Téma: editorial

Skákat v kalužích

Tázání po smyslu pohybu v přírodě
Foto: Jakub Kozák – Ozzi

Český skauting spolu s celou zemí i s celým světem prochází nelehkými chvílemi. Pandemie koronaviru již rok zkouší naši odolnost, naši sílu, náš charakter.

Všichni už bychom potřebovali dobít baterky. Naše osobní i ty oddílové. Nabrat dech do dalších měsíců. Zase nastartovat plnou skautskou činnost, jakmile to bude možné, bezpečné, rozumné.

Až ten okamžik přijde, máme pro vás cestu. Tu nejjednodušší, nejbezpečnější, nejpřirozenější, jakou známe. Stačí je svolat, dát sraz. V pět odpoledne na rohu jako vždy. Nechystat žádné složité programy, pustit z hlavy tabulky plánů. Na dno truhly s kostýmy schovat nůžky posedlé vystřihováním všech těch nekončících zbytečností. Obléct se. Obout se. Vzít vodu. A jít se společně protáhnout do přírody.

Tohle přece děláme. Bereme děti ven. Tohle je přece něco, co umíme, co nám vždycky šlo. Ve srovnání s nánosem všech nových a sofistikovaných věcí, které se snažíme do skautské výchovy dostat, od mediální gramotnosti po klimatickou změnu, venku jsme doma.

V tomto čísle propojujeme přírodu s pohybem našeho těla. Vyrážíme do lesů, k horským bystřinám a na sněhové pláně, abychom se jen tak proběhli, abychom si zaplavali, abychom se zapotili, abychom si užili všechno živé kolem nás i v nás.

Toulky krajinou, sportování jako o závod, rozverné válení sudů, ulehání pod širákem, v tom všem máme tradici. Neznamená to však, že bychom to všechno dělali jen tak ze zvyku. Pohyb tělem a přírodou se možná vymyká soustavě ročních cílů, možná nemusí být chvílemi zřejmé, proč bychom mu měli věnovat drahocenný čas s oddílem. Jeho dopad na členky a členy je ovšem nedozírný.

Odkud to jen vzít. Pohyb v přírodě je základem pro naše zdraví, tělesné i duševní. Zoceluje nás. Rozvíjí náš vztah k přírodě a krajině, ale též náš pozitivní vztah sama k sobě. Na projížďce na kole, na túře horami v sobě probouzíme naše lepší já. Poznáváme naše hranice a učíme se odhodlání je překračovat. Vůbec přitom nemusíme podnikat nic velkého. Občas stačí vyjít ven v dešti a trochu si zadovádět v kalužích. Nebát se vlastní bezprostřednosti, užívat si život.

Tomu všemu se mohou naši členové učit skoro zadarmo. Stačí je vzít ven a rozběhnout se napřed. Přesně to můžeme udělat, až začne pandemie polevovat. Sezení v klubovně nebude bezpečné, nebude zajímavé. Sedíme doma už rok. Bude čas se nadechnout, vyrazit za dobrodružstvím. A přesně to můžeme dělat napořád. Úplně přirozeně, nenuceně, ale přesto systematicky. Sport, příroda a skauting k sobě patří a společně nás dělají lepšími.

A než ty dny přijdou, je to zatím na každém z nás osobně. Na následujících stranách nabízíme 33 aktivit na ven; mnoho další inspirace čeká v navazujících článcích. Všechny tyhle věci bude skvělé dělat s oddílem zase dohromady. Ale mnohé z nich můžeme podnikat i samostatně. My jako vedoucí. A naši členové, když je na dálku dobře nadchneme a zorganizujeme, též. Skauting je stále živý. Jít se proběhnout do lesa se smí. Nevycházejme ze cviku. Moc dlouho těmi články nelistujme. Popadněme správné boty a už ať jsme venku.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk