Téma: rozcestník

Inspirace pro pohyb v přírodě

Tipy na články, knihy, aplikace a body ze stezky pro oddílový program
Autor: fotohavlin.cz

Knihy a metodické příručky

Příroda kolem nás – Metodika o pobytu v přírodě pro jednotlivé věkové kategorie. (Junák, 2008, bit.ly/priroda-kolem)

Do přírody – Deník s pracovními listy, který pomáhá s prožitím přítomného okamžiku v přírodě. (Tottonová a Freyová, Grada, 2019, bit.ly/do-prirody-denik)

Objevujeme přírodu – Zásadní kniha dnešní environmentální výchovy. Autor v ní představuje svůj koncept tzv. plynulé učení, jehož cílem je, aby děti naprosto pohltil. Nejedná se o žádnou teoretickou příručku. Právě naopak. Ke každé fázi plynulé učení autor uvádí několik aktivit a her. Na závěr pak ukazuje, jak jednotlivé aktivity spojit dohromady, aby celá lekce dávala smysl. (Joseph Cornell, Portál, 2012)

Mobilní aplikace

Horobraní – Aplikace nabízí inspiraci na výlety po horách. Obsahuje databázi 14 000 českých vrcholů. Pomocí GPS v telefonu zaznamenáte své výstupy a můžete pak své skóre porovnat s ostatními. horobrani.cz

Aplikace do přírody – Aplikace vytvořené Michalem Jaklem nabízí tipy na místa pro výpravy. Můžete si vybrat například z aplikací Zaniklé obce a staré mapy, Pověsti a legendy či třeba Drobné památky. doprirody.mjakl.cz

Odborky a body ze stezky

Fyzická zdatnost  Podoblast u prvního i druhého stupně skautské stezky, která se zaměřuje na pohybové aktivity pro jednotlivce i skupiny. stezka.skaut.cz

Příroda kolem nás  Oblast v druhém stupni skautské stezky, která nabízí pár tipů na pohybové aktivity v přírodě. stezka.skaut.cz

Skautské odborky – Využijte odborky jako například sportovec / sportovkyně, turistický průvodce / průvodkyně, cyklista / cyklistka, geocacher / geocacherka, vodák / vodačka, zálesák / zálesačka, horolezec / horolezkyně a další. odborky.skaut.cz

Vybrané dřívější články k tématu

Tipy na aktivity s přírodou – Bosá stezka, cesta za sluncem a mnoho dalších nápadů na pohyb v přírodě. (redakce, Skauting, únor 2017, bit.ly/tipy-aktivity)

Ven do přírody – Článek nabízí tipy, jak se zaměřit na motivaci a rozproudění nadšení pro setrvání v přírodě pro různé věkové kategorie. (Michal Medek, Skauting, únor 2017, bit.ly/vendoprirody)

50 věcí, které by měl zažít každý – Britská organizace The National Trust sestavila nápadník kratochvílí, které by neměly žádným dětem uniknout, než se vydají na cestu dospívání. (Tomáš Čakloš, Skauting, říjen 2020, bit.ly/skauting-padesatveci)

Další články můžete najít v hlavních tématech čísel věnovaných vztahu k přírodě (únor 2017) a dobrodružství (červen 2017).