Téma: rozcestník

Kam sáhnout, když chci s přírodou v oddíle lépe pracovat?

Foto: Petr Čížek – Pešl

Inspirativní čtení

Karpatské hry

Kultovní Nevrlého kniha, která popisuje autorovy cesty po Karpatech. Cenná je jak praktickými tipy pro putování v horách, tak svým osobitým malebným popisem krajiny. Neměla by chybět hlavně ve výbavě roverů, pro které je putování jedním z důležitých prvků programu. (Miloslav Nevrlý, Vestri, 2006)

Cesta životem a přírodou

Autobiografie popisující životní cestu známého přírodovědce, malíře, spisovatele a duchovního otce woodcraftu a skautingu, kterého příroda formovala po celý život. (E. T. Seton, Orbis, 1977)

Další inspirativní čtení:

Walden aneb život v lesích (H. D. Thoreau, Odeon, 1991)

Malování podzimu (Jaromír Vlk, Junák, 2000)

Zelená svatozář (Erazim Kohák, Slon, 2006)

Metodiky

Objevujeme přírodu

Zásadní kniha dnešní environmentální výchovy. Autor v ní představuje svůj koncept tzv. flow učení, jehož cílem je, aby děti naprosto pohltil. Nejedná se o žádnou teoretickou příručku. Právě naopak. Ke každé fází flow učení autor uvádí několik aktivit a her. Na závěr pak ukazuje, jak jednotlivé aktivity spojit dohromady, aby celá lekce dávala smysl. (Joseph Cornell, Portál, 2012)

Příroda kolem nás

Skautská metodika o všech hlavních aspektech přírody v programu oddílu. Byla vydána jako příručka ke stejnojmenné oblasti skautských stezek. Ale nesáhnout po ní jen proto, že nepracujete se stezkou, by bylo velkou chybou, protože obsahuje jak metodické obecné rady pro práci s tématem přírody, tak tipy na konkrétní aktivity i propracované hry. Kniha je volně dostupná na Křižovatce. (Petr Klápště – Hříbek a kol., Junák, 2008)

O přírodě

Výpravy za dobrodružstvím

Kniha je tvořena tipy na výpravy do přírody rozdělenými podle ročních období. Každá výprava se skládá z činností, které můžeme v přírodě dělat, a upozorňuje na přírodní zajímavosti, které by bylo škoda přehlédnout. Kniha Miloše Zapletala si klade za cíl aktivizovat čtenáře a nabídnout mu zajímavou náplň pro toulky přírodou, což se jí bezesporu povedlo již s několika generacemi čtenářů. Pomůže nejen vůdcům, kteří tápou, jak udělat pro oddíl zajímavou výpravu do přírody. (Miloš Zapletal, Leprez, 1998) 

Další knihy o přírodě

Výpravy do přírody (Jiří Červenka, Portál, 2013)

 Skautské toulky přírodou (Mirko Vosátka, Skautské prameny, 1993)

Encyklopedie naší přírody (Miloš Anděra, Slovart, 2002) 

Odborně o vztahu k přírodě

Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí

Kniha z různých pohledů rozebírá vztah člověka životního prostředí. (Jan Krajhanzl, Lipka, 2014)

Děti venku v přírodě: ohrožený druh?

Publikace je volně stažitelná na webu jdeteven.cz a souhrnně představuje studie, ze kterých vyplývá, jak je pobyt důležitý pro naše psychické i fyzické zdraví a sociální klima. Publikace je doplněna o příklady dobré praxe. Zalistovat by jí měl každý, kdo s dětmi pracuje. (Petr Daniš, TEREZA, 2016)

Internetové portály

jdeteven.cz – portál, který přináší inspiraci pro plnohodnotný pobyt venku. Je realizován pod hlavičkou vzdělávacího centra Tereza. Inspirace zejména pro ty nejmenší. 

ekopsychologie.cz – český portál ekopsychologie o vztahu k přírodě a životnímu prostředí 

envigogika.cuni.cz – odborný časopis věnující se environmentální výchově 

Stále živé články z dřívějších čísel Skautingu

Pozorujte změny v jarní přírodě (Vít Růžička, duben 2016)

Noční život (Anna Vítová – Áňa, říjen 2016)

Výprava do zimního lesa (Anna Vítová – Áňa a Vít Ružička, prosinec 2016)

Tipy na aktivity v přírodě také vycházejí v časopise SvětýlkoSkaut.

Příběhy, které táhnou

Příroda je místem, v němž se odehrává mnoho příběhů, jež stojí za vyprávění – ať už těch lidských, anebo příběhů, které každý den rozehrávají sami obyvatelé luk a lesů. Jak známo, příběh je vynikajícím nástrojem, pokud chceme druhé pro něco zaujmout a předat určitou myšlenku způsobem, který se třeba vryje hluboko do paměti. Stojí tak za to příběhy vyhledávat. Na každém kroku jich jsou tisíce a člověk může jen stát úžasem před budováním mraveniště nebo postupným geologickým procesem, jenž utvářel krajinu, jíž právě procházíme… Nejlepším klíčem k takovým osudům je nepochybně naše vlastní všímavost, abychom však mohli využít též zkušeností druhých, shromáždili jsme zde řadu publikací, za nimiž se kromě užitečné metodiky či jiných myšlenek skrývá též určité vyprávění o světě, v němž žijeme. Kromě toho bychom nakonec rádi nabídli několik posledních děl, jejichž zápletky mohou být pro jejich krásnou formu o to inspirativnější, ať už jako pouhý impuls v hlavách vůdců, nebo coby základ budoucího programu.

Muž, který sázel stromy – příběh může, který zasvětil svůj život přeměně nehostinné krajiny v les. (Jean Giono, Literární čajovna Suzanne Renaud, 2009) Též ve formě krásného animovaného filmu na youtu.be/W2oOaA2aqZQ.

Škola Malého stromu – příběh indiánského chlapce, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček z kmene Čerokí. Kniha krásně ukazuje indiánský přístup k výchově v přírodě. (Forrest Carter, Kalich, 2007) Král vlků – jedna ze Setonových knih příběhů o zvířatech, do kterých ukládal zážitky ze svých toulek. (E. T. Seton, Olympia, 1974)