Téma: zdravověda

Jak připravit kvalitní a atraktivní program ke zdravovědě

Možné zdroje aktivit a návrhy na zapojení do oddílové činnosti
Foto: Lucie Horáková – Basa

Zdravověda zcela jistě patří do náplně oddílového programu. Být připraven na nenadálé ohrožení zdraví našeho nebo lidí kolem nás je součástí skautského hesla. Zdravověda či její část, první pomoc, se objevuje ve stezkách už od Nováčka. Body k první pomoci najdeme ve skautských stezkách v oblasti Buď připraven, ve stezkách světlušek a vlčat v oblasti Co umím a znám. Jak to ale udělat, aby si z toho členové oddílu něco odnesli a neznamenalo to pro ně jen „další nudné plnění stezky“? Zde je pár tipů na činnosti, které zvládne s oddílem provést v podstatě každý, aniž by musel být záchranářem profesionálem.

Nápady na aktivity nejen k první pomoci můžeme nalézt na portálu → rvp.cz. Zde v kategorii DUM (Digitální učební materiály) v tématu Člověk a jeho zdraví nalezneme často velmi vydařené materiály vytvořené učiteli a roztříděné podle věku dětí a cíle, který má daná aktivita naplnit. Nejčastěji jsou to různé kvízy nebo testy.

Nebo můžeme spojit první pomoc a hudbu – velmi povedený je rap od SEPAR & SEPRP s názvem KPR, ve kterém je jasně a stručně popsán postup u člověka se zástavou dechu. V písničce Stroke Heroes Act Fast jsou vyjmenovány nejčastější symptomy mrtvice. Sice je zatím pouze v angličtině, ale není třeba se bát, i ten, kdo anglicky neumí, dokáže díky pěkně zpracovanému klipu příznaky odhalit.

O telefonování na záchrannou linku si nemusíme jen povídat, můžeme si i poslechnout nahrávky inspirované reálnými hovory na 155, které jsou volně dostupné na → pomoc.cz/nahravky−155/.

Se zapojením výpočetní techniky můžeme vyzkoušet interaktivní hru Sanitka 2, která vznikla jako doprovodná aktivita během tvorby stejnojmenného seriálu. Pro mladší jsou skvělé hry na webu → zachranny-kruh.cz.

Mimo to v oddíle můžeme využívat ryze skautské aktivity. Mladší i starší mají zdravovědu obsaženou v odborkách (světýlkách, vlčcích). Ve spolupráci s aplikací Záchranka vznikla Výzva pro skauty, ve které se o aplikaci sami něco dozvědí, a zároveň o ní předají informace i dalším lidem → bit.ly/2OrlQP5.

Ob rok si pak mohou změřit síly mimo jiné i ve znalostech zdravovědy na závodech. V posledních letech už je téměř pravidlem, že se jedná o praktickou zkoušku, kdy je na stanovišti připravena simulace a družinky mají za úkol co nejlépe ošetřit zraněné. Zdravověda patří mezi stanoviště s vyšším maximálním počtem bodů, a poctivě připravená družina má tak velkou šanci na dobré ohodnocení. Proto se vyplatí přípravu nepodcenit a nějakou praktickou zkoušku si udělat už při oddílovém tréninku.

Hodně oddílů už simulace do výuky první pomoci zařazuje. I ve Stezkách se s nimi počítá. Jejich používání má ale svá pravidla, jinak simulace nepřinášejí ty správné výsledky, a mohou tak být nebezpečné. Při plánování rozhodně nesmíme podcenit přípravu. Určit si cíl (protože pokud chci simulací jen pobavit nebo předvést, jaká hnusná zranění umím namaskovat, je to špatně); komu je simulace určená; koho a co mám k dispozici; kolik času atd. Před samotným začátkem musím dobře instruovat figuranty i zachraňující. Čím je simulace reálnější, tím lépe se do ní účastníci vcítí, ale zároveň může být náročnější. Po simulaci je nezbytné nechat zachránce uvolnit emoce a nezapomenout na dobrý rozbor – ten často trvá déle než samotná akce, ale je stejně důležitý. Pokud je veden špatně, může snížit výukový potenciál zážitku a vést ke ztrátě motivace se zlepšovat.

Zájemcům o hlubší poznání pravidel simulací doporučuji metodickou příručku projektu Naplno. Ten je sice primárně určen do škol, ale dá se využít i v oddíle. Má pěkně zpracovanou metodiku a připravené plány simulací. Na webu je příručka dostupná zde → bit.ly/2Elhu7t. Zajímavá databáze se simulacemi (pojmenovanými jako zdravotnické etudy) je také na webu → bit.ly/2CiNyGB.

Pokud chcete první pomoci a záchranářství věnovat delší čas (třeba celou výpravu), existuje v Karlových Varech malé městečko, kde se velcí i malí mohou naučit, jak se chovat při krizových situacích. Je v něm dopravní hřiště a stanoviště všech záchranných složek. Provozuje ho asociace Záchranný kruh a je pro takové účely ideální.

Možností ozvláštnění zdravovědy je velké množství, a tak se dá podat velmi zajímavě a zábavně. Nikdy bychom ale neměli zapomínat na to, co je naším cílem: aby členové našeho oddílu měli nejen potřebné znalosti, ale zároveň i sebejistotu a byli ochotni první pomoc poskytnout.

O autorech

Členka týmu Andula pořádajícího pod střediskem Řeho