Téma: sloupek

Děti mají svá práva

Foto: Štěpán Hašek

Děti jsou lidi. Těší se stejným právům na dobré zacházení jako ostatní. A měly by to vědět.

Měly by vědět, že nikdo nemá právo jim ubližovat, ponižovat je či nepřiměřeně zasahovat do jejich soukromí. Měly by vědět, jak se mohou ozvat, propadnou-li pocitu, že jejich práva někdo potlačuje.

Připravme pro světlušky a vlčata program zaměřený na dětská práva. Nechme je seznámit se s → dětskými právy a společně se bavme o tom, jak svá práva hájit – jak se vymezit proti nevhodnému zacházení a komu se svěřit, je-li reakce mimo naše možnosti.

Buďme připraveni na to, že pro některé z dětí nemusí být povídání jen hypotetické – mohou mít s porušováním vlastních práv traumatizující zkušenost, která v programu vyplyne na povrch. Postupujme proto maximálně citlivě a mějme v záloze druhého vedoucího, který takovému dítěti nabídne případnou útěchu. Celou situaci s ním i zbylými účastníky ošetřeme (společně si pojmenujme, co se stalo, kdo prožívá jaké emoce a co by potřeboval), ať nikdo neodchází z programu rozhozený.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk