Téma: gejzír

Co všechno mohou rozhodovat děti

Vaši svěřenci jsou schopni se zodpovědně podílet na rozhodnutí o mnoha věcech, a to už od vlčecícho či světluškovského věku. Tady najdete inspiraci, co všechno vám holky a kluci mohou pomoci rozhodnout.
Foto: 52. oddíl Medvědice

Programová náplň – Nechat na dětech výběr hry, kterou budete na schůzce hrát, je možná to nejmenší, co můžete pro začátek vyzkoušet, pokud to ještě neděláte. Nemusíte se však omezovat pouze na hry. Co kdybyste během schůzky zkusili nový sport, upekli bábovku nebo namalovali společné dílo? Zeptejte se kluků a holek, co jim na schůzkách schází nebo co by rádi vyzkoušeli, jistě vám s chutí poradí.

Dlouhodobý plán – Možná máte pravidelně nalajnovaný roční plán a s ním i akce, na které „se prostě jezdí“. Ptali jste se ale někdy svých svěřenců, kterých akcí z vašeho ročního plánu se skutečně chtějí zúčastnit? Zkuste někdy do příprav ročního plánu zapojit i svůj oddíl a nebraňte mu, pokud si odhlasuje místo tradičně navštěvované celostátní akce třeba místní setkání nebo vlastní výpravu.

Kam na výpravu nebo tábor – Vyberte cíl příští výpravy společně! Bude to hrad, skalní komplex nebo muzeum? Nechte rozhodnout účastníky výpravy. Podobně se můžete třeba rozhodnout, jestli budete bydlet pod stanem nebo v klubovně, či jestli pojedete autobusem nebo vlakem.

Pravidla – Nahlédněte do našeho článku na straně č. 16 a inspirujte se, jak můžete děti zapojit do tvorby pravidel. Vždyť se jich bezprostředně týkají!

Plnění výzev – Nechte děti rozhodnout, které skautské výzvy chtějí plnit, pokud vůbec chtějí.

Celoroční nebo táborová hra – Nemůžete se rozhodnout, které téma celotáborové nebo roční hry vybrat? A proč se nezeptáte těch, kteří ji budou hrát? A chtějí vůbec takovou hru mít, nebo se obejdou i bez ní?

Kdo se bude o co starat – Pokud máte v oddíle vyčleněné funkce, např. pro péči o kroniku a o nástěnku, nebo někoho, kdo hlídá, kdo má kdy svátek a narozeniny apod., zamyslete se, jakým způsobem tyto funkce přidělujete konkrétním lidem. Mají možnost rozhodnout, kdo se bude o co starat, nebo zda vůbec považují dané funkce za užitečné?

Oddílová identita – Zejména při zakládání nového oddílu nebo družiny můžete využít demokratických principů například při výběru názvu, znění pokřiku nebo tvorby znaku.

Jak bude vypadat klubovna – Prostředí, v němž se při schůzkách scházíte, působí na všechny. Společným rozhodováním o prostorách, v nichž trávíte čas, a péčí o ně zvýšíte pravděpodobnost, že se v nich bude cítit lépe většina lidí, a také že se budou lépe chovat k vybavení daného místa. Zkuste se tedy svých členů zeptat, jaký by zvolili odstín, když se zrovna chystáte malovat, nebo kam by postavili nový stůl. Ne vždy je tohle možné a podmínky dovolují jen jedno řešení, můžete však společně vymyslet alespoň výzdobu.

Jídlo – Jste zvyklí plánovat kompletní jídelníček všech vašich akcí? Zkuste jej někdy sestavit s dětmi, nebo jim alespoň dejte na výběr několik hlavních jídel, z nichž si potom vyberou ta, na která mají největší chuť.

O autorech

Studentka psychologie, která miluje tvoření všeho druhu,