Téma: gejzír

A co my ve velkém městě?

Jděte s dětmi do přírody. To se snadno řekne, ale co když je od nás nejbližší příroda příliš vzdálená? Pojďme se podívat na zajímavé tipy, jak zapojit přírodu do programu, i když jsme vyloženě městský oddíl
Foto: Petr Čížek

Ekologie ve městě

Ekologie ve městě není jen o třídění odpadu. Bavme se s dětmi o tom, proč je lepší jezdit MHD než autem a odkud se bere jídlo, které se dostává na náš stůl.

V každém větším městě nebo jeho okolí určitě najdete nejednu ekofarmu. Mnohé z nich nabízejí vzdělávací programy pro děti. Vyrazte na prohlídku nebo se s majiteli domluvte, zda by stáli o výpomoc výměnou za suroviny, ze kterých byste si s dětmi mohli uvařit oběd. Můžete si například dát jako výzvu vyrobit celé menu jen z lokálních surovin. Jako výchozí bod může posloužit tento hezký rozcestník: adresarfarmaru.cz.

Slyšeli jste o planetární dietě? Je to způsob stravování, který je dlouhodobě udržitelný nejen z hlediska klimatických změn a zdraví planety, ale je také prospěšný pro zdraví lidí. Což tak si vařit na výpravě podle této diety a pomoci planetě?

Zvířata ve městě

Přestože se nám může zdát, že jsou města obývaná především lidmi, není to vždy pravda. Velká města sdílíme se spoustou zajímavých živočichů. Zkuste uspořádat soutěž ve fotografování různých zvířat ve městě. Pokud máte schůzku večer, pokuste se nenápadně pozorovat, zda neuvidíte ježky, netopýry nebo třeba můry. Ohledně pozorování zvířat nabízí zajímavé projekty Česká společnost ornitologická a do mnohých – například sčítání ptáků na krmítku – se lze zapojit v průběhu celého roku: birdlife.cz/zapojte-se/obcanska-veda.

Nezapomínejme ani na malá stvoření. Hmyz je pro přírodu důležitý. Zkuste si o tom s dětmi popovídat, a pokud máte ve svém okolí dvorek se záhony nebo třeba větší park, vyrobte si hmyzí hotel (nezapomeňte se domluvit s majiteli pozemku na jeho umístění). Jako zajímavé zpestření k tomu můžete přidat plnění některé z výzev z projektu mapování bezobratlých: najdije.cz.

Kromě zvířat žijících ve městě volně tu jsou také zvířata, která sama nikam nemohou a nemají majitele. Zkuste se domluvit v místním útulku pro psy, zda byste jejich zvířata mohli vyvenčit.

Pouliční zahradničení

Už i u nás začíná být velmi oblíbený zajímavý koncept guerrilla gardening neboli partyzánské zahradničení. Jistě někdy procházíte kolem míst, která by zasloužila záhon, například okolo stromů nebo u zdí. Zkuste se domluvit s majitelem pozemku a místo zvelebte drobnou výsadbou.

Především jaro je skvělý čas na pozorování toho, jak něco klíčí a roste. Zasejte si bylinky (jednoduchý na vypěstování je měsíček nebo lichořeřišnice; dále můžete zkusit ředkvičky či třeba jen luční květy) a pozorujte, jak rostou. Zkusit to můžete i za okny klubovny nebo doma.

Vypěstujte si s dětmi vlastní stromy. Na výpravě nasbírejte kaštany, žaludy či zelené šišky, v klubovně si je nakličte a zasaďte. Každé z dětí pak může mít svůj vlastní kousek lesa.

O autorech