jakou měrou vlastně zatěžujete planetu svojí každodenní spotřebou? Co můžete vy konkrétně dělat pro to, abyste tuto zátěž snižovali? Vyzkoušejte si třeba i s dětmi v oddíle tuto kalkulačku a přijďte na to, jak jste na tom se svou spotřebou právě vy.
hra-o-zemi.cz

Ekoškola – projekt enviromentální výchovy ve školách nabízí cesty, jak zapojovat žáky do chodu a rozvoje školy směrem k environmentální odpovědnosti – rozhodně však není užitečný jen pro školy, ale můžete se jím inspirovat třeba při zapojení svých členů do péče o klubovnu a cestě k šetrné spotřebě.
ekoskola.cz

Člověk v tísni: Klimatická změna – online kurz Člověka v tísni byl vytvořen pro pedagogy základních a středních škol, kteří chtějí učit o změně klimatu a nabízí jim informační a metodickou podporu. Ale jak sami autoři píší – je otevřen komukoliv se zájmem o téma – rozhodně se vám tak bude hodit při zapojení tématu do oddílového programu.
bit.ly/kurz-klima

Filmy

Klimatická změna očima dětí – krátké edukační video pro vlčata a světlušky, které ve stručnosti představí změny klimatu, může být atraktivním způsobem, jak s dětmi téma otevřít. Navíc jej můžete spojit s procvičením angličtiny – video je s anglickými titulky.
bit.ly/klima-deti

Krajina v tísni – jakými způsoby doléhají změny klimatu na českou krajinu, zemědělství a v důsledku na náš každodenní život? Co můžeme pro snižování těchto dopadů dělat? To je populárně-edukativní formou vysvětleno v tomto dokumentu od Člověka v tísni a může to být zpestřením programu pro skauty a skautky a otevřením diskuze.
bit.ly/krajinavtisni

O autorech

Skautuje v oddíle vlčat a skautů v Brně, jehož vedení