Téma: rozcestník

Jsme opravdu tak odlišní?

Kluci, holky a my všichni – podklady a inspirace k tomu, kudy vyrazit otevřenému a respektujícímu skautingu naproti. Ať už právě koedukujeme, či ne
Foto: Forbes

Koedukace ve skautingu z pohledu vědy

Co říkají o výchově kluků a holek ve skautu vědecké výzkumy? Na to se musíme podívat do zahraničí. Americká spisovatelka Kim Elsesser shrnuje ve svém anglickém článku Coed Scouting? 5 Research-Based Reasons Girls And Boys Should Scout Together hlavní přínosy, které koedukace ve skautském kolektivu přináší podle aktuálních vědeckých výzkumů. Mezi nimi jsou například prevence stereotypního chování, menší výskyt poruch příjmů potravy u dívek nebo lepší zvládání sklonů k agresivitě díky mezipohlavním přátelským vztahům. (bit.ly/forbes-coedskauting)

Do hlubin genderové identity 📖

Dívčí a chlapecká identita: vývoj a úskalí

Kniha české pedagogické psycholožky Pavlíny Janošové nabízí komplexní a srozumitelný pohled na vývoj genderové identity u dětí, ať už jde o kluky, holky, nebo děti, které to mají s určováním své genderové identity složitější. (Pavlína Janošová, Grada, 2008)

Pohlaví, gender a společnost

Kde se vlastně vzaly (jiné než biologické) rozdíly mezi muži a ženami? Proč pohlaví, se kterým se narodíme, tak výrazným způsobem určuje společenské role, které je nám naším okolím předpovězeno zastávat? A jakou roli v přijímání těchto očekávání hraje výchova? Na tyto otázky odpovídá britská socioložka Ann Oakley ve své knize, která se stala jedním ze základních textů genderových studií. (Ann Oakley, Portál, 2000)

Když A nebo B nestačí

Naše genderová identita nebo sexuální orientace nemusejí být vždycky tak jednoznačné, jak se nám mohou zprvu zdát a jak je velká část z nás vnímá. Můžeme to cítit od raného dětství, může to přijít ve středním věku. Jak lidem v našem okolí, kteří si podobným procesem procházejí, lépe porozumět a být jim oporou? A co když se právě na cestě za nalezením vlastní identity nacházíme my sami?

  • Genderová věda aneb Problémy s pohlavím. Dokumentární film z produkce National Geographic vypráví příběhy lidí, jejichž genderová identita jednoduše nezapadá do běžného rozdělení na muže a ženy. Děti i dospělí z různých koutů světa – miliony lidí kráčí po světě a mají to jinak. Jak odlišnost od většiny ovlivňuje jejich životy a interakcí s okolním světem? (National Geographic, 2009, bit.ly/gender-dokument).
  • Pochybnosti o naší genderové identitě či sexuální orientaci se mohou týkat kohokoliv z nás. Stejně jako bytostné přesvědčení a jistota, že černobílé dělení na kluky a holky se nás zkrátka netýká. I když se to tak někdy může zdát, nejsme na to sami a vždy se najdou lidé plni pochopení a ochoty nám pomoci. Mohou se nacházet v našem nejbližším okolí, ale také nemusí. Proto, pokud Vám chybí opora na Vaší cestě, nebojte se ji hledat jinde. Například u lidí z poradny S barvou ven (sbarvouven.cz) nebo ze sdružení Trans*parent (jsmetransparent.cz).

Co nového v Junáku

Nejaktuálnějším příspěvkem do diskuze o koedukaci a genderu (nejen) v Junáku je únorové číslo časopisu Roverský kmen (kmen.skauting.cz/archiv/unor−2021), jehož hlavním tématem bylo postavení žen ve skautském hnutí. Článků, které se přímo dotýkají našeho tématu, je ale více. Kromě průzkumu o rozdílných podmínkách mužů a žen v Junáku si v něm můžete přečíst například rozhovor s transgender skautem Ondřejem Šípkem – Rexem nebo příběh o původu a vývoji koedukace v českém skautingu v podání jednoho z jejích průkopníků, Tomášem Řehákem – Špalkem.

O autorech

Zástupkyně vedoucí střediska Mafeking v Brně, bývalá
Skautuje v oddíle vlčat a skautů v Brně, jehož vedení